Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kolejny nabytek w ramach projektu Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Historycznego Gminy Żarów to kopie pięciu fotografii nadesłanych przez obywatela Niemiec Wolfganga Spittlera, dawnego mieszkańca Żarowa (wówczas Saarau).

 

 

Darowiznę przekazał : Pan Wolfgang Spittler, za pośrednictwem Pani Doroty Sip-Malczewskiej - dziękujemy za wsparcie!

 

Pan Wolfgang Spittler, bardzo wiekowy już człowiek (ok 90 lat), przyjechał w 2017 roku do Żarowa, zobaczyć miejsce swojego urodzenia i rodzinny dom. Mieszkał on przy obecnej ulicy Armii Krajowej 26 (wowczas Schweidnitzerstrasse). Dom nosił przed wojną nazwę Spittlerhaus. Ojcem Wolfganga był Herbert Spttler, znana w Saarau postać z powodu prowadzonej przez niego orkiestry kameralnej, koncertującej wielokrotnie w Żarowie. To właśnie działalność wspomnianej orkiestry uwieczniona została na przesłanych kopiach fotografii rodzinnych.

Dziękujemy Panu Zbigniewowi Malickiemu za zaangażowanie w sprawę i kontakty z Wolfgangiem Spittlerem, Pani Dorocie za to, że mimo przypadkowego spotkania z Panem Spittlerem, myślała o pozyskaniu pamiątek i doprowadziła do wymiany kontaktów co zaowocowało poniższym materiałem...

 

 

 

"W 1861 r. powstało w Żarowie kółko śpiewacze. Chór, składający się w latach 80. XIX w. z 90 osób, funkcjonował w ramach Towarzystwa Śpiewaczego „Germania” zrzeszającego w różnym okresie od kilku do kilkunastu podobnych chórów i kilkuset członków. Całe dziesięciolecia chór złożony z mężczyzn uświetniał uroczystości, które odbywały się w Żarowie i w okolicznych miejscowościach.Na początku lat 20. XX w. kierował nim pochodzący z Piotrowic Świdnickich Herbert Spittler (1898-1978)."

 

 

Zbigniew Malicki

 

 

 

Fotografia z ok. 1936 roku, orkiestry kameralnej Herberta Spittlera (ojca Wolfganga Spittlera, wskazany na zdjeciu strzałką, w okularach z batutą w ręku) podczas koncertu w gospodzie "Zur Hutte" (nieistniejącej dziś), mieszczącej się niegdyś w budynku nr 60 przy ul. Armii Krajowej w Żarowie (kliknij obraz aby powiększyć)

 

darowizna35 (3)a

 

 Odręczny opis na odwrocie

darowizna35 (4)a

 

Fotografia z ok. 1936 roku, orkiestry kameralnej Herberta Spittlera (ojca Wolfganga Spittlera, wskazany na zdjęciu strzałką, dyrygent na podeście) podczas koncertu w gospodzie "Zur Hutte" (nieistniejącej dziś), mieszczącej się niegdyś w budynku nr 60 przy ul. Armii Krajowej w Żarowie (kliknij obraz aby powiększyć)

darowizna35 (5)a

 

 Odręczny opis na odwrocie

darowizna35 (6)a

 

Fotografia z ok. 1926 roku, chór i orkiestra kameralna Herberta Spittlera (ojca Wolfganga Spittlera, wskazany na zdjęciu strzałką, dyrygent, siedzący pomiędzy kobietami w pierwszym rzędzie) podczas koncertu w gospodzie "Zur Hutte" (nieistniejącej dziś), mieszczącej się niegdyś w budynku nr 60 przy ul. Armii Krajowej w Żarowie (kliknij obraz aby powiększyć)

darowizna35 (7)a

 

 Odręczny opis na odwrocie

darowizna35 (8)a

 

Fotografia z ok. 1936 roku, chór i orkiestra kameralna Herberta Spittlera (ojca Wolfganga Spittlera) podczas koncertu w sali gimnastycznej (nieistniejącej dziś), mieszczącej się niegdyś w budynku przy ul. Sportowej w Żarowie (kliknij obraz aby powiększyć)

darowizna35 (9)a

 

Odręczny opis na odwrocie

darowizna35 (10)a

 

 Ulica Armi Krajowej przed budynkiem nr 26, w tle przejazd kolejowy i budynek późniejszego ŻOK-u. Wolfgang Spittler w roku 1933 wraca po pierwszym w swoim życiu dniu spędzonym w szkole (kliknij obraz aby powiększyć)

darowizna35 (1)

 

 

 

 

 

Odręczny opis na odwrocie

darowizna35 (1)

 

 

 

 

Koperta w której Wolfgang Spittler przesłał do Żarowa powyższe materiały

 darowizna35 (11)

 

 

 

Z racji tego, że Wolfgang Spittler jest artystą, podczas pobytu w Żarowie, korzystając z występujących tu złóż kaolinu, wykonał on poniższą maskę, swój "autoportret"...

darowizna35 (12)

Mamy nadzieję, że to nie koniec korespondencji z Panem Spittlerem...

 

 

 

 


Przygotował : Matthias