Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Świdnica : niem. Schweidnitz

gmina : Świdnica

powiat : świdnicki

województwo : dolnośląskie

(50.835057, 16.503919)


Budynek stacji powstał w 1898 roku i nosił początkowo nazwę Schweidnitz Niederstadt. Po 1945 nazwę zmieniano kilkukrotnie najpierw na Świdnica, potem na Świdnica Dolna i Świdnica Dolne Miasto aż poprzestano na nazwie Świdnica Przedmieście. Ruch pasażerski był stopniowo likwidowany i ograniczany. Już w 1989 nie kursowały pociągi pasażerskie do Jedliny-Zdroju a w 2000 na stacji zaniechano ruchu pasażerskiego w kierunku do stacji Świdnica Miasto. Obecnie na linii przechodzącej przez stację odbywa się ruch towarowy w stronę stacji Świdnica Miasto. W stronę stacji Świdnica Kraszowice, a dalej do Jugowic i Jedliny-Zdroju został wstrzymany ruch wszystkich pociągów, a trasa (Świdnica Przedmieście - Świdnica Kraszowice) formalnie została zlikwidowana. Budynek dworca znajduje się przy ul. Jodłowej. Obecnie jest on adaptowany do innych celów. Od stycznia 2013 zlikwidowano także kasę towarową. Dworzec został zamknięty całkowicie.

Istnieje cień szansy na uruchomienie linii Wrocław - Świdnica - Jedlina Zdrój, gdyby pomysł został zrealizowany, prawdopodobnie budynkowi nie przywróci się jego pierwotnego przeznaczenia.


Budynek stacji Świdnica Przedmieście widziany od ulicy Jodłowej


Budynek stacji Świdnica Przedmieście widziany od ulicy Jodłowej


Budynek stacji widziany z peronu 1


Ogólny widok na teren stacji Świdnica Przedmieście - torowiska zarośnięte trawą


Widok w stronę przejazdu kolejowego przy ul. WesterplatteKilka ujęć z peronów


Niektóre elementy konstrukcji wiaty peronowej już mocno nadwątlona

Ręczny napęd zwrotnicy


Ręczny napęd zwrotnicy
Stacja Świdnica Przedmieście widziana od strony torów


Tory w kierunku stacji Świdnica Miasto i Świdnica Kraszowice


Tory w kierunku Pszenna a dalej Sobótki i WrocławiaMiejmy nadzieję, że linia 285 zostanie reaktywowana a wraz z nią odnowiony zostanie przynajmniej peron 1 wraz z wiatąFotografował i przygotował : Matthias