Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Przed nami XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie, które tym razem odbędą się w Sochi (Rosja). Z tej okazji wypada „liznąć” odrobinę wiadomości historycznych związanych z jedną z największych imprez sportowych na świecie. Zimowe Igrzyska Olimpijskie, to impreza dość młoda, bowiem pierwsze igrzyska odbyły się w 1924 roku. Ciekawostką jest, że zanim to nastąpiło, zimowe dyscypliny (hokej na lodzie i łyżwiarstwo figurowe) rozgrywane były podczas letnich igrzysk w 1908 i 1920 roku.

 

Flaga olimpijska

Najbardziej znanym ze wszystkich symboli olimpijskich jest flaga olimpijska, która odzwierciedla ideały Pierre'a de Coubertina – twórcy nowożytnych igrzysk. Pięć różnokolorowych przecinających się kół symbolizuje zarazem różnorodność, jak i jedność ludzi zamieszkujących Ziemię. Poszczególne kolory symbolizują kontynenty: niebieski – Europę, czarny – Afrykę, czerwony – Amerykę, żółty – Azję i zielony – Australię. Dodatkowo kolory te zostały dobrane tak, by każdy z nich pojawiał się przynajmniej raz na jakiejś fladze państwowej. Flaga olimpijska wciągana jest na maszt podczas ceremonii otwarcia igrzysk.

Poniżej logo wspomnianych Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które rozpoczną się za kilka dni, 07 lutego 2014 roku w Sochi w Rosji. Każdy gospodarz igrzysk przygotowywał niepowtarzalne, charakterystyczne dla kraju logo. Dodatkowo każdym igrzyskom towarzyszy tzw. maskotka. W Sochi maskotki przedstawiają zwierzęta zamieszkujące terytorium Rosji. Oficjalne maskotki zimowych igrzysk to pantera śnieżna, biały miś, zajączek. Sama maskotka niedźwiedzia polarnego jest zimową analogiczną do maskotki igrzysk z 1980 roku - niedźwiedzia.

Poniżej tabela przedstawiająca kolejny numer igrzysk, rok w którym się one odbyły, oraz nazwę miasta i państwa gospodarza. Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1940 roku (Garmisch-Partenkirchen, Niemcy) i 1944 roku (Cortina d'Ampezzo, Włochy), nie odbyły się za sprawą toczącej się IIWŚ.

 

Nr Rok Miasto Państwo
I IO 1924 Chamonix Francja
II IO 1928 Sankt Moritz Szwajcaria
III IO 1932 Lake Placid Stany Zjednoczone
IV IO 1936 Garmisch-Partenkirchen Niemcy
- IO 1940 Garmisch-Partenkirchen Niemcy
- IO 1944 Cortina d'Ampezzo Włochy
V IO 1948 Sankt Moritz Szwajcaria
VI IO 1952 Oslo Norwegia
VII IO 1956 Cortina d'Ampezzo Włochy
VIII IO 1960 Squaw Valley Stany Zjednoczone
IX IO 1964 Innsbruck Austria
X IO 1968 Grenoble Francja
XI IO 1972 Sapporo Japonia
XII IO 1976 Innsbruck Austria
XIII IO 1980 Lake Placid Stany Zjednoczone
XIV IO 1984 Sarajewo Jugosławia
XV IO 1988 Calgary Kanada
XVI IO 1992 Albertville Francja
XVII IO 1994 Lillehammer Norwegia
XVIII IO 1998 Nagano Japonia
XIX IO 2002 Salt Lake City Stany Zjednoczone
XX IO 2006 Turyn Włochy
XXI IO 2010 Vancouver Kanada
XXII IO 2014 Soczi Rosja
XXIII IO 2018 P'yongch'ang Korea Południowa

 

 

Polska na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich.

Oficjalnie Polacy biorą udział w zimowych igrzyskach olimpijskich, od początku ich istnienia, czyli od 1924 roku. Jest jednym z dwunastu krajów które wzięły udział we wszystkich zimowych igrzyskach olimpijskich. Niestety bilans medalowy po XXI ZIO, nie jest imponujący. Zdobyliśmy łącznie 2 złote, 6 srebrnych i 6 brązowych medali. Może to właśnie XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie pozwolą jednorazowo pobić dotychczasowy bilans wszech czasów? W sporcie wszystko jest możliwe – trzymajmy kciuki.

W tabeli można zauważyć, że kolejne XXIII Ziomowe Igrzyska Olimpijskie, odbędą się w 2018 roku w Korei Południowej.

 


 

przygotował : Matthias

źródło : wikipedia.org