Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ślęza : niem. Lohe

gmina : Kobierzyce

powiat : wrocławski

województwo : dolnośląskie

(51.034661, 16.989759)


Jesteś bardzo blisko tego miejsca za każdym razem, gdy odwiedzasz centra handlowe na Bielanach Wrocławskich. Zamek Topacz leży w Ślęzy nad rzeką Ślęzą, zaledwie 2 km od węzła Bielany Wrocławskie. Wystarczy przy zjeździe z autostrady pojechać do Bielan Wrocławskich - kierunek Kudowa i w centrum miejscowości na skrzyżowaniu przy kościele skręcić w lewo na Ślęzę. Czas jazdy to ok 5 - 8 min. Jest to miejsce otwarte nie tylko dla gości hotelowych, dlatego możesz śmiało wybrać się tu na spacer, po pięknym parku ze stawem, oraz by podziwiać piękny dwór z wieżą mieszkalną, do Muzeum Motoryzacji Topacz (o czym pisaliśmy TUTAJ), lub na obiad do restauracji.


Dwór w Ślęzy na rycinie Alexandra DunckeraDwór w Ślęzy w 2006 r. w trakcie adaptacji na hotel (źródło : thor, www.dolny-slask.org.pl)


Według Aleksandra Dunckera, niemieckiego wydawcy, księgarza i pisarza, który w roku 1857-1883 wydał spis wiejskich dworów, pałaców i rezydencji szlachty pruskiej, wieża obronno-mieszkalna została zbudowana przez Templariuszy w celu zapewnienia bezpieczeństwa przewożonych kupców wraz z ich majątkiem. Niestety jednak daty budowy ani przejścia dworu w ręce świeckie nie są mu znane. Historia obiektu, którego pierwszą budowlą była dwupiętrowa wieża obronno-mieszkalna na planie prostokąta z nawodnioną fosą, sięga początków XIV wieku. Na początku XVI w. wieżę podwyższono o jedną kondygnację z tarasem widokowym na szczycie.

W latach 1586-1600 posiadłość należała do Heinricha von Vogt i jego następcy, który w roku 1618 dobudował renesansowy budynek. W XIX wieku miała miejsce kolejna rozbudowa obiektu gdzie od strony płn.-zach. dostawiono budynek oraz podwyższono wieżę o jedną kondygnację. Od roku 1638 do 1659 dwór należał do rodziny von Waldau, a w latach 1699 do 1741 do Hansa Christiana von Roth, którego córka Charlotte Eleonora (jej portret na tle zamku znajduje się w Pałacu Królewskim we Wrocławiu) wniosła wieś wraz z dworem w posagu do rodziny Köningsdorf. W roku 1870 hrabia von Köningsdorf sprzedał posiadłość założycielowi spółki cukrowniczej Rath Schöller&Skene, która pozostała w ich posiadaniu do II Wojny Światowej. W czasie wojny żaden z budynków nie ucierpiał. Po wojnie w części pomieszczeń funkcjonował zakład wychowawczy, którego pensjonariusze pracowali przy zakładaniu pól ryżowych w Gospodarstwie Rolnym Lasowa. Lata osiemdziesiąte to próba modernizacji i rekonstrukcji dworu przez ośrodki rolnicze. W 1996 roku AWRSP sprzedała obiekt Edwardowi Ptakowi, który jednak nie podjął żadnych prac remontowych.

Rok 2002 to początek ponownej świetności obiektu, który kupiony przez Państwa Kurzewskich zostaje wyremontowany i przygotowany jako ekskluzywny obiekt hotelowo-konferencyjny. Pierwszych Gości Hotel Zamek Topacz przyjął w 2011, oferując miejsca hotelowe w luksusowych pokojach, restaurację, 4 sale konferencyjne, Muzeum Motoryzacji, 50 ha park i wiele dodatkowych atrakcji dla Gości indywidualnych, biznesowych, rodzin oraz grup.

Źródło : www.zamektopacz.pl


"Zamek Topacz" dziś


Ślęza, wjazd na teren Zespołu Dworskiego Topacz


Brama główna


Teren jest duży, więc warto trzymać się kierunkowskazów


Widok na zabudowania dworskie, tu Muzeum Motoryzacji Topacz i Sala Balowa"Zamek Topacz" widziany z wejścia do Muzeum Motoryzacji Topacz


Zabudowania dworskie o różnych przeznaczeniach


Zabudowania dworskie o różnych przeznaczeniach


"Zamek Topacz" to dwór z wieżą mieszkalną i oficyną


Dziś jako hotel cieszy oko gości i turystów


Widok od strony zachodniej (od stawu)


Kanał pomiędzy stawem a dworem


Zamek Topacz


Staw w parku przy dworze


W okolicy dworu znajduje się mnóstwo mostków i tras spacerowych, musisz to sprawdzić


Idziemy wokół hoteluWidok od strony północnej

Wejście główne do "Zamku Topacz"
Stylizowany melex do przewozu towarów pomiędzy budynkamiCzeka nas jeszcze zwiedzanie wnętrz tego obiektu, o czym poinformujemy w stosownym czasiePrzygotował : Matthias