Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Cieszy myśl, że zabytkowa, żeliwna i prawie 100 letnia brama trafi do renowacji. Świadczy przynajmniej o tym miejsce w którym ją znalazłem. Dziwi jednak dyskrecja w całej sprawie... Albo może ja zbyt słabo poinformowany? Cóż, nazwę wspomnianego miejsca w którym znalazłem elementy bramy tymczasowo pominę, zwracając jednak uwagę na sposób jej demontażu. Jak na mój gust, był on wykonany trochę "na siłę". Obawiam się, że widać ślady użycia palnika, czego żeliwo raczej nie znosi. Poza temperaturą żeliwo nie wybacza także używania młotka. Patrząc na zdjęcia przekonać się można, że był on nadużywany. W każdym razie, poniższe zdjęcia przedstawiają rozfragmentowaną bramę z Palmiarni Lubiechowskiej - stan na dziś (08-10-2013).









Parę słów o Palmiarni i kilka fotek bramy.

 



 


Palmiarnia Wałbrzyska (Lubiechowska), to jeden z najstarszych obiektów tego typu w Polsce, wybudowany w latach 1911–1913 z polecenia Henryka XV von Pless. Zgromadzono w niej około 80 gatunków roślin z całego świata, a dodatkową ciekawostką jest fakt, iż ściany palmiarni od wewnątrz pokrywa tuf wulkaniczny z Etny. Lubiechów został zakupiony w XVI wieku przez księcia Conrada von Hochberg. Od tego czasu był związany z rodem Hochbergów. Pod koniec XIX w. powstał pomysł wybudowania tzw. "zimowego ogrodu", czyli palmiarni. Z polecenia Henryka XV von Pless palmiarnię wybudowano w latach 1911–1913. Kosztowne przedsięwzięcie pochłonęło 7 mln marek. Wnętrze obiektu wyłożono lawą pochodzącą z sycylijskiego wulkanu Etna. Kopuła budynku wznosiła się na wysokość 15 m. Przy palmiarni usytuowano ogród japoński, rosarium, ogród owocowo-warzywny i obszar do uprawy krzewów. Po ukończeniu budowy sprowadzono ok. 80 gatunków egzotycznych roślin. W 1963 zmodernizowano budynek, wymieniono ogrzewanie i oszklenie. W 1978 wydłużono szlak turystyczny do 500 m. Wymieniono część konstrukcji. Od lipca 1994 do września 2012 roku właścicielem palmiarni była Agencja Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa. Obecnym właścicielem jest miasto Wałbrzych, które kupiło palmiarnię we wrześniu 2012 roku.

 

 

Poniższe zdjęcia opublikowaliśmy 19 października 2013 roku na naszym profilu Facebook (TUTAJ), p.t. "100-letnia brama Palmiarni księżnej Daisy w renowacji."


Dodaliśmy wtedy także opis do albumu :

No nic, nie było nikomu po drodze, więc wybrałem się tam sam. Okazało się, że elementy które przypadkowo znaleźliśmy w jednej z okolicznych firm (był link do tego opracowania) zdemontowano z wałbrzyskiej palmiarni. Nigdzie nie mogę znaleźć ogłoszenia o przetargu na wykonanie tej renowacji. Zastanawiam się też, czy wie o niej konserwator zabytków?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na dzień dzisiejszy, t.j. 25 luty 2014 roku, brama jest po renowacji zamontowana na swoim miejscu. Konserwator o całej sprawie wiedział i mimo naszych obaw, wydaje się, że wszystko skończyło się pozytywnie. Przy najbliższej okazji obejrzymy robotę na żywo, dziś możemy polecić kilka fotek do zobaczenia tutaj.

 


Przygotował : Matthias