Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

8 grudnia 2017 roku w ramach projektu Opowiadania o mieście, który został zrealizowany ze stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które otrzymał Tomasz Nycz; Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl przy współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Żarów, zamknęli kapsułę czasu na 25 lat!

Dwa lata temu, mieszkańcy Żarowa, okolicznych wsi oraz miłośnicy Naszego miasta, dostarczyli 48 listów drukowanych-pisanych, które po upływie ćwierć wieku zostaną dostarczone do adresatów. Poza korespondencją adresowaną do rodziny, przyjaciół, do samych autorów listów, do społeczności żarowskiej – w kapsule czasu znalazły się pliki cyfrowe… Na nośniku pamięci zapisaliśmy przesłane przez artystów oraz uczniów z terenu 58-130 nagrania audio (studyjne realizacje), autorskie filmy poklatkowe, a także zdigitalizowane fotografie pochodzące z rodzinnych albumów oraz zdjęcia ze smartphonów. Podstawą kapsuły stały się materiały (historie dźwiękowe nagrane przez 10 zaproszonych narratorów, edukacyjne foto-slajdery oraz fotorelacja z całego przedsięwzięcia) stworzone w ramach projektu Opowiadania o mieście.

Po zamknięciu kapsuły czasu, okres 25-lat do otwarcia wiadomości w 2042 roku, organizatorzy wykorzystają na montaż okolicznościowych tabliczek pamięci, zawierających rocznice, jubileusze (lokalnych grup, zespołów, formacji, szkół, organizacji itp.) oraz innych ważnych wydarzeń, które miały miejsce w danym roku kalendarzowym… Pamiątkowe płytki, zostaną umieszczone bezpośrednio na cokole kapsuły czasu…

 

 

 

Relacja

18 grudnia 2019 roku Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl zainstalowali następujące tabliczki pamiątkowe zawierające istotne rocznice, które miały miejsce na terenie Gminy Żarów w bieżącym roku :

 

> 20-lecie Teatru Bezdomnego im. Bohumila Hrabala
> 5-lecie Fundacja Inicjatywa B
> 10-lecie Uniwersytetu Trzeciego Wieku
> 40-lecie Koła PZW Żarów
> 5-lecie zespołu Krukowianie
> 10-lecie nadania imienia ks. Jana Twardowskiego Bibliotece w Żarowie
> 10-lecie żarowskiego chóru Senyor Rici

 

 

 

Marcin Sawicki z Fundacji Inicjatywa B zainstalował w dniu 18.12.2019 płytki pamięci za bieżący rok

plytki pamieci 2019 (1)

 

 

 

Tabliczki tradycyjnie wykonała firma Geospace - Michał Kozak z Kalna

plytki pamieci 2019 (2)

 

 

 

 

Za rok, ponownie zamontujemy kilka płytek dla zachowania pamięci o lokalnej kulturze, sztuce i historii. Zapraszamy do odwiedzin żarowskiej kapsuły czas, o której można przeczytać na Naszych stronach internetowych!

 

 

 

 


Przygotował : Matthias, fotografie : Tomasz Nycz (Fundacja Inicjatywa B)