Wyszukaj na stronie

Nasz kanał Youtube

Piszą o NAS...

?

W tej kategorii nie ma artykułów. Jeśli na tej stronie wyświetlane są podkategorie, mogą zawierać artykuły.

Podkategorie

 biblioteka dziedzictwa

 


Czym jest Biblioteka Dziedzictwa Kulturowego i Historycznego Gminy Żarów ? Jest to projekt zainicjowany przez Fundację "Inicjatywa B" i Stowarzyszenie "Labiryntarium.pl",  przez który chcemy wspólnie zadbać o pamięć historyczną i kulturową naszego obszaru (głównie w zasięgu kodu 58-130), oraz tematy związane z Gminą Żarów i najbliższymi okolicami. W jaki sposób ?  Pozyskujemy wszelkie dokumenty, pocztówki, listy, czasopisma, reklamy itp., a także przedmioty związane z regionem na wiele sposobów :

1. skupujemy w Interecie na aukcjach krajowych i zagranicznych (TUTAJ)

2. pozyskujemy od darczyńców (TUTAJ)

3. pożyczamy z prywatnych archiwów do skopiowania (Cyfrowe Archiwum Lokalne)

4. pożyczamy z prywatnych zbiorów do opisania (Wirtualne Muzeum)

5. pozyskujemy ze specjalnie do tego przeznaczonej skrzynki "Poczty Historycznej"

Wszystkie pozyskane zasoby po stosownej analizie i szczegółowym opisie trafią na strony www.labiryntarium.pl, www.bibliotekadziedzictwa.pl, natomiast oryginały na "Regał Pamięci" do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarowie. Zasoby, które zostaną nam wypożyczone wyłącznie do skopiowania znajdziesz wraz z opisami tylko na stronach Stowarzyszenia Labiryntarium.pl w stosownych kategoriach opisanych wyżej (oryginały zostaną zwrócone właścicielom).

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Darowizny które przekazujemy na "Regał Pamięci" ulokowany w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarowie, pochodzą głównie od osób prywatnych z ich domowych zasobów. Są one przekazywane dobrowolnie, ze świadomością darczyńców, że trafią do Biblioteki Dziedzictwa Kulturowego i Historycznego Gminy Żarów, która będzie służyć całej lokalnej społeczności.

Buduj z nami Bibliotekę Dziedzictwa...

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Zakupy które przekazujemy na "Regał Pamięci" ulokowany w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarowie, pochodzą głównie z aukcji internetowych krajowych i zagranicznych, oraz giełd staroci i prywatnych kolekcjonerów. Każda przekazana na ten cel złotówka trafia w postaci eksponatów do Biblioteki Dziedzictwa Kulturowego i Historycznego Gminy Żarów, która będzie służyć całej lokalnej społeczności.

Ty też możesz wesprzeć projekt...

 

 

 

 

 

 

 

 

 


58-130 Poczta historyczna, to projekt umożliwiający mieszkańcom Żarowa i okolic, dzielenia się swoją wiedzą i pamiątkami z przeszłości, bez konieczności konfrontacji. Jeśli posiadasz zdjęcia, dokumenty, gazety, pamiątki i inne rzeczy nawiązujące do dawnych lat, wrzuć je do okienka wrzutowego skrzynki poczty historycznej. Skrzynka zamontowana jest w centrum miasta, aby dostęp do niej był łatwy nie tylko dla mieszkańców, ale i przyjezdnych z całej gminy lub z poza niej. W tym dziale, będziemy opisywać wszystkie wrzucone do skrzynki pamiątki, po czym trafią one na Regał Pamięci, do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarowie. Zachęcamy do współpracy

 regal pamieci

 


 

W ramach Biblioteki Dziedzictwa Kulturowego i Historycznego Gminy Żarów, powstał "Regał Pamięci" zainstalowany w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarowie, w którym znajdują się wszystkie pozyskane przez Fundację "Inicjatywa B" i Stowarzyszenie "Labiryntarium.pl" archiwalia. Tutaj trafiają również wszystkie pamiątki znalezione w skrzynce "Poczty Historycznej" zainstalowanej na stałe w centrum miasta Żarowa...

"Regał Pamięci" i jego zawartość zobaczyć możesz w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Żarów im. ks. Jana Twardowskiego, przy ul. Piastowskiej 10 w Żarowie, w dni robocze od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00 - 17.30, oraz podczas specjalnych "Spotkań przy Regale Pamięci", które odbywają się od czasu do czasu (informujemy o tym na naszej stronie www i profilu Facebook).

 

Eksponaty zakupione zobaczysz TUTAJ

Eksponaty darowane zobaczysz TUTAJ


 

Cyfrowe Archiwum Lokalne

 


 

"Cyfrowe Archiwum Lokalne" Stowarzyszenia Labiryntarium.pl obejmuje swoim zakresem cały powiat świdnicki, ze szczególnym uwzględnieniem Gminy Żarów (jako naszej siedziby i głównego punktu zainteresowań), oraz sąsiadujące gminy : Mietków, Kostomłoty i Udanin.

Trafiać tu będą wyłącznie pamiątki nadające się do skopiowania przy pomocy skanera : zdjęcia, pocztówki, listy, broszury, mapy, plany, szkice, etc. Skanowanie (dygitalizacja) pozwala na skopiowanie dokumentu bez żadnego uszczerbku dla niego samego i odtworzenie go na ekranie monitora w dużej rozdzielczości, co często pozwala na zauważenie większej ilości szczegółów niż w oryginale. Cyfrowe Archiwum Lokalne ma na celu upowszechnianie pamiątek, które znajdują się w prywatnych zbiorach, będących niejednokrotnie jedynymi egzemplarzami, z którymi z powodów sentymentalnych właściciele nie chcą się rozstać, ale chętnie udostępnią je kolejnym pokoleniom w celach poznawczych. Zachęcamy do współtworzenia Cyfrowego Archiwum Lokalnego.