Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Niechorze (niem. Horst)

gmina : Rewal

powiat : gryficki

województwo : zachodniopomorskie


Muzeum Rybołówstwa Morskiego - Niechorze


Logo muzeum i jego historia ze strony www.muzeumniechorze.pl


"Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu powstało z inicjatywy lokalnej ludności zgromadzonej wokół głównego pomysłodawcy – byłego rybaka Henryka Gmyrka. Najważniejszym celem powstałej placówki miało zostać szerzenie wiedzy o miejscowej kulturze rybackiej, tak wśród licznie odwiedzających Gminę Rewal turystów jak i stałych mieszkańców. W listopadzie 1992 został powołany Społeczny Komitet Organizacji Muzeum Rybackiego w Niechorzu. Owocem starań stało się przydzielenie budynku oraz funduszy na potrzeby powstającego ośrodka. Siedzibą Muzeum stał się niewielki budynek przy ówczesnej ul. Marchlewskiego. Otwarcie dla zwiedzających nastąpiło 11 czerwca 1994 roku. Na ekspozycje składały się eksponaty ze zbiorów marynistycznych ze Szkoły Podstawowej w Niechorzu, depozyty oraz dary. Wśród nich znalazły się narzędzia połowowe, łodzie, okazy ryb, dokumenty oraz fotografie związane z rybołówstwem morskim i jeziorowym. Opiekunem Muzeum został Paweł Pawłowski.

Z biegiem lat działalność Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu rozwijała się. Przybywało eksponatów, nawiązano kontakt z innymi muzeami, rozpoczęto działalność edukacyjną. Muzeum stało się ponadto miejscem spotkań wszystkich aktywnych stowarzyszeń gminnych, jak Forum Inicjatyw Młodzieżowych czy obecnie Uniwersytet Trzeciego Wieku. Szczególnie związanym z placówką stało się Stowarzyszenie Miłośników Tradycji Rybołówstwa Bałtyckiego. Owocem tej współpracy jest organizowane corocznie Święto Śledzia Bałtyckiego.

Dziś Muzeum Rybołówstwa Morskiego stanowi jednostkę Gminnego Ośrodka Kultury w Rewalu, nad którym opiekę sprawuje dyrektor Ewa Kubalica."


Wejście przez przeciętą łódź rybacką to świetny pomysł, tym bardziej, że na tę łódź mogą wchodzić dzieci. Nasze nie chciały zejść ;)



 

Nie ma jak to pokręcić sterem

 

Makieta dawnej osady - Horst

 

Lampa latarni morskiej

 

Rekonstrukcja chaty rybackiej z okresu średniowieicza

 

Eksponaty związane z rybactwem




 










 

"Kącik" nawigatora





Najważniejszy eksponat muzeum (szczegóły pod zdjęciem)


Cytując za opisem na stronie muzeum, powyższy eksponat to "perełka Muzeum". Co to właściwie jest? To oktant. Oktant, to dawny przyrząd nawigacyjny do mierzenia wysokości ciał niebieskich nad horyzontem, a także kątów poziomych i pionowych między obiektami, o budowie zbliżonej do sekstantu, ale z kątomierzem (limbusem) stanowiącym wycinek jednej ósmej koła. Oktant został wynaleziony i skonstruowany przez Johna Hadleya w 1730, a także, mniej więcej w tym samym czasie i niezależnie, przez Thomasa Godfreya. Ten w muzeum w Niechorzu został wyłowiony przypadkiem podczas połowu ryb przez miejscowego rybaka Henryka Gmitera, który wspaniałomyślnie oddał go do Muzeum. Oktant zachował się w bardzo dobrym stanie, choć zachowanie się elementów drewnianych jest niezwykle rzadkim przypadkiem, możliwym jedynie w środowisku bardzo wilgotnym. Morze znakomicie zabezpieczyło w naturalny sposób oktant, jednak po wydobyciu z wody należało prędko poddać go specjalistycznej konserwacji.







 

Co za pech, okazało się po czasie, że wykonane przeze mnie zdjęcie jednego z najważniejszych eksponatów muzeum nie wyszło. Pewnikiem winna była szyba akwarium. Koleń, bo o nim mowa, to rekin bałtycki. W muzealnym akwarium nie ma oczywiście żywego egzemplarza. Rekin ten u polskich wybrzeży pojawia się rzadko, ponieważ woli chłodne wody zachodniego Bałtyku. Koleń osiąga niewielkie rozmiary (kilkadziesiąt centymetrów), dlatego jest zupełnie niegroźny. Ciekawe za to jest, że dożywa aż 70 lat a jego ciąża może trwać nawet ponad 2 lata. Musiałem posiłkować się fotografią ze strony www.muzeumniechorze.pl


 

Piękne okazy bursztynu. Bursztyn pływa w osolonej wodzie. Jest to jeden ze sposobów na sprawdzenie jego autentyczności







Nam, to miejsce sprawiło wiele frajdy. Na mapie Świata oznaczone są najważniejsze plaże z dołączonymi pojemnikami z piaskiem z tych plaż. Możemy być dumni, bo piasek z naszych plaż należy do najpiękniejszych na świecie :)


Oczywiście tutaj także nie mogło zabraknąć modelu miejscowej latarni morskiej


Jest także model ruin kościoła w Trzęsaczu


Podczas naszej wizyty w sali konferencyjnej odbywała się czasowa wystawa...


...były to zbiory prywatne kapitana żeglugi wielkiej Józefa Gawłowicza : pamiątki z podróży, pamiątki ze statku oraz medale i odznaczenia











Poza budynkiem muzeum zobaczyć można głównie łodzie rybackie




Wiemy, że muzeum jest dla większości wczasowiczów archaicznym miejscem wśród setek straganów z pamiątkami, ale jeśli znajdziesz się w Niechorzy, wstąp do środka i doceń starania miejscowej społeczności włożone w jego funkcjonowanie - polecamy.


 


 

Podróżował, fotografował i przygotował : Matthias