Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kolejny nabytek w ramach projektu Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Historycznego Gminy Żarów, to dwa projekty (rysunki techniczne) szczelin - ukryć zabezpieczających dla 25 i 50 osób, wykonane w 1986 roku przez konstruktora DZCh "Organika" Zbigniewa Głockiego, na podstawie katalogu "Przykładowych rozwiązań budowli ochronnych, studni, oraz punktów odkażania i dezaktywacji", który także jest częścią niniejszej darowizny.

 

 

Pamiątki zostały przekazane na Regał Pamięci bezpłatnie, przez Pana Macieja Wabika, za co serdecznie dziękujemy!

 

 

 

Projekt szczeliny - ukrycia zabezpieczającego dla 25 osób, z drewna kantowego i desek w skali 1 : 50 (kliknij obraz aby powiększyć)

darowizna46 (1)

 

 

 

 

 

Projekt szczeliny - ukrycia zabezpieczającego dla 50 osób, z drewna kantowego i desek w skali 1 : 50 (kliknij obraz aby powiększyć)

darowizna46 (3)

 

 

 

 

 

Detale rysunków - przekrój B-B

darowizna46 (5)

 

 

 

 

 

Detale rysunków - nazwa projektu

darowizna46 (6)

 

 

 

 

 

Detale rysunków - zestawienie materiałów dla budowy szczeliny dla 50 osób

darowizna46 (7)

 

 

 

 

 

Detale rysunków - nazwa projektu

darowizna46 (8)

 

 

 

 

 

Detale rysunków - zestawienie materiałów do budowy szczeliny dla 25 osób

darowizna46 (9)

 

 

 

 

 

Detale rysunków - rzut kompletnej szczeliny dla 25 osób

darowizna46 (10)

 

 

 

 

 

Katalog przykładowych rozwiązań budowli ochronnych, studni, oraz punktów odkażania i dezaktywacji, wydany w Warszawie w 1981 roku. W katalogu znajduje się 79 przykładów zabezpieczeń - schronów typu I, II i III i przed opadem radoaktywnym w konfiguracjach dla 7 do nawet 200 osób!

darowizna46 (11)

 

 

 

 

 

Przykładowy projekt z katalogu : Szczelina - ukrycie przed opadem promieniotwórczym dla 25 osób z drewna okrągłego i faszyny...

darowizna46 (12)

 

 

 

 

Ciekawe, czy zaprojektowane w "Organice" szczeliny zabezpieczajace zostały zrealizowane i w jakiej ilości. Na pytanie to mogą odpowiedzieć dawni pracownicy "Organiki", ponieważ podczas ćwiczeń powinny zostać przeprowadzone próby ewakuacji do tego typu schronów. Serdecznie prosimy o komentarze dotyczące powyższej publikacji za pośrednictwem formularza kontaktowego...

 

 

 


Przygotował : Matthias