Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kolejny zakup w ramach projektu Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Historycznego Gminy Żarów to : kartka korespondencyjna wysłana 1 listopada 1939 roku ! przez Polaka z obozu pracy w Sasterhausen (Zastrużu gm. Żarów / pow. świdnicki), którą pozyskaliśmy od osoby prywatnej za kwotę 30,00 PLN złotych.

Zakup był możliwy dzięki datkom : Maciej Wabik 30,00 PLN - Dziękujemy za wsparcie!

 

Ta niesamowita kartka korespondencyjna napisana została przez Polaka, który dostał się do niewoli niemieckiej. W 62 dniu po wybuchu wojny, 1 listopada 1939 roku, Kazimierz Nowak nakreślił kilka zdań do swojej rodziny w Krakowie... Temat jest dla nas rozwojowy, bowiem nadawca podaje zwrotny adres korespondencyjny : Sasterhausen (Zastruże) kr. Neumarkt (pow. średzki) über Saarau kreis Schweidnitz (pod Żarowem, w powiecie świdnickim). Pierwsze słowa w treści korespondencji napisał jednak  w Pfaffendorf ( dziś Mielęcin gm. Żarów/ pow. świdnicki). Oznacza to, że w Zastrużu, tuż po wybuchu wojny istniało komando pracy (Arbeitskommando - Arb-Kdo), którego więźniowie pracowali również w Mielęcinie. Gdzie jeszcze? To właśnie temat do zbadania.

 

Kartka korespondencyjne to kartka pocztowa bez żadnego obrazu, gdzie w jego miejscu wypisana jest treść, natomiast na stronie adresowej adres nadawcy, adres odbiorcy, w tym przypadku odbita jest pieczęć prostokątna z napisem Sasterhausen über Saarau kr. Schweidnitz, znaczek z pieczęcią SAARAU (KR SCHWEIDNITZ) i datą 2.11.1939 (czyli dzień po napisaniu kartki)

 

Strona adresowa :

 

Nadawca (Absender) :

Nowak Kazimierz

Arbeitskomando

Sasterhausenm kr. Neumarkt (Zastróże, pow. Środa Śląska)

über Saarau kreis Schweidnitz (pod Żarowem w powiecie świdnickim)

 

Pod adresem nadawcy znajduje się dopisek : tak adresować dosłownie, oraz strzałka wskazująca wypisany ręcznie adres nadawcy

 

Adresat :

An Herrn

Gołębiowski Rudolf

in Krakau (Kraków)

hailig. Marka Strasse N.5 (ul. Świętego Marka 5)

 

Treść :

 

Pfaffendorf (Mielęcin), dem. 1 Nowem. 1939

Drogi Rudku! (Rudolf)

Donoszę Ci, że dostałem się do niewoli niemieckiej. Obecnie jesteśmy w Pfaffendorf (Mielęcin gm. Żarów/ pow. świdnicki) na robotach. Byłem trochę chory. ale teraz już przyszedłem do siebie. Proszę Cię bardzo daj znać siostrze, że żyję, bo sam nie piszę do niej, bo nie wiem czy mieszka jeszcze tam gdzie mieszkała. Jeśli będziesz mógł to odpisz mi zaraz i powiedz Marysi, aby też coś do mnie napisała. Kończę i zasyłam moc serdecznych pozdrowień dla Twoich Rodziców.

Ślę szczery uścisk dłoni

Kazek

 

Ulica Św. Marka 5 w Krakowie, adres na który nadana została kartka. Czy dotarła? (Fotografia Google Street View)

 

 

 


Przygotował : Matthias