Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Pszenno : niem. Weizenrodau

gmina : Świdnica

powiat : świdnicki

województwo : dolnośląskie

(50.855452, 16.532905)


Muzeum Cukrownictwa "Südzucker Polska" w Pszennie to nie jest typowa placówka muzealna. Muzeum powstało na terenie zakładu, zajmuje powierzchnię zakładowej sali konferencyjnej i nie zatrudnia ludzi obsługujących zwiedzających, po prostu musi zrobić to znający się na rzeczy pracownik firmy, opuszczając swoje właściwe stanowisko pracy. Stąd, nie jest łatwo trafić na sprzyjający termin, który umożliwił by zwiedzenie tego miejsca. My musieliśmy czekać długo, ale warto było...


Cukrownia "Świdnica" w Pszennie - widok dobrze znany osobom podróżującym 35-tką pomiędzy Świdnicą a Wrocławiem


Muzeum znajduje się w budynku Archiwum, na przeciw placu na którym składuje się buraki cukrowe


Jadąc od Pszenna w stronę Świdnicy, należy szukać takiej oto tablicy


Budynek w którym mieści się Muzeum Cukrownictwa


Wejście z prawej prowadzi do sali konferencyjnej w której znajduje się główna ekspozycja


Muzeum Cukrownictwa w Pszennie założone przez Sudzucker Polska SA znajduje się na terenie Zakładu Produkcyjnego Cukrownia "Świdnica". Wybór miejsca nie jest przypadkowy, bowiem cukrownia ta położona jest najbliżej pierwszej w świecie cukrowni założonej przez Franza Karla Acharda w 1802 roku w Konarach (gm. Wińsko, pow. wołowski) na Dolnym Śląsku - kolebki produkcji cukru z buraków cukrowych. Celem powstania Muzeum Cukrownictwa jest gromadzenie zbiorów związanych z cukrownictwem, zarówno pamiątek, książek, filmów, dokumentów historycznych, jak też przedmiotów, narzędzi maszyn służących do uprawy i przerobu buraków, produkcji cukru i sprzedaży. Zbiory gromadzone są w budynku muzeum, na placu, oraz w hali. Na I piętrze budynku zobaczymy m. in. skany starych pocztówek ze zdjęciami cukrowni i o tematyce rolniczej, kartek na cukier, etykiet napojów czy zapałek. Obejrzymy także gabinet dyrektora, technologa, księgowej, oraz centralę telefoniczną i inne ciekawe urządzenia biurowe. Główna część muzeum to sala konferencyjna, w której wzrok przykuwa obraz przedstawiający Cukrownię " Świdnica" z ok. 1941 roku na tle Góry Ślęża. Obok znajduje się wystawa dawnego laboratorium chemicznego, prostych przedmiotów i narzędzi rolniczych, cukierniczek, głów cukru wraz ze sztaplem worków cukru, oraz postaciami kładącymi podwaliny pod cukrownictwo, jak również zdjęcie Franza Karla Acharda i popiersie hrabiego Łubieńskiego. Wystawa jest sklasyfikowana i podzielona na grupy tematyczne : historia, surowce, produkcja, laboratorium, produkty/magazyn. Jest też możliwość obejrzenia na 3 monitorach i 10 ramkach cyfrowych, filmy o postępie technologii uprawy buraków, oraz produkcji cukru. Wystawa zewnętrzna pokazuje rolnicze, oraz przemysłowe urządzenia i maszyny o większych gabarytach.


Wstęp do muzeum jest bezpłatny!


Hol


Hol


Hol


Byłoby świetnie, gdyby na specjalnym okolicznościowym bilecie można było odbić czas wejścia i wyjścia...


Na ścianach klatki schodowej i górnego korytarza, znajduje się mnóstwo zdjęć, pocztówek, dokumentów, etykiet itp...


Klatka schodowa


Wiszące pod sufitem klatki schodowej urządzenie rolnicze


Akcje


Zdjęcia cukrowni i etykiety


Z wejścia do sali konferencyjnej mamy taki widok

 

Kolekcja cukiernic i urządzeń do rozdrabniania głów cukru 

Laboratorium


 

Na zewnątrz stoi traktor parowy 

W jednej z wiat kolekcja tablic z różnych zakładów produkcyjnych i działów


 

W tym tablica po nieistniejącej już Cukrowni "Pastuchów"
 

Tablice w pięciu językach z cmentarza w Moczydlnicy Dworskiej, gdzie pochowany jest Franz Karl Achard 

Ekspozycja na zewnątrz większych urządzeń rolniczych stosowanych przy uprawie buraków cukrowych
Wszystkich zainteresowanych odwiedzeniem tego muzeum z nami w drugiej połowie czerwca, prosimy o kontakt za pośrednictwem formularza kontaktowego na naszej stronie, lub bezpośrednio na adres mailowy : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA!

 

Zachęcamy także do odwiedzenia strony muzeum : www.muzeumcukrownictwa.plFotografował i przygotował : Matthias