Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl zaprosili mieszkańców Gminy Żarów, oraz wszystkich zainteresowanych na inaugurację spotkań tematycznych, które odbywać się będą cyklicznie w każdy  ostatni czwartek miesiąca. Spotkania realizowane będą w ramach projektu : Biblioteka Dziedzictwa Kulturowego i Historycznego Gminy Żarów.

spotkanie pierwsze

 

Tematem pierwszego spotkania które odbyło się 30 marca b.r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarowie był "Regał Pamięci" a ściślej osiągnięcia ostatniego kwartału. Odczytaliśmy nazwiska ludzi którzy wspierają działania Biblioteki Dziedzictwa finansowo, darowiznami i merytorycznie. Jest to już niemal 30 osób, w tym także ludzie z poza Żarowa i Gminy Żarów! Wymieniliśmy wszystkie zakupione i pozyskane od darczyńców archiwalia, które każdy zainteresowany może zobaczyć osobiście na Regale Pamięci w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarowie. Pokazaliśmy pierwszy raz publicznie posrebrzany puchar, który staramy się kupić przy pomocy zbiórki pieniędzy i przekazać do Żarowskiej Izby Historycznej.

W następnej kolejności oddaliśmy głos gościowi ze Sobótki - twórcy Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej w Sobótce - Michałowi Hajdukiewiczowi. W związku z tym, że sami rozpoczęliśmy proces tworzenia Cyfrowego Archiwum Lokalnego, wskazówki, uwagi i sposoby działania były dla nas cenną lekcją, za którą serdecznie dziękujemy. Goście przywieźli ze sobą szereg publikacji dotyczących Sobótki i okolic, oraz niewielką ekspozycję pozyskanych w ramach działań eksponatów.

 

UWAGA!

Następne spotkanie odbędzie się we czwartek 27 kwietnia 2017 roku o godz. 17.00, tematem będą Żarowskie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych (Szamotownia). Zapraszamy do przyjścia, przyniesienia pamiątek, zdjęć i wspomnień związanych z zakładem. Niestety w przeciwieństwie do DZCh Organika, pamiątek związanych z Szamotownią jest bardzo mało, Wy możecie to zmienić...

 

Przygotowania do rozpoczęcia spotkania

 

Eksponaty okazały się bardzo ciekawe

 

Eksponaty z Sobótki

 

Eksponaty z Sobótki

 

Eksponaty z Sobótki

 

Eksponaty z Sobótki

 

Eksponaty z Sobótki

 

Publikacje o historii Sobótki i okolic, za niewielkie pieniądze można było nabyć ciekawe pozycje

 

Dyskusje przy stołach z publikacjami i eksponatami

 

Swoją obecnością zaszczycił nas Mirek Becher z Kroniki Filmowej Gminy Żarów


 

Opowiadamy o osiągnięciach ostatniego kwartału : Maciej Wabik i Tomasz Nycz

(foto : Katarzyna Miela, Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej w Sobótce)

 

Ustępujemy miejsca gościowi : Michał Hajdukiewicz, Maciej Wabik, Tomasz Nycz

(foto : Katarzyna Miela, Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej w Sobótce)

 

Michał Hajdukiewicz w trakcie niezwykle zajmującej prezentacji

 

O publikacjach i eksponatach w kilku słowach

 

Kilkanaście osób uczestniczących w spotkaniu - dziękujemy za przybycie

 

Po części oficjalnej mieliśmy przyjemność rozmawiać z naszymi gośćmi jeszcze długo. Dziękujemy i do zobaczenia w Sobótce!

 

 


Przygotował : Matthias