Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Nowy Jaworów : niem. Neu Jauernick

gmina : Jaworzyna Śląska

powiat : świdnicki

województwo : dolnośląskie


Grodziska to miejsca o których przeważnie wiemy niewiele. Ot, zdawkowe informacje typu "grodzisko X - XII wiek", lub "ślady osadnictwa kultury łużyckiej". Być może więcej informacji posiadają pracownicy naukowi, którzy przeprowadzali w takich miejscach badania archeologiczne. Wiadome jest, że podczas takich badań znaleziono tutaj kilkadziesiąt skorup z VIII-X wieku. Grodzisko to, świetnie widoczne z drogi Strzegom - Świdnica, usytuowane jest na wzgórzu tuż przy przepływającej w sąsiednim lesie Pełcznicy. Wzgórze to nie ma dziś nadanej żadnej oficjalnej nazwy (albo nie wiemy o tym), natomiast na przedwojennych, niemieckich mapach, widnieje nazwa Burgs-Berg, co oznaczało Góra Zamkowa. Niemcy oznaczyli również na mapie informację, że w tym miejscu znajdował się szwedzki szaniec. Taka sytuacja nie powinna dziwić, bowiem niektóre miejsca podczas całej historii były wyjątkowe w znaczeniu militarnym. Na dzień dzisiejszy nic specjalnego nie wyróżnia tego miejsca. Kolisty nasyp na wzgórzu, który cały porośnięty jest drzewami ma średnicę około 60 metrów. Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć.

Jeśli interesuje Cię temat grodzisk, zapraszamy do przejrzenia naszych relacji z grodziska w Maniowie (TUTAJ), oraz w Dobromierzu (TUTAJ).


Grodzisko w Nowym Jaworowie - widok z drogi polnej biegnącej wzdłuż torów


Zdjęcie satelitarne, grodzisko (zaznaczone kolorem czerwonym) w odniesieniu do wsi, drogi głównej i linii kolejowej (źródło : www.geoportal.gov.pl)


Zdjęcie satelitarne, grodzisko (zaznaczone kolorem czerwonym) w warstwie LIDAR, dzięki czemu świetnie widać nasyp (źródło : www.geoportal.gov.pl)


Przedwojenna mapa  ze wspomnianymi oznaczeniami Burgs-Berg, oraz Schwedenschanze (źródło : www.mapy.amzp.pl)


Kamień zwyczajowo ustawiany w takich miejscach informuje, że znajdowało się tu grodzisko z X-XII wieku


Dość stromo trzeba podejść na szczyt


A na szczycie, nie spotka Cię nic szczególnego


Poza świadomością, że kiedyś działy się tu różne rzeczy, dziś nie ma najmniejszego śladu


Strome zbocza nasypu


Widok z grodziska w stronę dawnego Busch Mühle, o którym w innym opracowaniu 


 

Fotografował i przygotował : Matthias