Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Świdnica : niem. Schweidnitz

gmina : Świdnica

powiat : świdnicki

województwo : dolnośląskie

 

Nareszcie! Czerwiec, sierpień, wrzesień, i Bóg wie ile tych terminów było!? W końcu ustalono oficjalne otwarcie na 17-go listopada (sobota). W dniu ogłoszenia tej informacji, dokładnie tydzień wcześniej, poinformowano mieszkańców Świdnicy (i nie tylko), że od 12-go listopada rozdawane będą darmowe wejściówki. Mówi się, że w ciągu jednego tygodnia rozdano ich ponad 4 tysiące. Oznacza to, że wielu mieszkańców miasta i powiatu nie mogło się tej chwili doczekać. Otwarcie było skromne, ale nie zabrakło odpowiednich osób w krawatach, z uśmiechniętymi twarzami i nożycami w rękach. My nie musieliśmy tego oglądać bo udało się nam załatwić wejściówki dopiero na 25-go listopada. Może i dobrze, bo przynajmniej przez ten pierwszy tydzień trochę się gapiów "przewaliło". Strach tylko był o pogodę, w końcu to jesień, i z dnia na dzień może lać lub nawet sypać. Wczoraj jednak ani nie lało, ani nie sypało.


Zapraszamy na naszą fotorelację.


Etap I - Rynek z nową wieżą ratuszową.Wchodzimy do Rynku od strony Franciszkańskiej i Grodzkiej.


Zbliżonko...


U podnóża wieży.


Widok od podwórza ulicy Wewnętrznej.


Etap II - Masz bilety, wchodzisz...


Bilet nie zachwyca szatą graficzną, brak na nim choćby herbu Świdnicy, ale w sumie nie o to chodzi. Wystarczy, że ma moc otwierania odpowiednich drzwi. A przy drzwiach czysto, nowocześnie i interaktywnie. Wchodzi się do windy i jazda na górę, na II piętro. Pan przez walkie-talkie, uprzedza obsługę II piętra ile wysyła osób. Na II piętrze przesiadka do kolejnej windy i tym razem jazda na piętro IX. Potem już tylko kilka schodków i już taras zewnętrzny.


Wejściówki na wieżę ratuszową. Na odwrocie znajduje się certyfikat wizyty na wieży ratuszowej w Świdnicy :)

A po otwarciu drzwi...

Kilka zbliżeń...
Celowo nie opisaliśmy zdjęć, aby w tych niezbyt oczywistych ujęciach trzeba było troszkę pogłówkować :)


Etap III - Czasem słońce, czasem deszcz...


Z założenia zwiedzanie odbywa się w dół, a poszczególne piętra pokonuje się już schodami. Wieża zaprojektowana została w taki sposób, aby można było cieszyć się widokami o każdej porze roku. Jedno piętro niżej pod tarasem zewnętrznym, na poziomie zegarów, znajduje się zamknięty taras widokowy. Patrząc na wieżę z dołu, miejsce to jako taras widokowy nie wygląda zbyt obiecująco. Jednak gdy się już tam zejdzie jest po prostu... fajnie :). Jeśli szyby utrzymywane będą w czystości, to dla amatorów fotografii nie będą one stanowić żadnej przeszkody

Klatka schodowa.


Taras zamknięty.Etap IV - Dalej już tylko sztuka przez wielkie S... Będzie...


Opuszczając zamknięty taras widokowy z zegarami, idąc schodami w dół, mijamy kilka pięter, których dość mocno ograniczone (szybem windy i klatką schodową) powierzchnie, przeznaczone są do ekspozycji. Tymczasem zawieszono tam zdjęcia modelek i modeli, oraz na piętrach I i II galerię zdjęć Świdnicy "wczoraj i dziś", która nam wydaje się bardzo interesująca. Każde z pięter wyposażone jest też w okna, co pozwala obserwować panoramę miasta i z niższych kondygnacji.Największe powierzchnią, są piętra I i II, dzięki przylegającemu do wieży nowemu budynkowi. Sale ekspozycyjne są duże, z miejscami siedzącymi, możliwością wyświetlania materiałów  video. Pozostaje mieć nadzieję, że będzie się tam działo wiele dobrego.Na pożegnanie duży plakat na ścianie z widokiem poprzedniej wieży ratuszowej.

 

Jeśli chcesz porównać widoki z wieży z nowego ratusza z tymi z wieży katedry, zapraszamy

tutaj


 

My serdecznie polecamy to miejsce. Wejściówki można otrzymać w Informacji Turystycznej w świdnickim rynku. Uwaga! Wieża w poniedziałki jest niedostępna. W pozostałe dni wejścia możliwe są od 10.30 co pół godziny. Ostatnie wejście o godz. 19.30.