Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Świebodzice - Pełcznica : niem. Freiburg - Polsnitz (przyłączona do Świebodzic w 1957)

gmina : Świebodzice

powiat : świdnicki

województwo : dolnośląskie

(50.850903, 16.295101)


To jedno z miejsc gdzie nie trafia się przejazdem, bo położenie Pełcznicy jest specyficzne. Warto tam jednak specjalnie pojechać, bo nie dość, że znajduje się tam ruina najstarszego zabytku dzisiejszych Świebodzic, to można stamtąd obejrzeć Zamek Książ z zupełnie innej perspektywy, całkiem miłej zresztą dla fotografów (nie zaliczam do nich siebie).


Ruina kaplicy Św. Anny


Zamek Książ widziany ze świebodzickiej Pełcznicy, z ul. Długiej w okolicach Termetu, ruina kaplicy jest kilkaset metrów wcześniej, niestety do zrobienia pięknego zdjęcia, warunki były daaaaleko od ideału

 


O ruinie Kaplicy św. Anny ze strony www.swiebodzice.pl


Kościółek romański św. Anny (ruiny na Pełcznicy). Jest najstarszym zabytkiem sakralnym na terenie dzisiejszych Świebodzic. Był to kościół jednonawowy, okrągły, o charakterze obronnym, w stylu romańskim. Dokładna data jego powstania jest trudna do ustalenia, z powodu braku dokumentów budowy. Można tylko przypuszczać, że jego początki sięgają przełomu XII i XIII wieku, albo i wcześniej. kiedy to Pełcznica należała do Komesa Imbrama bliskiego doradcy i współpracownika księcia Henryka Brodatego. Pierwsza ściśle historyczna wzmianka źródłowa na jego temat zapisana została już za czasów rządów księcia Henryka Brodatego w roku 1226. Wówczas to świątynia została prawdopodobnie konsekrowana przez arcybiskupa salzburskiego Henryka. Następna wzmianka z 1228 roku dostarcza informacji o dużej roli kościoła w systemie obronnym osady pełcznickiej. Wielką sławę przyniósł mu, acz niechlubną, spór pomiędzy proboszczami tego kościółka a kościoła św. Mikołaja, około 1250 roku. Do budowy kościoła użyto kamienia polnego i gliny (tak jak w przypadku murów obronnych Świebodzic). Na przełomie wieku XIV-XV kościół św. Anny został przebudowany ze stylu romańskiego na styl gotycki. Jak głosi legenda, obiekt ten spłonął od uderzenia pioruna i od tego czasu pozostaje w ruinie.


Widok ogólny na ruinę kaplicy św. Anny

 

Obejrzyjmy zatem ruinę dookoła, tzn. tyle ile jest dostępnaTablica informacyjna przy ruinie kościółka
 


Fotografował i przygotował : Matthias