Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W dniu 25 maja 2017 roku, o godzinie 17.00 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Żarów odbyło się kolejne, trzecie już czwartkowe spotkanie przy "Regale Pamięci"

Przypominamy, że spotkania odbywać się będą cyklicznie w każdy ostatni czwartek miesiąca...

Następne spotkanie odbędzie się 29 czerwca 2017 roku o godz. 17.00

 

 

spotkanie trzecie

 

 

 

 

Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl zapraszając na trzecie spotkanie przy "Regale Pamięci" w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Żarów, realizowane w ramach projektu: Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów, zachęca do dyskusji na temat archiwaliów dotyczących Gminy Żarów. Oczywiście mile widziane są pamiątki, które macie w swoich kolekcjach, albumach etc.

Spotkania przy "Regale Pamięci", który powstał na potrzebę projektu: Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów, mają na celu promocję archiwizowanych materiałów oraz pozyskanie nowej wiedzy historycznej o terenie Gminy Żarów. Do uczestnictwa zapraszamy wszystkich teraźniejszych i byłych mieszkańców Gminy Żarów, którzy zechcą podzielić się swoją wiedzą lub pamiątkami. W miłej atmosferze, przy kawie lub herbacie - posłuchamy Państwa wspomnień, zeskanujemy przyniesione materiały utrwalając je w formie cyfrowej w celach późniejszej publikacji, poszukamy odpowiedzi na zadane pytania, wspólnie postaramy się zbudować świadomość... Dlatego, jeśli w Twoich szufladach lub albumach rodzinnych, znajdują się jakiekolwiek pamiątki dot. przewodniego tematu spotkania, przyjdź i podziel się swoją wiedzą, która jest bardzo wartościowa dla lokalnej wspólnoty!

 

Podczas trzeciego, kameralnego spotkania, wśród gości był były mieszkaniec Żarowa, Pan Edward Lisiecki, który nie dość, że przyniósł do skanowania zdjęcia rodzinne (trafią one do naszego Cyfrowego Archiwum Lokalnego), to opowiadał swoje wspomnienia z dawnych lat i skierował nasza uwagę na pochodzenie dzisiejszych Żarowian. Konikiem Pana Edwarda są Kresy Wschodnie, a ściślej Wołyń z którego pochodzi jego rodzina. Dzięki rozmowom o tym temacie, odżył pomysł, który w ramach Labiryntarium.pl chcemy zrealizować od dłuższego czasu - mapa pochodzenia Żarowian. Zapowiada się dobra współpraca z panem Edwardem. Szczegóły już wkrótce.

 

 

 

Regał Pamięci, który powstał w ramach projektu "Biblioteka Dziedzictwa Kulturowego i Historycznego Gminy Żarów" w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Żarów

 

 

 

Tematy nie zawsze łatwe, dlatego trzeba się głęboko zastanowić...

 

 

 

Na stole przegląd pamiątek i pomocy naukowych

 

 

 

Pan Edward Lisiecki zaprezentował nam swoją mapę miejscowości rodzinnej Hipolitówka na Wołyniu, sporządzoną ręcznie w 1929 roku

 

 

 

Dyskutowaliśmy tez o książce nawiązującej do tematu Kresów Wschodnich...

 

 

 

Zgodnie z planem, przerwaliśmy spotkanie nieco wcześniej niż zwykle, z uwagi na zaplanowane na godzinę 18-tą VI Żarowskie Prelekcje Historyczne, gdzie udaliśmy się wszyscy.

 

 


Przygotował : Matthias