Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Świdnica : niem. Schweidnitz

gmina : Świdnica

powiat : świdnicki

województwo : dolnośląskie

(50.844162, 16.510255)


Z przestrzeni miejskiej Świdnicy zniknie do końca października 2016 roku Ciepłownia Zarzecze, zlokalizowana pomiędzy ulicami Rolniczą, Kilińskiego i Przemysłową. Zarząd MZEC sp. z o.o. w Świdnicy postanowił tuż przed całkowitym rozebraniem obiektów ciepłowni zorganizować plener fotograficzny pod nazwą "Znikanie". Dzięki temu wszyscy zainteresowani, którzy stawili się w sobotę 8-go października 2016 roku o godz. 10.00 przed bramą główną Ciepłowni Zarzecze, mogli uwiecznić obecny krajobraz na fotografii. Mimo niesprzyjającej, deszczowej pogody stawiło się około 20 osób. w ciągu dwóch godzin trwania pleneru można było wejść wszędzie tam, gdzie nie zagrażało to bezpieczeństwu fotografujących...


Ciepłownia Zarzecze


Zdjęcie sat - teren Ciepłowni Zarzecze pomiędzy ulicami Rolniczą, Kilińskiego i PrzemysłowąScentralizowany system ciepłowniczy powstał w Świdnicy pod koniec lat sześćdziesiątych, w momencie oddania do eksploatacji ciepłowni osiedlowej przy zbiegu ulic Sikorskiego i Zamenhofa, ogrzewającej za pośrednictwem sieci ciepłowniczej pierwsze budynki powstającego Osiedla Młodych. W ciepłowni zainstalowano cztery kotły wodne typu WLM 2,5 o łącznej mocy 11,63 MW, spalające na rusztach warstwowych miał węgla kamiennego. W miarę rozbudowy Osiedla Młodych i sieci zaistniała konieczność rozbudowy źródła. W czerwcu 1973 roku przekazano do użytku nową ciepłownię, zlokalizowaną w sąsiedztwie poprzedniej, wyposażoną w cztery większe kotły typu WLM 5, o łącznej mocy 23,26 MW. Jednostką eksploatującą system był wtedy Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych. W 1976 roku utworzono Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Wałbrzychu w skład, którego wszedł Oddział Energetyki Cieplnej w Świdnicy. Z chwilą podjęcia decyzji o rozpoczęciu budowy Osiedla Zawiszów postanowiono wybudować na obrzeżach miasta nową ciepłownię, która docelowo miała przejąć na siebie zadanie produkcji ciepła dla wszystkich dotychczasowych i przyszłych odbiorców WPEC. Ciepłownię Zawiszów, z dwoma kotłami WR-25 o łącznej mocy 58,15 MW, uruchomiono jesienią 1986 roku. W styczniu 1993 r. zlikwidowano Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Wałbrzychu i po skomunalizowaniu wyłączonej części jego mienia, na mocy uchwały Rady Miejskiej Świdnicy powołano do życia zakład budżetowy pod nazwą Miejski Zakład Energetyki Cieplnej z siedzibą w Świdnicy. Od pierwszego stycznia 2001 r. po przekształceniu zakładu budżetowego, rozpoczęła działalność jednoosobowa Spółka Gminy Miejskiej Świdnicy pod nazwą Miejski Zakład Energetyki Cieplnej w Świdnicy Sp. z o.o.

Ciepłownia Zarzecze składała się z 5 kotłów o łącznej mocy 58,19 MW. Kotły te zostały zainstalowane w latach 1975-1978. Definitywnie zakończyła swoją działalność w 2012 roku. Ciepłownia zasilała duże firmy takie jak Świdnicka Fabryka Pomp, Zakłady Elektroniki Samochodowej Elmot czy też Szkołę Podstawową i Osiedle Zarzecze. Na terenie ciepłowni znajdował się czterokondygnacyjny budynek główny, 60-metrowej wysokości komin z żelbetonu o średnicy zewnętrznej 4,4 metra i wielu mniejszych budynków i budowli, wśród których najciekawszym jest miniaturowa lokomotywownia – garaż dla spalinowego ciągnika szynowego.

 

Ciepłownia Zarzecze

 

Ciepłownia Zarzecze

 

Ciepłownia Zarzecze

 

Ciepłownia Zarzecze

 

Tablica Informacyjna

 

Brama główna Ciepłowni Zarzecze

 

Brama główna i portiernia Ciepłowni Zarzecze

 

Plac parkingowy

 

Oczekujący na wejście na teren Ciepłowni Zarzecze

 

Zapraszamy na spacer po zakamarkach Ciepłowni Zarzecze

 

Wewnątrz komina

 

Rozbiórka komina będzie kolejnym etapem rozbiórki, który odbędzie się w późniejszym terminie. Może to być spektakularne przedstawienie, bowiem prawdopodobnie odbędzie się to za pomocą ładunków wybuchowych. Będziemy o tym informować.


 


Fotografował i przygotował : Matthias