Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Nowice (niem. Neudorf)

gmina : Jaworzyna Śląska

powiat : Świdnica

województwo : dolnośląskie

 

Nowice (niem. Neudorf), to wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Jaworzyna Śląska. Z pozoru bardzo nieciekawa, bo nie posiada ani kościoła, czy choćby ruin jakiegoś okazałego pałacu... My dziś jednak po raz kolejny udowodnimy, że to pozory. O Nowicach, a raczej o uratowanym przez Pana Józefa Rainsza cmentarzu ewangelickim, który się tam znajduje, pisaliśmy tutaj. Dziś opiszemy i pokażemy Wam miejsce, które znajduje się w najbliższym sąsiedztwie cmentarza, tuż za jego murem, czyli tzw. koziarnię.


Nowice - panorama wsi, widok z pociągu relacji Świdnica - Jaworzyna Śląska


Google map - fragment Nowic, zadrzewione miejsca to (po lewej, mały prostokąt) cmentarz i (po prawej, większy) koziarnia. Droga przecina jaca wieś pionowo prowadzi od góry z Piotrowic Świdnickich, do Bolesławic. Do Nowic dostać się można także bezpośrednio z tzw. łącznika autostradowego zjazd Wierzbna i Nowice.


Fragment planu zagospodarowania przestrzennego wsi Nowice z Urzędu Gminy Jaworzyna Śląska : 1ZC cmentarz, 1ZP koziarnia. Na tym planie widać, że teren koziarni jest obniżony względem cmentarza i sąsiednich pól.


Dziś mieszkańcy Nowic odkrywają to miejsce na nowo. Ciche, na uboczu, otoczone zielenią, jakby posiadające własny mikroklimat. Idealne, żeby usiąść tam z rodziną i przyjaciółmi przy ognisku z kiełbaskami i piwkiem. Po latach dewastacji i wykorzystywania tego miejsca do wypasu kóz, stopniowo miejscowa społeczność przywraca mu pierwotne funkcje...


Widok na tzw. koziarnię ze skarpy w kierunku południowym (w stronę Nowic)


Widok w kierunku północnym z "wnętrza" terenu tzw. koziarni


Dzięki zachowanym w archiwach w Marburgu fotografiom z 1931 roku, dziś jesteśmy w stanie pokazać to miejsce z okresu jego świetności i wyciągnąć wnioski o tym, jak było ważne dla lokalnej społeczności. Dzięki poniższym zdjęciom widzimy, że przedwojenni mieszkańcy Neudorf (Nowic) zostawili tam serce. Prawdopodobnie każdą wolna chwilę spędzano tam.


Jeszcze raz przedstawiamy widok na tzw. koziarnię "ze skarpy" (wtedy z widowni) w kierunku południowym (w stronę Nowic), tyle że ponad 80 lat wcześniej


Tak naprawdę wtedy zdjęcie wykonano z tej loży, bądź z dachu ponad nią... Trybuny, lub widownia, jak kto woli...


Widok z widowni na elementy wyposażenia sceny. Skarpa stała się podstawa naturalnego amfiteatru. Ciekawostka, w tle, na górce widać kapliczkę i mur cmentarny. Dziś kapliczka nie istnieje, a mur jest w większości rozebrany. Pan Józef stara się go odbudować...

Podobne ujęcie, tyle, że wykonane z poziomu zerowego widowni. Widoczny tu budynek był prawdopodobnie elementem scenografii.


Na lewo od powyższego budynku widać inne elementy scenografii : zamek, góry?, las, co świadczy o dużym zaangażowaniu w przygotowywaniu przedstawień. W tle widzimy piętrowy budynek, który był murowany. Od wspomnianego Pana Józefa Rainsza, ratującego miejscowy cmentarz wiem, że tuż po wojnie, jak do większości miejscowości przyszedł rozkaz przekazania określonej ilości cegieł do odbudowy Polski, głównie stolicy. Ówczesne władze miejscowe zdecydowały się rozebrać właśnie ten budynek.


Zbliżenie na fragment budynku murowanego.



Na poniższym zdjęciu, widzimy ludzi siedzących przed wspomnianym budynkiem na ławach, pod parasolami. Ta część była częścią restauracyjną. Widzimy talerze, a na stołach w głębi prawdopodobnie żywność.



Tablica informacyjna wskazująca miejsce rozrywek w Neudorf, obiecuje wiele atrakcji. Poza otwartą sceną, kino, radio, bibliotekę, pokoje dla turystów i możliwość wyżywienia, oraz place zabaw, sportowy i co ciekawe kąpielisko i staw gondolowy?


Poniższa tablica szczegółowo przedstawia program imprez które odbyły się w dniach 19 - 22 czerwca 1931 roku w Nowicach, podczas Śląskich Dni Wsi. Gdyby ktoś był w stanie odczytać ten program, mielibyśmy przekrój ulubionych rozrywek tamtego okresu.



Dziś po tamtym nie zostało prawie nic, poza kilkoma śladami. Ale jak już wspomniałem wcześniej, miejsce powoli przeżywa swój renesans. Odbywają się tu miejscowe festyny, grille itp. Zorganizowano zadaszoną scenę, postawiono na stałe ławy i stoły...  Zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć które wykonaliśmy kilkanaście dni temu.


Podchodzimy do koziarni od tyłu, od cmentarza. Za chwilę dotrzemy do skarpy. Zdjęcie z widokiem ze skarpy widzieliście na początku.


Widok w stronę koziarni i zadaszonej sceny od drogi


Wejście do koziarni


Lekko w dół i już jesteś na miejscu...


Stoję przy zadaszonej scenie, w głębi widać ustawione tam na stałe ławy i stoły


Z tego samego miejsca widok na całą koziarnię. Skarpa znajduje się na końcu w tle.




To chyba jedyna pozostałość po murowanym budynku który opisywaliśmy powyżej. Te cegły pozostały, aby pełnić funkcję muru oporowego.











Z pewnością powrócimy w to miejsce w przyszłości, podczas organizacji w tym miejscu ciekawych imprez...



fotografował i przygotował : Matthias

źródła : własne oraz fotografie z www.fotomarburg.de i www.bildindex.de