Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kolejny nabytek w ramach projektu Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Historycznego Gminy Żarów to kopia listu znalezionego 10 października 2016 roku w kapsule czasu na zwieńczeniu kaplicy cmentarnej, cmentarza komunalnego w Żarowie. Owa kapsuła czasu otwarta została w dniu 28 października 2017 roku w siedzibie Archiwum Państwowego we Wrocławiu (relacja TUTAJ), gdzie list został przejęty na rzecz wspomnianej instytucji. Kilku zgromadzonym osobom, przekazane zostały kopie listu, które opatrzone zostały pieczęcią Archiwum Państwowego i  Dyrektora Archiwum Państwowego.

 

Pamiątkę przekazało na Regał pamięci Stowarzyszenie Labiryntarium.pl.

 

Kopia dokumentu - strona z tekstem

 darowizna26 (1)

 

Treść listu przetłumaczony przez Zbigniewa Malickiego :

 

"Nowo powstały w kwietniu tego roku cmentarz na terenie zakupionym przez Gminę Żarów od poprzedniego właściciela Hielschera został wyposażony w dom pogrzebowy, którego koszty budowy włącznie z założeniem cmentarza wynoszą ok. 30 000 marek. Dom pogrzebowy został wybudowany przez miejscowych mistrzów budowlanych Hugo Waltera i Caspara Schmitza. Cmentarz powinien być przeznaczony zarówno dla zmarłych z terenu gminy jak i z obszaru dworskiego, w zamian za co obszar dworski poniósł 10 procent kosztów założenia cmentarza i budowy.

Zarząd Gminy tworzą obecnie panowie A. Postler jako naczelnik, mistrz budowlany Caspar Schmitz i aptekarz Max Abel jako ławnicy. Przedstawicielami Gminy są panowie : dyrektor F. Gillich, kupiec Gustav Paetzold, mistrz rymarski A. Menzel, mistrz budowlany H. Walter, inżynier E. Faber, mistrz bednarski J. Letzner, mistrz szewski H. Köhler, prokurent R. Mandel i do 1 lipca bieżącego roku właściciel fabryki H. Langer.

Niech ta piękna budowla wraz z cmentarzem będzie dla przyszłych pokoleń świadectwem ducha obywatelskiego i ofiarności urzędujących obecnie władz lokalnych, jak również członków gminy Żarów i niech Żarów, którego liczba mieszkańców wynosi obecnie 2720 dusz, nadal mocno się rozwija.

Saarau, 5 sierpnia 1903 A. Postler"

 

Na odwrotnej stronie dokumentu znajdują się pieczęci Archiwum Państwowego we Wrocławiu, potwierdzające zgodność z oryginałem.

 darowizna26 (2)

 

 

Jeśli możesz przekazać na Regał Pamięci pamiątki związane z Żarowem i miejscowościami należącymi do Gminy Żarów, uczyń to. Wszystko co do tej pory zebraliśmy, obejrzeć można w Miejskiej Bibliotece publicznej w Żarowie.

 

 


Przygotował : Matthias