Drukuj
Nadrzędna kategoria: Regiony
Kategoria: Gmina Udanin
Odsłony: 8176

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Udanin (niem. Gäbersdorf), to wieś i gmina położona w powiecie średzkim, w województwie dolnośląskim. Tak jak w wielu dolnośląskich miejscowościach, tak i tu, przed wojną istniały dwa kościoły - katolicki i ewangelicki. Po wojnie prawie wszystkie kościoły ewangelickie stały się niechciane i popadały w ruinę. Niektóre wręcz rozbierano (mimo świetnego stanu), lub przeznaczano na np. magazyn zbożowy. Udanin stanowi jednak swojego rodzaju wyjątek, bo dawny kościół ewangelicki pełni dziś funkcję katolickiego, katolicki zaś, skazany został z niezrozumiałych dla nas przyczyn na powolną zagładę.

Poniżej kilka obrazów ze starych widokówek przedwojennych.

Czyżby wieża przechylona była już przed wojną?


Widok ogólny na Udanin - widoczne dwie wieże kościelne, ta z lewej należy do KK.


W czasie swojej świetności...



Znajdujący się w centrum miejscowości gotycki, filialny kościół cmentarny pod wezwaniem Św. Urszuli, pochodzi z drugiej poł. XIII w.. Pierwsze wzmianki o kościele, a zarazem miejscowości, znajdują się w dokumentach papieskich Papieża Innocentego IV z roku 1250, w których potwierdza, że kościół w Udaninie jest własnością Augustynów z Wrocławia. Kościół ten został zbudowany z kamienia. Jest jednonawowy, pokryty drewnianym stropem, z wieżą od strony zachodniej,  oraz prostokątnym prezbiterium z dwuprzęsłowym sklepieniem krzyżowo - żebrowym. Pierwotnie dach był kryty słomą, jednak podczas wojny 30-letniej (1618-1648) góra wieży została odstrzelona, a dach ze słomy spalił się. Kościół w 1668 roku został przebudowany. W tym czasie należał do kościoła parafialnego w Konarach. W XIX w. kościół został odrestaurowany. Ponownie ucierpiał w wyniku działań ostatniej wojny, z czego nie podniósł się aż do dziś.

W dniu 7 maja 1966r. kościół pod wezwaniem Św. Urszuli w Udaninie został wpisany do rejestru zabytków kl."0".


Widok kościoła z lotu ptaka (zdjęcie z www.udanin.pl)

 

My pojechaliśmy do Udanina odwiedzić miejscowy pałac i jego zabudowania (cały zespół znajduje się po drugiej stronie ulicy, niemal na przeciwko). Gdy zobaczyliśmy ten kościół, zamarliśmy z przerażenia. Opuszczony, popadający w ruinę, z przekrzywioną wieżą i przyrdzewiałą tabliczką "Zabytek pod ochroną prawa", od razu wprawił nas w przygnębienie. Dodatkowo zawieszono tabliczkę "Obiekt grozi zawaleniem", co równoznaczne jest raczej z "wyrokiem śmierci" dla zabytku.

Poniżej nasza fotorelacja...







Dawny kościół ewangelicki w Udaninie, przysposobiony na katolicki. Gdyby nie istniał, na pewno wyremontowano by XII wieczny kościół zaraz po wojnie...


Bardzo chcieliśmy zajrzeć do wnętrza, ale niestety nie udała się nam ta sztuka. Na szczęście Gmina Udanin na swojej stronie opublikowała kilka fotografii, co przedstawiamy poniżej (źródło : www.udanin.pl).





 


Czy jest nadzieja?

Myśleliśmy, że nie ma już żadnych szans na uratowanie tego zabytkowego, wielowiekowego obiektu, i że jego los jest przesądzony raz na zawsze. Okazało się jednak, że władze Gminy, oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Szlakiem Granitu” nie są zupełnie obojętni w sprawie losów kościoła. W Internecie znaleźć można informację, że w czerwcu 2010 r. odbył się w Udaninie Koncert Piosenki Religijnej, zorganizowany przez Stowarzyszenie i Gminę, którego część odbyła się właśnie we wnętrzach wspomnianego kościoła. W trakcie trwania koncertu podziwiać można było także różne wystawy, oraz podziwiać obrazy lokalnych artystów. Jeśli kościół ma się stać ośrodkiem kultury, niech się stanie.

Poniżej kilka fotografii z imprezy (źródło : www.lgd-szlakiemgranitu.pl)








Można? Można ! Prawdopodobnie entuzjazm, udziela się w Gminie Udanin wszystkim (brawo!), bo przy planowaniu inwestycji gminnych, kościół nie jest już omijany. Spowodowało to wykonanie pierwszych prac związanych z remontem dachu, co jest pierwszym krokiem do zatrzymania dewastacji zabytku. Czekamy na więcej...


Serdecznie pozdrawiamy wszystkich ludzi dobrej woli z Udanina, i powiatu średzkiego...