Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ślęza : niem. Lohe

gmina : Kobierzyce

powiat : wrocławski

województwo : dolnośląskie

(51.034661, 16.989759)


Jesteś bardzo blisko tego miejsca za każdym razem, gdy odwiedzasz centra handlowe na Bielanach Wrocławskich. Zamek Topacz leży w Ślęzy nad rzeką Ślęzą, zaledwie 2 km od węzła Bielany Wrocławskie. Wystarczy przy zjeździe z autostrady pojechać do Bielan Wrocławskich - kierunek Kudowa i w centrum miejscowości na skrzyżowaniu przy kościele skręcić w lewo na Ślęzę. Czas jazdy to ok 5 - 8 min. Jest to miejsce otwarte nie tylko dla gości hotelowych, dlatego możesz śmiało wybrać się tu na spacer, po pięknym parku ze stawem, oraz by podziwiać piękny dwór z wieżą mieszkalną, do Muzeum Motoryzacji Topacz (o czym pisaliśmy TUTAJ), lub na obiad do restauracji.


Dwór w Ślęzy na rycinie Alexandra Dunckera



Dwór w Ślęzy w 2006 r. w trakcie adaptacji na hotel (źródło : thor, www.dolny-slask.org.pl)


Według Aleksandra Dunckera, niemieckiego wydawcy, księgarza i pisarza, który w roku 1857-1883 wydał spis wiejskich dworów, pałaców i rezydencji szlachty pruskiej, wieża obronno-mieszkalna została zbudowana przez Templariuszy w celu zapewnienia bezpieczeństwa przewożonych kupców wraz z ich majątkiem. Niestety jednak daty budowy ani przejścia dworu w ręce świeckie nie są mu znane. Historia obiektu, którego pierwszą budowlą była dwupiętrowa wieża obronno-mieszkalna na planie prostokąta z nawodnioną fosą, sięga początków XIV wieku. Na początku XVI w. wieżę podwyższono o jedną kondygnację z tarasem widokowym na szczycie.

W latach 1586-1600 posiadłość należała do Heinricha von Vogt i jego następcy, który w roku 1618 dobudował renesansowy budynek. W XIX wieku miała miejsce kolejna rozbudowa obiektu gdzie od strony płn.-zach. dostawiono budynek oraz podwyższono wieżę o jedną kondygnację. Od roku 1638 do 1659 dwór należał do rodziny von Waldau, a w latach 1699 do 1741 do Hansa Christiana von Roth, którego córka Charlotte Eleonora (jej portret na tle zamku znajduje się w Pałacu Królewskim we Wrocławiu) wniosła wieś wraz z dworem w posagu do rodziny Köningsdorf. W roku 1870 hrabia von Köningsdorf sprzedał posiadłość założycielowi spółki cukrowniczej Rath Schöller&Skene, która pozostała w ich posiadaniu do II Wojny Światowej. W czasie wojny żaden z budynków nie ucierpiał. Po wojnie w części pomieszczeń funkcjonował zakład wychowawczy, którego pensjonariusze pracowali przy zakładaniu pól ryżowych w Gospodarstwie Rolnym Lasowa. Lata osiemdziesiąte to próba modernizacji i rekonstrukcji dworu przez ośrodki rolnicze. W 1996 roku AWRSP sprzedała obiekt Edwardowi Ptakowi, który jednak nie podjął żadnych prac remontowych.

Rok 2002 to początek ponownej świetności obiektu, który kupiony przez Państwa Kurzewskich zostaje wyremontowany i przygotowany jako ekskluzywny obiekt hotelowo-konferencyjny. Pierwszych Gości Hotel Zamek Topacz przyjął w 2011, oferując miejsca hotelowe w luksusowych pokojach, restaurację, 4 sale konferencyjne, Muzeum Motoryzacji, 50 ha park i wiele dodatkowych atrakcji dla Gości indywidualnych, biznesowych, rodzin oraz grup.

Źródło : www.zamektopacz.pl


"Zamek Topacz" dziś


Ślęza, wjazd na teren Zespołu Dworskiego Topacz


Brama główna


Teren jest duży, więc warto trzymać się kierunkowskazów


Widok na zabudowania dworskie, tu Muzeum Motoryzacji Topacz i Sala Balowa



"Zamek Topacz" widziany z wejścia do Muzeum Motoryzacji Topacz


Zabudowania dworskie o różnych przeznaczeniach


Zabudowania dworskie o różnych przeznaczeniach


"Zamek Topacz" to dwór z wieżą mieszkalną i oficyną


Dziś jako hotel cieszy oko gości i turystów


Widok od strony zachodniej (od stawu)


Kanał pomiędzy stawem a dworem


Zamek Topacz


Staw w parku przy dworze


W okolicy dworu znajduje się mnóstwo mostków i tras spacerowych, musisz to sprawdzić


Idziemy wokół hotelu



Widok od strony północnej





Wejście główne do "Zamku Topacz"




Stylizowany melex do przewozu towarów pomiędzy budynkami



Czeka nas jeszcze zwiedzanie wnętrz tego obiektu, o czym poinformujemy w stosownym czasie



Przygotował : Matthias