Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kłaczyna : niem. Kauder

gmina : Dobromierz

powiat : świdnicki

województwo : dolnośląskie

(50.941479, 16.193368)


W Kłaczynie, znajduje się ruina zamku, który powoli, ale systematycznie, znika z krajobrazu wiejskiego. Cóż, to jedno z tych miejsc, gdzie na pytanie do tubylca : "przepraszam, gdzie są ruiny zamku w Kłaczynie?" - "Jakiego zamku?" To szczera prawda, i to starszy człowiek. Zaczepiona grupa młodzieży tez była zdziwiona, ale znalazł się wśród nich jeden rodzynek, który sobie przypomniał i wskazał nam drogę. Pozostali byli mocno zdziwieni, raz, ze są w ich wsi jakieś ruiny zamku, dwa, że kolega o tym wiedział... Fakt, gdy dotrze się do ruin, ich stan już praktycznie nie przypomina w żadnym stopniu zamku, jednak gdy się lepiej rozejrzeć, można jeszcze sporo zobaczyć. Dzisiejsze ruiny to drobne fragmenty murów i fosy, pozostałość narożnej baszty oraz rozsypane pośród traw kamienie z murów; wszystko to znajduje się na zachodnim brzegu Nysy ok. 300m na pd. od mostu na drodze Roztoka-Bolków.


Zamek w Kłaczynie. Rycina Dreschera około połowy XIX wieku (źródło dolny-slask.org.pl)


Mapa Google - położenie Kłaczyny. Na południowym wschodzie widzimy Bronów, następną wsią w kierunku północno-wschodnim jest Roztoka, natomiast w kierunku południowo-zachodnim Wolbromek


Zdjęcie sat geoportal.gov.pl, w centralnej części, pomiędzy budynkami widoczny jest zarys fosy i ruiny


Zdjęcie sat geoportal.gov.pl, to samo ujęcie w wersji LIDAR, tutaj fosa widoczna jest dużo lepiejRuiny są pozostałością rycerskiego zamku z XIV/XV wieku, położonego dawniej na wyspie w rozlewisku Nysy Szalonej. Po gruntownym przebudowaniu przez rodzinę Rybniców (Reibnitzów), zamek zniszczono podczas wojny 30-letniej (1618-1648), gdy okupowali go Szwedzi. Po wojnie budowlę udało się odbudować, jednak w 1850 roku zamek spłonął. Dzieła zniszczenia dokonały pioruny które w latach 1877 i 1891 - dwa razy trafiały w budynek. Później miejscowi chłopi rozebrali resztki budowli zabierając na swoje potrzeby łupek i kamień ciosany z którego zamek był zbudowany. Dziś raczej nie ma już co ratować.


Ruina na zdjęciu z lat 50-tych XX wieku (źródło : dolny-slask.org.pl)


Fotografia z 1961 roku (źródło : dolny-slask.org.pl)


To co zostało z zamku dziś... Reszta zdjęć bez komentarza
Fotografował i przygotował : Matthias