Drukuj
Nadrzędna kategoria: Regiony
Kategoria: Gmina Jaworzyna Śląska
Odsłony: 5984

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Piotrowice Świdnickie : niem. Peterwitz

gmina : Jaworzyna Śląska

powiat : świdnicki

województwo : dolnośląskie

 

Amatorski teatr w Piotrowicach Świdnickich powstał już w listopadzie 1945 roku. Jego założycielką i najważniejszą osobą była Pani Julia Buda, która urodziła się 15 marca 1921 roku w Targanicach w powiecie wadowickim, zmarła 05 lutego 2007 roku. To właśnie tam, na rodzinnej ziemi, Pani Julia zakochała się w teatrze. Występowała w amatorskim zespole, oraz należała do Katolickiego Związku Młodzieży Polskiej. Ważne miejsce w jej życiu zajmowały książki, których przeczytała kilka tysięcy. Z tej pasji zrodziła się praca w bibliotekach w Strzegomiu , Żarowie, Jaworzynie i Piotrowicach. Po wojnie przyjechała wraz z rodziną do Piotrowic i jej głównym zajęciem była pomoc rodzicom na roli. Jednak miłość do teatru pozostała, dzięki czemu na nowej ziemi udało jej się stworzyć "coś", co trwało wiele, wiele lat. W pewnym momencie była reżyserem, kierownikiem zespołu , aktorką i nawet sprzątaczką, gdyż próby do przedstawień odbywały się zwykle w jej domu. Miała niesamowitą łatwość w dobieraniu ludzi do przedstawień, a oni pomimo tego iż byli tylko amatorami odwdzięczali się dobra grą. W zespole została nazwana "Agatką" - od postaci, którą grała w jednym z przedstawień. Tak po prostu łatwiej było się do niej zwracać. Do dnia dzisiejszego reżyseruje przedstawienia i pisze scenariusze. Jest honorową obywatelką miasta i gminy Jaworzyna Śląska. Posiada ogromny wkład w rozwój kultury w naszej wsi, jak i rozwój nas wszystkich, gdyż nie sposób jest przejść obojętnym obok "Agatki". Ona po prostu swoja miłością do teatru zaraziła nas wszystkich i za to jesteśmy jej wdzięczni. Pani Julia Buda jest honorową obywatelką miasta i gminy Jaworzyna Śląska. Wniosła ogromny wkład w rozwój kultury wsi Piotrowice Świdnickie, oraz wszystkich jej mieszkańców.

 

Julia Buda

 

Pani Julia przyjechała do Piotrowic 27 lipca 1945 roku i odmieniła życie małej wsi. Praca w bibliotece , spędzane wieczory z mieszkańcami przy książkach zrodziły myśl, aby założyć amatorski teatr dramatyczny. Za datę powstania uznaje się listopad 1945. Od tamtego momentu zespół zaczął przygotowywać się do przedstawienia "Więzień Oświęcimski", który opisywał losy byłego więźnia tego obozu. Premiera odbyła się 19 marca 1946. Kilkanaście osób wystąpiło dla ówczesnych piotrowiczan : polskich osadników, ludności niemieckiej i stacjonujących we wsi radzieckich czołgistów. Przedstawienie bardzo się spodobało i zespół zabrał się za realizację nowych projektów.

 

Od lewej : Kazimierz Chromy , Józef Frączek , Marian Makówka , Alfons Golan , Janusz Orłowski  , Marian Chromy

 

Przez pewien czas reżyserem i kierownikiem był Paweł Popytak , który ograniczył "Agatkę" tylko do bycia aktorką , jednak to zawsze Ona miała najwięcej do powiedzenia. Pomocą był również Piotr Grendysa , który od 1950 do 1958 był kierownikiem technicznym. Przez zespół przewinęło się kilka pokoleń mieszkańców, występowały całe rodziny, tutaj poznawały się nawet niektóre małżeństwa. Wszystko przez rodzinną atmosferę panującą w zespole. Każda rodzina miała, lub ma swój udział w tworzeniu teatru. Nazwę "Jacy Tacy" wymyślono około roku 1967, kiedy to zespół zaczął uczestniczyć w różnych przeglądach. Miała przypominać krakowskie pochodzenie pierwszych aktorów teatru. A z teatru rodziły się inne inicjatywy, takie jak Orkiestra nietypowa ,"Wesoły autobus", czy młodszy zespół Beniaminki.

 

Od lewej : Alfons Golan , Edward Makówka , Marian Makówka , Janusz Orłowski , Kazimierz Chromy

 

Orkiestra wzbudzała ciekawość, gdyż jej członkowie grali na garnkach , butelkach, tarkach do prania, a znakiem rozpoznawczym była koza Mery, która towarzyszyła im w imprezach plenerowych. Dzięki orkiestrze wieś oraz gmina wygrywała różne Turnieje Wsi. Po sukcesach przedstawienia "Tato tato, sprawa się rypła" zespół stał się rozpoznawalny w coraz dalszych częściach kraju. Występował na Sejmikach Międzywojewódzkich , na deskach Teatru Komedii wWarszawie, w Fabryce Traktorów Ursus. Nawiązano współpracę z Towarzystwem Przyjaciół Teatru i dzięki temu piotrowiczanie mogli poznać tak znakomitych aktorów jak: Stanisław Mikulski , Krzysztof Kolberger , Marek Perepeczko , Wojciech Siemion , Jerzy Kamas , Bronisław Cieślak , Zofia Rysiówna , Dorota Stalińska , Irena Jun , muzycy Tercetu Egzotycznego , Magda Teresa Wójcik , Henryk Boukołowski ... Ta ostatnia dwójka to reżyserka i aktor z Teatru Adekwatnego z Warszawy.

 

Jacy Tacy pod Teatrem Adekwatnym w Warszawie

 

Oba zespoły nawiązały współpracę i w 1986 roku wystawiły na scenie w Piotrowicach adaptację "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, które wywołało rozgłos tej inicjatywy w Telewizji Polskiej. Ludzie nie mogli się pomieścić, więc trzeba było grać kolejne przedstawienie tego samego dnia. Próby trwały tylko tydzień i korzystniejsze wrażenie zrobili amatorzy. Od 1984 zespół regularnie uczestniczy w Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych odbywającym się corocznie na ziemi leszczyńskiej. W latach 1991-1995 reżyserią przedstawień zajął się Ryszard Dykcik, wieloletni członek zespołu, który wprowadził inny model tworzenia teatru. Sam powrócił jeszcze jako reżyser w roku 2003. A tak dalej nad poczynaniami zespołu przygląda się "Agatka" , która już 60 lat czuwa nad tym, aby nie zaginęło to co daje wiosce radość.

 

Stanisław Milulski w Piotrowicach

 

Wpis do księgi pamiątkowej Marka Perepeczki

(Jeszcze się nie zaczęło, a już było sympatycznie... Co to będzie? Mam nadzieję, że jednak... etc. etc..- podpis i data 23 I 1984)

 

Wpis do księgi pamiątkowej Jerzego Kamasa

"Bardzo serdecznie dziękuję za przeurocze spotkanie. Duże brawa dla kierownictwa klubu. Z najlepszymi życzeniami Jerzy Kamas"

 

Wpis do księgi pamiątkowej Bronisława Cieślaka i Krzysztofa Szmagiera

"W tak doborowym towarzystwie - (mówię i o "tubylcach" - i o wszystkich już wcześniej wpisanych Waszych gościach) - miło gościć... Dziękujemy za zaproszenie, miłe spotkanie, życzymy sukcesów i pozdrawiamy serdecznie!" Bronisław Cieślak i Krzysztof Szmagier (data : 15.IV.1984)

 

Wpis do księgi pamiątkowej Zofii Rysiówny

"Drogim kolegom z Zespołu Jacy Tacy z życzeniami szybkiego powtórnego spotkania (ja jako widz następnym razem) Kreślę wyrazy przyjaźni i sympatii. Zofia Rysiówna"

Wpis do księgi pamiątkowej Ireny Jun

"Bardzo się cieszę spotkaniem moich przyjaciół z Piotrowic, dziękuję za piękny pomysł zabrania nas do lasu, chciałabym zawsze odnajdywać tu tę samą wzruszającą serdeczność, kulturę bycia, dowcip i jakąś radość, że jesteśmy razem, piszę długo, bo księga taka duża, do zobaczenia! Irena Jun"

 

Wpis do księgi pamiątkowej Tercetu Egzotycznego

"Grupa wokalna Izabelli serdecznie dziękuje za tak gorące przyjęcie naszego programu i do miłego zobaczenia. Zbigniew Dzieciątkowski. Podpisy członków zespołu i data 27.09.19984

 

Magda Teresa Wójcik

 

Henryk Boukołowski w Piotrowicach

 

Wykaz przedstawień zrealizowanych przez amatorski teatr "Jacy Tacy" od początków jego działalności

 

"Więzień Oświęcimski", reż. Julia Buda , rok 1946


 

 

Brak fotografii z przedstawienia

 

"Śluby panieńskie" , reż. Julia Buda


 

 

Brak fotografii z przedstawienia

 

"Zięć sołtysem" , reż. Julia Buda


 

Brak fotografii z przedstawienia

 

 

"Zaloty na kwaterze" , reż. Paweł Popytak


 

 

Brak fotografii z przedstawienia

 

 

"Podkarpackie wesele" , reż. Paweł Popytak


 

 

Brak fotografii z przedstawienia

 

 

"Pieją koguty" , reż. Paweł Popytak


 

Brak fotografii z przedstawienia

 

 

 

"Halapacz i Halapaczka" , reż. Paweł Popytak


 

Brak fotografii z przedstawienia

 

 

 

"Dzikuska" , reż. Julia Buda


 

Brak fotografii z przedstawienia

 

 

 

"Oferma" , reż. Julia Buda


 

Brak fotografii z przedstawienia

 

 

 

"Macocha" , reż. Julia Buda


 

Brak fotografii z przedstawienia

 

 

 

"Ordynans swatem" , reż. Julia Buda


 

Brak fotografii z przedstawienia

 

 

 

"Maciejowa jedzie na wesele" , reż. Julia Buda


 

Brak fotografii z przedstawienia

 

 

 

"Milion" , reż. Julia Buda


 

Brak fotografii z przedstawienia

 

 

 

"Awans" , reż. Julia Buda


 

Brak fotografii z przedstawienia

 

 

 

"Jasełka" , reż. Julia Buda


 

Brak fotografii z przedstawienia

 

 

 

"Diabeł na Podhalu" , reż. Julia Buda


 


Od lewej : Barbara Chromy , Kazimierz Chromy , Irena Chromy , Andrzej Słota , Irena Pamuła , Barbara Fajdek

 


Od lewej : Barbara Fajdek , Irena Pamuła , Andrzej Słota , Krystyna Kłusek , Stanisław Luber , Julia Buda , Jan Mlak , Grażyna Szymanik

 


Od lewej : Barbara Chromy , Grażyna Szymanik , Edward Makówka

 


Od lewej : Barbara Chromy , Grażyna Szymanik , Kazimierz Chromy

 

 

"Żywot św. Genowefy" , reż. Julia Buda , rok 1956


 


Od lewej : Kazimierz Gajewski , Piotr Grendysa

 


Od lewej : Tadeusz Makówka , Stanisława Szarek , Julia Buda

 


Od lewej : Stanisława Szarek , Julia Buda , Mateusz Szarek

 

 

 

"Wianek" , reż. Julia Buda


 

Brak fotografii z przedstawienia

 

 

 

"Buraczane liście" , reż. Julia Buda


 

Brak fotografii z przedstawienia

 

 

 

"Tragedia w noc wigilijną" , reż. Julia Buda , rok 1959


 


Od lewej : Jan Olszówka , Julia Buda , Stanisław Ćwierz

 


Od lewej : Kazimierz Gajewski , Julia Buda , Bronisław Mrozek

 


Od lewej : Tadeusz Makówka , Piotr Grendysa

 

 

"Prelegent czy kominiarz" , reż. Julia Buda


 

Brak fotografii z przedstawienia

 

 

 

"Zemsta cygana" , reż. Julia Buda


 

Brak fotografii z przedstawienia

 

 

 

"Małżeństwo Loli" , reż. Julia Buda


 

Brak fotografii z przedstawienia

 

 

 

"Prezent z Paryża" , reż. Julia Buda


 

Brak fotografii z przedstawienia

 

 

 

"Szwejk burmistrzem" , reż. Julia Buda


 


Od lewej : Maria Samek , Małgorzata Kipczak , Julia Buda , Kazimierz Chromy , Jan Mlak

 


Od lewej : Maria Samek , Marian Makówka , Jan Mlak , Edward Makówka

 


Od lewej : Marian Makówka , Edward Makówka , Jan Mlak , Julia Buda , Małgorzata Kipczak

 

 

 

"Tato , tato sprawa się rypła" , reż. Julia Buda , rok 1981


 


Od lewej : Jan Mlak , Józef Frączek , Edward Adam Grzęda , Krystyna Kłusek , Zdzisław Magoch , Maria Samek , Kazimierz Chromy

 


Od lewej : Józef Frączek , Małgorzata Kipczak , Krzysztof Pawłowski

 


Od lewej : Krzysztof Pawłowski , Julia Buda, Kazimierz Chromy

 

Od lewej : Jan Mlak , Kazimierz Chromy , Edward Adam Grzęda

 

Od lewej : Zdzisław Magoch , Jan Mlak , Kazimierz Chromy , Edward Adam Grzęda

 

Od lewej : Jan Mlak , Kazimierz Chromy , Józef Frączek , Zdzisław Magoch , Krzysztof Pawłowski , Edward Adam Grzęda, Krystyna Kłusek , Małgorzata Kipczak , Maria Samek , Julia Buda

 


Krzysztof Pawłowski

 

 

"Ciotki na wydaniu" , reż. Julia Buda , rok 1985


 


Od lewej : Janina Matura , Kazimierz Chromy

 


Od lewej : Janina Jarosz , Kazimierz Chromy

 


Od lewej : Janina Matura , Teresa Pająk , Kazimierz Chromy , Janina Jarosz

 

 

"Wesele" , reż. Julia Buda , Magda Teresa Wójcik , rok 1986


 

Brak fotografii z przedstawienia

 

 

 

"Odmieniec" , reż. Julia Buda , rok 1987


 

Od lewej : Barbara Chromy , Tomasz Wielg , Julia Buda

 

Od lewej : Krzysztof Pawłowski , Barbara Chromy , Tomasz Wielg

 

 

"Sposób na teściów" , reż. Julia Buda , rok 1988


 

Brak fotografii z przedstawienia

 

 

 

"Kaprysy Łazarza" , reż. Julia Buda , rok 1990


 

Brak fotografii z przedstawienia

 

 

 

"Część przygód Don Kichota z Mańczy" , reż. Ryszard Dykcik , rok 1991


 

Brak fotografii z przedstawienia

 

 

 

 

"Dialogi na cztery nogi" , reż. Ryszard Dykcik , rok 1992


 

Brak fotografii z przedstawienia

 

 

 

"Fatalna pomyłka" , reż. Ryszard Dykcik , rok 1993


 

 


Od lewej : Alicja Durka , Ryszard Dykcik , Iwona Ostrowska , Julia Buda , Beata Pawłowska , Przemysław Makówka , Natalia Durka , Bogusław Pawłowski , Krzysztof Pawłowski

 

 

"Zakochana majstrowa" , reż. Ryszard Dykcik , rok 1994


 


Od lewej : Jan Mlak , Krzysztof Pawłowski , Alicja Durka

 


Od lewej : Krzysztof Pawłowski , Paweł Becherowski , Iwona Ostrowska.

 


Od lewej : Krzysztof Pawłowski , Przemysław Makówka , Helena Magoch

 


Od lewej : Krzysztof Pawłowski , Ryszard Dykcik , Stanisław Nowak

 

 

"Zagłoba swatem" , reż. Ryszard Dykcik , rok 1995


 

Brak fotografii z przedstawienia

 

 

 

"Druidowe wołanie" , reż. Ryszard Dykcik , rok 1995


 


Od lewej : Beata Pawłowska , Alicja Durka , Iwona Ostrowska , Ryszard Dykcik , Beniamin Dykcik

 

 

 


Ryszard Dykcik

 

 

"Wit Stwosz" , reż. Ryszard Dykcik , rok 1995


 


Od lewej : Ryszard Dykcik , Beata Pis , Beniamin Dykcik , Magdalena Teszner

 

 

"Chłopskie żale" , reż. Julia Buda , rok 1996


 

Brak fotografii z przedstawienia

 

 

 

"Żeniec" , reż. Julia Buda , rok 1997


 


Od lewej : Alicja Durka , Przemysław Makówka

 


Od lewej : Beata Pawłowska , Przemysław Makówka

 


Od lewej : Krzysztof Teszner , Maciej Mentel

 


Od lewej : Przemysław Makówka , Beata Pawłowska , Krzysztof Pawłowski

 

 

"Zachciało się wom Kalwaryji" , reż. Julia Buda , rok 1998


 

Brak fotografii z przedstawienia

 

 

 

"Róbta co kceta" , reż. Julia Buda , rok 1999


 


Od lewej : Alicja Durka , Beata Pawłowska , Maciej Mentel , Przemysław Makówka

 


Od lewej : Bogusław Pawłowski , Krzysztof Pawłowski , Helena Magoch

 

 

"Konflikt rodzinny" , reż. Julia Buda , rok 2000


 


Od lewej : Alicja Durka , Natalia Durka , Maciej Mentel , Beata Pawłowska , Przemysław Makówka , Helena Magoch , Małgorzata Baran , Krzysztof Pawłowski

 


Od lewej : Małgorzata Baran , Beata Pawłowska , Bogusław Pawłowski

 


Od lewej : Małgorzata Baran , Bogusław Pawłowski , Natalia Durka

 

 

"Herodiada" , reż. Julia Buda , rok 2001


 

 

 

 

 

 


 

Niestety wszystkie zdjęcia z tego przedstawienia nie mają podpisów. Chcesz pomóc? Zidentyfikuj osoby na zdjęciach i napisz do nas...

 

 

"Kłopoty analfabetki" , reż. Julia Buda , rok 2002


 


Od lewej : Beata Pawłowska , Alicja Durka

 

 

"Rozbity dzban" , reż. Ryszard Dykcik , rok 2003


 


Od lewej : Krzysztof Pawłowski , Natalia Durka , Magdalena Klimko , Wojciech Kutołowski , Mirosław Pawłowski

 


Od lewej : Wojciech Kutołowski , Kazimierz Chromy , Bogusław Pawłowski , Agnieszka Stankowska , Ryszard Dykcik , Alicja Durka

 

 

 

"Wiejskie zebranie 2" , reż. Julia Buda , rok 2004


 

 


 

Niestety wszystkie zdjęcia z tego przedstawienia nie mają podpisów. Chcesz pomóc? Zidentyfikuj osoby na zdjęciach i napisz do nas...

 

 

"Koncert w I rocznicę śmierci dla Jana Pawła II" , reż. zespołowa , rok 2006


 


Od lewej : Natalia Durka , Krzysztof Pawłowski

 


Mateusz Nowak

 


Od lewej : Justyna Brzózka , Adrianna Kaszubowska , Dorota Pawlicka , Mateusz Nowak

 


Od lewej : Dorota Pawlicka , Mateusz Nowak , Przemysław Makówka , Krzysztof Pawłowski

 


Od lewej :  Piotr Adamczyk , Justyna Brzózka

 


Od lewej : Wioletta Foryś , Adrianna Kaszubowska , Dorota Pawlicka , Mateusz Nowak

 


Od lewej : Beata Pawłowska , Bogusław Pawłowski

 


Od lewej : Justyna Brzózka , Wioletta Foryś , Adrianna Kaszubowska , Dorota Pawlicka

 


Od lewej : Justyna Brzózka , Adrianna Kaszubowska , Mateusz Nowak

 

Wioletta Foryś

 

Od lewej : Piotr Adamczyk , Justyna Brzózka, Wioletta Foryś, Adrianna Kaszubowska, Dorota Pawlicka, Mateusz Nowak , Przemysław Makówka , Krzysztof Pawłowski

 


Od lewej : Krzysztof Pawłowski , Justyna Brzózka , Wioletta Foryś , Adrianna Kaszubowska , Dorota Pawlicka , Mateusz Nowak , Beata Pawłowska

 

 

Scena główna


Główną sceną Teatru "Jacy Tacy" była przez wszystkie lata świetlica wiejska, która znajduje się pod numerem 45, tuż przy rozwidleniu dróg prowadzących z Żarowa do Pastuchowa i Jaworzyny Śląskiej. Jak w większości wsi, świetlica jest miejscem zebrań wiejskich, zabaw tanecznych, wesel, komunii, osiemnastek, styp i innych okoliczności. Jednak piotrowicka świetlica posiada wyjątkowe, klimatyczne wnętrze, mała scenę i nawet balkonik. Sala może pomieścić ponad 100 osób.

 

Budynek świetlicy przy rozjeździe dróg do Pastuchowa i Jaworzyny Śląskiej, widziany z drogi prowadzącej do Pastuchowa

 

Świetlica

 

Wejście główne do świetlicy

 

Wnętrze

 

Wnętrze

 

Wnętrze

 

Wnętrze - scena

 

Wnętrze

 

Wnętrze

 

 

Przeglądy i sejmiki


Teatr oprócz występów na okolicznych scenach w Jaworzynie , Żarowie , Świdnicy , Bielawie i Wałbrzychu miał okazje uczestniczyć w różnych przeglądach i sejmikach. Pierwsze przeglądy w których brali udział odbywały się w Strzegomiu , Jaroszowie i Goczałkowie. Z czasem zaprezentowali się na wojewódzkim sejmiku w Lądku Zdroju. Najwięcej jednak razy gościli na Ziemi Leszczyńskiej , gdzie co roku odbywa się Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych. Tam występowali na scenach we Włoszakowicach , Bukówcu Górnym , Boszkowie i Grotnikach. Teatr trzy razy otrzymał promocje do centralnego Sejmiku Teatralnego Wsi Polskiej , który odbywał się w Tarnogrodzie. Tam już w swoim pierwszym występie zrobił furorę przedstawieniem "Tato , tato sprawa się rypła", które w nagrodę mógł przedstawić na deskach teatru "Komedia" w Warszawie. Uczestniczył również na przeglądzie w Krynicy Górskiej. Dzięki tym występom zespół stał się bardziej rozpoznawalny w dalszych częściach kraju. Wyjazdy pozwoliły teatrowi odwiedzić wiele polskich miast , poznać wielu ciekawych ludzi i przede wszystkim znakomicie integrowały zespół.

 

Tarnogród

Od lewej : Barbara Chromy , Zdzisław Magoch , Kazimierz Chromy , Zbigniew Chrapek , Bernadetta Włodarczyk , Krzysztof Pawłowski

 

Od lewej :  Julia Buda , Barbara Chromy , Przemysław Makówka , Zbigniew Makówka , Zdzisław Magoch

 

Od lewej : Kazimierz Chromy , Barbara Chromy, Przemysław Makówka , Bernadetta Kańko

 

Od lewej : Zdzisław Magoch, Zbigniew Chrapek, Zbigniew Makówka, Kazimierz Chromy

 

Od lewej : Zbigniew Makówka , Jan Mlak

 

Od lewej : Zdzisław Magoch , Kazimierz Chromy , Jan Mlak , Zbigniew Makówka , Zbigniew Chrapek

 

Boszkowo

 

 

Zdjęcie uczestników jubileuszowego XX sejmiku w Bukówcu Górnym

 

Od lewej : Helena Magoch , Julia Buda

 

Od lewej : Kazimierz Chromy , Przemysław Makówka

 

Od lewej : Kierowca , Stanisław Nowak , Julia Buda , Ryszard Dykcik , Helena Magoch , Przemysław Makówka, Beata Pawłowska , Barbara Chromy , Krzysztof Pawłowski , Bogusław Pawłowski , Kazimierz Chromy

 

Pod bykiem Ilonem - Wschowa

Krynica Górska

 

Od lewej : Kazimierz Chromy , Barbara Chromy , Krzysztof Pawłowski , Helena Magoch , Maria Samek , Zbigniew Makówka, Zdzisław Magoch , Jan Mlak , Julia Buda , Alicja Durka

Beniaminki

 


 

Od 1960 we wsi istniał "młodszy brat" zespołu Jacy Tacy - dziecięcy zespół Beniaminki. Z jego udziałem organizowane były wszelkie imprezy okolicznościowe typu Dzień Kobiet , Dzień Matki , Dzień Nauczyciela. W zespole występowali zwykle uczniowie szkoły podstawowej w Piotrowicach. Oprócz organizowania tych uroczystości zespół przedstawiał bajki , m.in. : "Żołnierz i Królewna" , "Księżniczka Liliana" , "Obrazki z życia królowej Jadwigi" , "Mogiła Wandy" , "Kopciuszek". Zespół funkcjonował aż do końca lat 80.

"Obrazki z życia królowej Jadwigi" reż. Julia Buda, rok 1970

 

Od lewej : Edward Adam Grzęda , Anna Granisz , Piotr Zięba , Grażyna Krzeczowska , Edward Fajdek , Stanisław Luber

 

"Mogiła Wandy" reż. Julia Buda, rok 1978

Wielka szkoda, że Panowie nie kontynuują swojego dzieła w postaci strony Piotrowic Świdnickich... Serdeczne podziękowania dla Pana Bogusława Pawłowskiego za udostępnienie materiału do ponownej publikacji, oraz pracę jaką wykonał wraz z Panami Stanisławem Dybłem i Mateuszem Nowakiem aby ten materiał, tak bogato ilustrowany powstał. Dziękujemy.

W związku z tym, że materiał został odświeżony po kilku latach od jego publikacji na stronie Piotrowic, istnieje możliwość, że dziś szersza publiczność, szczególnie związana z tematem go zobaczy. Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o uzupełnianie, bądź rozszerzanie wiedzy na temat piotrowickiego teatru "Jacy Tacy". Szczególnie miło będzie oglądać zdjęcia związane z działalnością teatru. W sprawach powyższych uprzejmie prosimy o kontakt za pośrednictwem formularza kontaktowego.

W 2012 roku wortal www.mojemiasto.swidnica.pl opublikował artykuł Lucjana Momota "Złoty jubileusz teatru „Jacy-Tacy z Piotrowic Świdnickich", poza ogólną informacją o działalności teatru, opisana tam jest uroczystość 50-lecia teatru "Jacy Tacy". Gorąco zachęcamy do lektury...

 


Zebrał : Matthias

Żródło : www.piotrowice.info, w.piotrowice-sw.neostrada.pl, dane i zdjęcia zebrali, oraz pracę wykonali : Stanisław Dybeł, Mateusz Nowak i Bogusław Pawłowski (Three Man)