Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

"Gdyby istniał, byłby niewątpliwie zabytkiem klasy światowej. Jeden z pierwszych na świecie i z pewnością pierwszy na Śląsku. Most Żelazny na rzece Strzegomce, zbudowany w 1796r., zniszczony w 1945r."

W końcu medal, który został wybity z okazji oddania do użytku Mostu Żelaznego w Łażanach w 1796 roku trafił dzięki wygranej aukcji do Żarowa. Stowarzyszenie Labiryntarium.pl zaprezentowało go podczas ostatniego, kwietniowego spotkania przy Regale pamięci, a dziś mamy zaszczyt zaprezentować go szerszej publiczności.  Wkrótce postaramy się go wystawić jako czasową ekspozycję na "Regale pamięci.

 

Konstrukcję żeliwną mostu zamówił w hucie „Małapanew” hrabia August W. von Burghaus. Prace nad zleceniem nadzorował hrabia Friedrich Wilhelm von Reden, a projektował wraz z opracowaniem technologii wykonania, odlewu, transportu i montażu John Baildon.

Most w Łażanach na rzece Strzegomce był konstrukcją jednoprzęsłową, szkieletową. Łuki miały długość 15 metrów. Posiadał pięć łuków w rozstawie 1,35 metra. Konstrukcję wyprodukowano w latach 1794 - 1795. Przetransportowano elementy ważące łącznie ponad 40 ton do Łażan jesienią 1795r. Wiosną 1796 roku, w ciągu 10 tygodni most został zmontowany i 20 maja oddany do użytku. Oficjalna uroczystość odbyła się 31 lipca 1796 roku, podczas której zamówione specjalnie przez hrabiego Augusta von Burghausa medale, rozdane zostały gościom. Dziś jeden z nich jest w naszych rękach, napawając nas dumą...

 

O moście pisaliśmy w poniższych opracowaniach :

 

 

Łażany - Żelazny Most z 1796 - nieistniejący.
Łażany - Żelazny Most z 1796, nowe fakty, nowe odkrycie
Łażany - losów mostu żelaznego, smutny ciąg dalszy...
O niedokonanym przeniesieniu "Mostu Żelaznego" z Łażan do Wrocławia

 

 

 

Awers - zawiera wizerunek mostu, oraz jego podstawowe dane techniczne i datę budowy 1796

medal (1)

 

 

 

Rewers - zawiera dane fundatora mostu hrabiego Augusta von Burghausa, w tym zakres jego majątku i datę urodzin 14 marca 1750

medal (2)

 

 

 

Skan medalu o lepszej jakości (kliknij obraz aby powiększyć)

medal (3)

 

 

 

 


 Przygotował : Matthias