Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Po raz kolejny napisał do nas mieszkaniec Świebodzic, miłośnik lokalnej historii Pan Rafał Wietrzyński, aby tym razem podzielić się z nami i naszymi czytelnikami zakupioną kilka lat temu na jednej z amerykańskich aukcji internetowych mapą okolic Świebodzic, Strzegomia, Świdnicy i Wałbrzycha z 1760 roku.

Przedstawia ona rozmieszczenie wojsk austriackich w okolicach wymienionych miejscowości, w początkach października 1760 roku i jest związana z okresem tzw. wojny siedmioletniej prowadzonej pomiędzy Austrią i Prusami w latach 1756-1763 (III Wojna Śląska).

(Poprzednio, dzięki Panu Rafałowi mogliśmy zobaczyć broszurę p.t. "Mit den Augen der Liebe. Ein Bilderbuch für die Glieder der früheren evangelischen Kirchengemeinde Freiburg, Schlesien mit Polsnitz, Kunzendorf, Zirlau, Fröhlichsdorf, Zeisberg" z 1957 r. - zobacz TUTAJ)


Serdeczne podziękowania dla Pana Rafała Wietrzyńskiego za przesłane skany i zgodę na publikację niniejszej mapy.


Cała mapa (kliknij obraz aby powiększyć)


Fragment 1 (kliknij obraz aby powiększyć) legenda mapy (opis mapy)


Fragment 2 (kliknij obraz aby powiększyć) przedstawia rozmieszczenie wojsk w okolicach Świebodzic, Cierni, Zamku Książ,


Fragment 3 (kliknij obraz aby powiększyć) przedstawia rozmieszczenie wojsk w okolicach Czech k/ Jaworzyny Śl., Morawy, Międzyrzecza i Strzegomia


Fragment 4 (kliknij obraz aby powiększyć) przedstawia rozmieszczenie wojsk w okolicach Mokrzeszowa


Fragment 5 (kliknij obraz aby powiększyć) przedstawia rozmieszczenie wojsk w okolicach Wałbrzycha i Świebodzic


Masz podobne, równie ciekawe materiały dotyczące Twojego regionu, podziel się z nami i naszymi czytelnikami. Chcesz coś dodać do niniejszej publikacji - napisz do nas. Kontakt z nami możliwy jest za pośrednictwem formularza kontaktowego na naszej stronie.Przygotował : Matthias

Materiał powierzony przez Pana Rafała Wietrzyńskiego