Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

okolice Żarowa

gmina : Żarów

powiat : Świdnica

województwo : dolnośląskie


Zawsze cieszy człowieka fakt znalezienia czegoś. Nie musi to być koniecznie wartościowe znalezisko, ot po prostu jeśli coś niespodziewanie wpadnie w ręce, od razu poprawia humor. Pisaliśmy ostatnio sporo o znaleziskach w obrazkach, ale tym razem nic z tych rzeczy. Tym razem będziemy bliżej skarbów z ziemi. To ile różności skrywa ziemia słyszymy od czasu do czasu, od kogoś lub z telewizji. Była mowa o Skarbie Średzkim, albo o pozostałościach różnych wojen, w tym groźnych niewypałów... Zdarzyć się jednak może, że trafimy na "coś" na własnym podwórku. Oczywiście nikt nie biega dookoła z łopata i nie przekopuje centymetr po centymetrze swojej ziemi. Praktycznie zawsze, przypadkowe znaleziska odkrywa się podczas różnego rodzaju prac budowlanych. Tak było i tym razem. Pan Marcin, który udostępnił nam poniższe znaleziska, jest w trakcie budowy ogrodzenia. Jak to bywa w takich przypadkach, najpierw należy wykonać wykop pod fundament. To właśnie wtedy natknął się na dwa przedmioty, które złożone były w jednym miejscu, na linii starego ogrodzenia. Złożono je pod starym ogrodzeniem, by łatwo było kiedyś znaleźć. Z jakiegoś powodu ktoś o tych przedmiotach zapomniał. A że nie były przed ukryciem zbyt dobrze zabezpieczone, ich stan nie jest dobry...


Pierwszy przedmiot - polski bagnet karabinowy wz.29


Bagnet karabinowy wzór 28, później nazwa zmieniona na wzór 29 – krótki bagnet polskiej konstrukcji przeznaczony do produkowanych w Polsce karabinków: wz. 29 oraz do Mauser wz. 98. Bagnety produkowane były przez dwa przedsiębiorstwa - Fabrykę Towarzystwa Motorów „Perkun” w Warszawie oraz Fabrykę Broni w Radomiu. Bagnet wz. 28 produkowany był w dwóch wersjach - z osłoną ogniową okładek i bez osłony. Wytwarzany dla użytku bieżącego jednostek oraz dla zapasów mobilizacyjnych. W roku 1933, zgodnie z Dziennikiem Rozkazów Nr 7/33 pkt. 101 wprowadzono nowe nazewnictwo bagnetu, które od tej pory określano jako wz.29. Uważany za jeden z najpopularniejszych bagnetów Wojska Polskiego okresu międzywojennego.


Znaleziony bagnet jest mocno skorodowany, a elementy drewniane już dawno zgniły


W porównaniu do swojego poprzednika, bagnetu wzór 1924, bagnet karabinowy wzór 1928 miał delikatnie zmodyfikowaną konstrukcję. O ile ogólna charakterystyka konstrukcji nie zmieniła się, o tyle postanowiono dodać do jednego mocowania, jakim była prowadnica rękojeści drugie - pierścień jelca, przez co uzyskano solidne, podwójne osadzenie bagnetu na lufie karabinu.

Wzór 1928 (wz.29), tak jak wzór 1924, był bagnetem o głowni jednosiecznej z dwustronnym wklęsłym zbroczem, pióro symetryczne jednosieczne. W wersji z osłoną przeciwogniową, zachodziła ona na tył głowicy. Na rękojeści drewniane okładki, które mocowano do trzonu dwiema śrubami z nakrętkami. Zatrzask w głowicy, ze sprężyną spiralną. Mocowanie do karabinu odbywało się za pomocą prowadnicy głowicy rękojeści oraz pierścienia jelca. Głownia bagnetu polerowana. Głowica lutowana do trzonu i nitowana dwoma nitami. W rękojeści znajdował się otwór na wycior z otworami drenażowymi, wykonany poprzez nacięcia okładek i osłony ogniowej). Pochwa stalowa taka sama jak w przypadku bagnetu wz. 24.

Bagnety produkowane w poszczególnym fabrykach ogólnie nie różniły się zbyt bardzo od siebie. Najbardziej zauważalnymi różnicami jakie występowały pomiędzy poszczególnymi bagnetami była szersza głownia oraz szersze zbrocze bagnetów pochodzących z Radomia. Zmianom poddano także konstrukcję pochwy bagnetu. Poza tym różniły się także oznakowaniem. Bagnety wytwarzane przez firmę „Perkun” były opatrzone podobną sygnaturą jak bagnet wzór 1924, który produkowany był tam wcześniej. Natomiast na progu przedniego płazu głowni radomskich bagnetów znajdowały się wybite litery F.B., nazwa Radom oraz stemple odbioru. Na progu tylnego płazu głowni wybijano litery W.P. oraz orła w koronie, który znajdował się ponad nimi. Wyjątek stanowiły bagnety przeznaczone dla rezerwy mobilizacyjnej, gdzie pod orłem w koronie zamiast liter W.P. wybijana była data produkcji danego bagnetu.

Jednak najbardziej charakterystyczną cechą bagnetów z Radomia było niezwykle bogate stemplowanie. Podczas procesu produkcji, jak i po jego zakończeniu wyroby pochodzące z Fabryki Broni poddawane były licznym oraz surowym kontrolom jakościowym i technicznym. Świadczą o tym pokaźne ilości różnego kształtu stempli. Oprócz standardowych cyfr i liter, można znaleźć na nich na przykład strzałki, słoneczka, paragrafy a nawet chorągiewki.


Ze względu na zbyt głęboką korozję, nie da się odczytać żadnych znaków i numerów...



Bagnet produkowany był w latach 1928 - 1939, wybrane dane techniczne :

- długość całkowita 382,5 mm

- długość rękojeści 126 mm, okładzina drewniana

- grubość jelca prosty, 5,5 mm

- długość głowni 251 mm

- szerokość głowni 25 mm (w progu)

- grubość głowni 6 mm (maksymalna)

- przekrój głowni głownia jednosieczna, zbrocze dwustronnie wklęsłe

- długość pochwy 269 mm, wykonana ze stali

- długość broni w pochwie 400,5 mm



Ten sam typ bagnetu w stanie dobrym (foto : muzeum-ak.pl)


Ten sam typ bagnetu w stanie dobrym



Drugi przedmiot - niezidentyfikowany.


O ile sprawa z bagnetem była prosta, to drugi znaleziony przez Pana Marcina przedmiot, można określić tylko w przybliżeniu. Co prawda ma cechy szabli, ale jest stanowczo na nią za krótki. Jest więc kilka możliwości, że był to kordzik, krótka szabla oficerska lub tzw. tasak bojowy... Może gdyby zachował się kabłąk, można by jeszcze te możliwości zredukować, ale znaleziony został tylko zestaw pokazany na zdjęciu. Jak zawsze w takich przypadkach, liczymy na to, że komuś przypomni się podobna broń i poinformuje nas o tym. Elementy rękojeści są mosiężne. Całkowita długość ( z rękojeścią) 510 mm, ale wygląda na to, że ostrze było złamane. Jeśli tak, to prawdopodobny wymiar całkowity mógł wynosić 550 mm - 580 mm. Oczywiście ze względu na głęboką korozję, nie jest możliwe odczytanie żadnych oznaczeń na ostrzu. Żadnych nie posiadają również elementy mosiężne rękojeści. Cóż, więcej nie potrafimy dodać, więc zapraszamy do obejrzenia zdjęć.







W razie gdyby ktokolwiek, miał jakiekolwiek pomysły i potrzebował więcej danych, również prosimy o kontakt za pośrednictwem formularza kontaktowego na naszej stronie, lub za pośrednictwem fanpejdża na Facebook : labiryntarium.pl


Ciekawe jest to, że podobnie wyglądające elementy posiada w/g serwisu szabla.pl, rękojeść szabli rosyjskiej kawalerii wz.1827 (zdjęcie : szabla.pl)


Pierwsze miejsce po samym znalezisku, zajmuje zawsze tajemnica z nim związana. To fascynujące domniemywać skąd dane przedmioty mogły znaleźć się w tym miejscu. Ukryli to Niemcy, czy Polacy, czy są to pamiątki rodzinne czy łupy złodziejskie. Zawsze w takich przypadkach nasuwa się wiele, wiele pytań...


Serdeczne podziękowania dla Pana Bogdana Muchy za bezbłędną identyfikację bagnetu.



Przygotował : Matthias

Źródło wiadomości o bagnecie : pl.wikipedia.org