Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Świdnica : niem. Schweidnitz

gmina : Świdnica

powiat : świdnicki

województwo : dolnośląskie

 

 

Świdnica, to miasto powiatowe, leżące na Dolnym Śląsku, pomiędzy Wałbrzychem a Wrocławiem (dawnym i obecnym województwem). Znane jest choćby z tego, że znajduje się tu jeden z obiektów Listy Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - Kościół Pokoju, lub Katedra z jedną z najwyższych w Polsce wież... To, o czym chcemy napisać dziś, przebija jednak wszystko, zarówno strzeliste wieże, jak i obiekty z listy UNESCO. Dziś chcemy opowiedzieć Wam historię pewnego jegomościa, który od lat 20-tych XX wieku, próbuje załatwić swoją podstawową potrzebę, na oczach szerokiej publiczności. " A imię jego, "Srający Chłopek", chciało by się powiedzieć za wieszczem. I jak zwykle w polskim narodzie zdania podzielone są... Sława to czy hańba? Pewne jest to, że postać na pomniku, mimo, że zupełnie z nazwiska nie jest znana, to ewenementem na skalę - przynajmniej europejską, i owszem jest.

 

 

Aktualizacja z dnia 23.10.2022. Kolekcjoner Krzysztof Królik z Wrocławia, któremu udało się nabyć przedwojenną pocztówkę z wizerunkiem pomnika napisał do redakcji Świdnica24.pl następujące słowa:

 

„Niedawno przeczytałem na Waszym portalu tekst „Srający chłopek” odświeżony. Do tej pory nie wiadomo było kto jest autorem tej rzeźby. Mnie się udało to ustalić. Jest to rzeźbiarz, o którym pisaliście na portalu, a mianowicie Hermann Dubois. Na dowód przesyłam kartkę ze zdjęciem tegoż chłopka z opisem w języku niemieckim. Podpis głosi: Mądrala (cwaniaczek) w ogrodzie różanym. Dalej: Wystawiony w Świdnicy przed osadnikiem nad rowem odprowadzającym ścieki miejskie. Autor jest podany z małym błędem (tzw. literówka) ale nie może być wątpliwości co do autorstwa tej rzeźby. Jak zobaczyłem opis, kto jest autorem rzeźby byłem wniebowzięty, bo wreszcie udało się ustalić twórcę.”

 

 

 

Mapa północnej części Świdnicy : 1. kierunek Żarów, 2 kierunek wieś Zawiszów, 3 kierunek Oczyszczalnia Ścieków w Świdnicy, 4 łącznik z obwodnicą w kierunku Wrocławia, 5 Aleja Colgate, prowadząca do fabryki pasty do zębów, 6 kierunek osiedle Zawiszów i centrum miasta Świdnica... Czerwoną dużą kropką, oznaczono miejsce w którym ustawiony jest pomnik "Srającego Chłopka".

 

 

 

Przepraszam, ale o co chodzi...?

 

 

 

Otóż, chodzi o wyróżniającą miasto ciekawostkę, która znajduje się na obrzeżach miasta, a jest nim jedyny w Europie pomnik mężczyzny, który ze spuszczonymi spodniami siedzi na ceglanym wychodku załatwiając potrzebę fizjologiczną. Zwany jest potocznie "Srającym Chłopkiem". Miasto jednak próbowało tę nazwę zmienić za sprawą konkursu, co podpowiedziało jedynie możliwość nazywania chłopka Bolkiem Myślicielem, zostawiając w domyśle pierwotną nazwę.

 

 

 

Garbik, fajeczka, oraz skupiona mina już mogą wzbudzać podejrzenia co do intencji naszego okazu

 

 

 

Ale dopiero w momencie przesuwania się "na zaplecze", nabieramy pewności

 

 

 

... i z prawej

 

 

 

No i prawie wszystko jasne

 

 

 

A teraz już nawet pewne, to nie "Bolko Myśliciel", a po prostu "Srający Chłopek"

 

 

 

Dzieci, które towarzyszyły mi podczas tej wizyty, miały niespotykany jak dotąd ubaw. Bo nie co dzień zdarza się, żeby publicznie ktokolwiek siadał za potrzebą - nawet jeśli chodzi o posąg :) 

 

 

 

Ów Chłopek, swoją potrzebę fizjologiczną załatwia już od roku 1928, bowiem właśnie wtedy został ufundowany przez mieszkańców Świdnicy. Okazją do wystawienia takiego niezwykłego pomnika było powstanie wodociągów w mieście. Początkowo siedział sobie spokojnie przy ulicy Bokserskiej, tuż przy budynku firmy, gdy jednak została wybudowana Oczyszczalnia Ścieków "Bystrzyca", przeniesiono go właśnie przed siedzibę oczyszczalni, na obrzeża Świdnicy, do Zawiszowa.

 

 

 

 

 

 

Być może niebawem pomnik wróci do centrum Świdnicy, miasto już upominało się o tę, bez dwóch zdań wyjątkową atrakcję, ale właściciel, którym jest Oczyszczalnia Ścieków, ani myśli pozbyć się swojego niepowtarzalnego symbolu. Tylko chłopek, zdaje się nie przejmować, ani zmianami ustrojowymi, ani władzą zwierzchnią...

 

 

 


fotografował i przygotował : Matthias