Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Nowice (niem. Neudorf)

gmina : Jaworzyna Śląska

powiat : Świdnica

województwo : dolnośląskie


Mamy kolejną ciekawostkę w Nowicach, i kolejny raz, dzięki znanemu nam z ratowania miejscowego cmentarza (więcej o tym tutaj) Panu Józefowi Rainszowi. Wygląda na to, że skromna osoba Pana Józefa, posiada ogromną wiedzę na temat Nowic zarówno przed, jak i powojennych. Tym razem mogliśmy zobaczyć kamień z roku 1925, który postawiono na terenie tak zwanej koziarni z okazji organizacji w Neudorf  (pol. Nowice), Pierwszych Dni Młodzieży. Dzięki informacji zawartej na kamieniu wiemy, że impreza ta odbyła się w dniach 20 i 21 czerwcza 1925 roku. Napisy i zdobienia zostały odświeżone przez Pana Józefa.


Kamień pamiątkowy z Nowic


Historia tego kamienia, według relacji Pana Józefa wygląda następująco. Dla zobrazowania opowieści, poniżej umieściliśmy zdjęcie - fotomontaż, na które wkleiliśmy kamień w jego pierwotne miejsce. Kamień ustawiony był na niewielkim podwyższeniu i otoczony kręgiem kamieni. Na przeciw kamienia, patrząc na zdjęcie - po lewej jego stronie, znajdował się niewielki staw, po którym pływano przed wojną nawet łódeczkami. W czasach powojennych, gdy rozbierano postawione tu budynki (więcej o tym tutaj), postanowiono zasypać staw, co zresztą zrobiono, wrzucając wcześniej do wody "nasz" kamień pamiątkowy.

 

Ogólny widok na tzw. Koziarnię od strony wjazdu i lokalizacja kamienia


Pan Józef wiedział o tym i całe lata pamiętał. Dziś, gdy będąc na emeryturze poświęca każdą wolną chwilę na ratowanie pamiątek przeszłości swojej rodzinnej miejscowości, odkopał ten kamień. Jak wspomina, nie było łatwo, bo po zasypaniu stawu i nawiezieniu ziemi w celu wyrównania terenu, kamień znalazł się na głębokości 3 metrów! Pan Józef jednak dał radę. Odkopał, wyciągnął, oczyścił i odnowił, dzięki czemu wszyscy możemy dziś oglądać kolejną pamiątkę z przeszłości.

 

Kamień pamiątkowy dziś, bezpieczny za ogrodzeniem jednej z posesji w Nowicach


 

Widok od drogi, wyeksponowany jest tak, żeby każdy mógł się dobrze przyjrzeć i bez problemu zrobić zdjęcie.Gdybym miał określić na oko jego wielkość, powiedziałbym że ma średnicę 60 cm, niestety nie dysponowałem miarą, żeby dokładnie go zmierzyć

 

Dziękujemy Panie Józefie i prosimy o więcej ciekawostek. Dzięki Panu więcej mówi się o Nowicach, a i być może częściej się je będzie odwiedzać.


 


 

Podróżował, fotografował i przygotował : Matthias