Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Warnung! Am Ende des Textes finden Sie Informationen in deutscher Sprache.

Uwaga! Na końcu tekstu znajduje się informacja w języku niemieckim.

 

 

 

Kolejny nabytek w ramach projektu Biblioteka Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej, który trafia do wspólnej kolekcji Żarowian na Regał Pamięci, to gazeta „Ostdeutsche Bau-Zeitung” - czasopismo fachowe informujące o aktualnych trendach w architekturze wydawane w Breslau (Wrocław) przez Paula Steinke. Prezentowany, podarowany przez mieszkankę Żarowa egzemplarz (numer 29/30) wydany 13 kwietnia 1927 roku zawiera m. in. artykuł pt. „Umbau des evang. Pfarrhauses in Conradswaldau Kr. Schweidnitz” ( dot. przebudowy pastorówki w Mrowinach k. Świdnicy). W gazecie jest jeszcze jeden artykuł ilustrowany zdjęciem z Mrowin. Nie został przetłumaczony, ponieważ ma charakter techniczny i jest zatytułowany: „Płaskie, czy spadziste dachy”. W gazecie znajdują się również fotografie autorstwa Henricha Klette, na których widzimy pastorówkę przed i po przebudowie, nieistniejący dziś kościół ewangelicki oraz jego wnętrze zaprojektowane przez architekta Herberta Erasa.

 

 

 

Gazetę przekazała na Regał Pamięci Pani Karolina Legiejew, za co bardzo serdecznie dziękujemy!

 

 

 

Fotografie trafiają do szuflady: „Gazety/Reklamy”

 

 

 

Strona 1(169) - „Ostdeutsche Bau-Zeitung”, numer 29/30 z 13 kwietnia 1927 roku z artykułem o dachach płaskich i spadzistych, oraz zdjęciem kościoła ewangelickiego i pastorówki w Mrowinach

darowizna145 (1)

 

 

 

Fotografia 1 ze strony 1(169) - „Ostdeutsche Bau-Zeitung”, numer 29/30 z 13 kwietnia 1927 roku, przedstawiająca ulicę w Mrowinach przy której znajdował się kościół ewangelicki (poza fragmentem wieży nie istnieje) oraz pastorówkę. Pastorówka w znanej nam formie do dziś jest efektem remontu i przebudowy o której mówi artykuł w gazecie, autor Heinrich Klette

darowizna145 (1)a

 

 

 

Strona 2(170) - „Ostdeutsche Bau-Zeitung”, numer 29/30 z 13 kwietnia 1927 roku

darowizna145 (2)

 

 

 

Strona 3(171) - „Ostdeutsche Bau-Zeitung”, numer 29/30 z 13 kwietnia 1927 roku, z artykułem "Przebudowa ewangelickiego domu parafialnego w Mrowinach w pow. świdnickim. Architekt Herbert Eras - Związek Architektów Niemieckich (tłumaczenie pod stroną), oraz dwoma fotografiami z wnętrza kościoła ewangelickiego i pastorówki przed przebudową.

darowizna145 (3)

 

 

 

"Przebudowa ewangelickiego domu parafialnego w Mrowinach w pow. świdnickim. Architekt Herbert Eras (Związek Architektów Niemieckich)

Stary ewangelicki dom parafialny w Mrowinach w pow. świdnickim nie robił przed przebudową w 1923 r. dobrego wrażenia z zewnątrz. Poza tym był bardzo niepraktyczny. Parter leżał ok. metra niżej niż przechodząca obok niego wiejska droga. Tu znajdowała się kuchnia, pokój konfirmacji i pokój mieszkalny. Niskie położenie powodowało, że te pomieszczenia były zawilgocone i niezdrowe. Żeby dostać się do pomieszczeń na pierwszym piętrze, gdzie znajdowały się niewystarczające pomieszczenia biurowe i  mieszkalne, trzeba było przejść przez leżącą pod parterem piwnicę. Na poddaszu znajdowało się tylko jedno małe pomieszczenie i ogólnodostępna powierzchnia. Przy przebudowie pomieszczenia w piwnicy, nienadające się do celów mieszkalnych, zostały przekształcone na piwnicę gospodarczą, pozostał  tylko pokój od strony ogrodu. Schody w osi środkowej zostały tak wbudowane, że teraz można się dostać na piętro bezpośrednio przez przedsionek. Również kuchnia została przeniesiona na piętro dla większego komfortu domu pastora. Na nowo utworzonym piętrze na strychu powstały sypialnie i łazienka, a w pozostałej jego części suszarnia. Zmiany, jakich pastorówka doświadczyła poprzez przebudowę, można zobaczyć na załączonym zdjęciu. Teraz pasuje ona do starego pięknego kościoła. Również wnętrze kościoła jest architektonicznie piękne, co jest widoczne na fotografii."

tłumaczenie: Zbigniew Malicki

 

 

 

Fotografia 1 ze strony 3(171) - „Ostdeutsche Bau-Zeitung”, numer 29/30 z 13 kwietnia 1927 roku, przedstawiające wnętrze nieistniejącego dziś kościoła ewangelickiego w Mrowinach, autor Heinrich Klette

darowizna145 (3)a

 

 

 

Fotografia 2 ze strony 3(171) - „Ostdeutsche Bau-Zeitung”, numer 29/30 z 13 kwietnia 1927 roku, przedstawiające ulicę w Mrowinach przy której znajdował się kościół ewangelicki (poza fragmentem wieży nie istnieje) oraz pastorówkę. Pastorówka w nieznanej nam formie przed przebudową, o której mówi artykuł w gazecie, autor Heinrich Klette(?)

darowizna145 (3)b

 

 

 

Strona 4(172) - „Ostdeutsche Bau-Zeitung”, numer 29/30 z 13 kwietnia 1927 roku

darowizna145 (4)

 

 

 

Strona 5(173) - „Ostdeutsche Bau-Zeitung”, numer 29/30 z 13 kwietnia 1927 roku

darowizna145 (5)

 

 

 

Strona 6(174) - „Ostdeutsche Bau-Zeitung”, numer 29/30 z 13 kwietnia 1927 roku

darowizna145 (6)

 

 

 

Strona 7(175) - „Ostdeutsche Bau-Zeitung”, numer 29/30 z 13 kwietnia 1927 roku

darowizna145 (7)

 

 

 

Strona 8(176) - „Ostdeutsche Bau-Zeitung”, numer 29/30 z 13 kwietnia 1927 roku

darowizna145 (8)

 

 

 

Sehr geehrte Damen und Herren,

herzlich willkommen auf der Webseite „Bibliothek des Erbes des Saarauer Landes”. Wir sind eine Gruppe junger Leute aus der Stadt Saarau/Zarow und Umgebung. Wir möchten die Geschichte unserer Stadt und Region Saarau/Zarow bewahren. Alles was wir sammeln präsentieren wir im Internet, damit dieses Material erhalten bleibt und für jedermann zugänglich ist. Unsere Homepage hat einen nichtkommerziellen Charakter. Wir suchen Informationen und Material zur Geschichte der Stadt und des Umlandes. Interessiert sind wir an Ansichtskarten, Landkarten, Fotos, Briefbögen, Werbematerial und allem was in Verbindung zur Geschichte unserer Stadt steht. Wir sind sehr an Kontakt zu ehemaligen Saarauern oder deren Nachkommen interessiert. Wir laden alle Interessierten zu einer fruchtbaren Zusammenarbeit ein.

Wenn Sie sind im Besitz solcher gesuchten Informationen oder Materialien sind, dann bitten wir Sie mit uns Kontakt aufzunehmen. e-Mail-Adresse: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

Uwaga! Prezentowane poniżej dokumenty posiadają licencję CC-BY-NC-SA 3.0 PL: Wolne licencje Creative Commons: daje to możliwość nieograniczonego, nieodpłatnego i niewyłącznego korzystania z dzieła, aczkolwiek z wyraźnym zapisem o pochodzeniu dokumentu...

 

 

 

Pobierz TUTAJ

 

 

 


Przygotował : Matthias