Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kolejnym nabytkiem na "Regał pamięci" jest pocztówka, którą pozyskaliśmy na aukcji internetowej Allegro za kwotę 160,00 zł.

Kartka pocztowa „Marienhaus und Evangel. Pfarrhaus”, przedstawia żarowski Marienhaus oraz pobliską „pastorówkę” (probostwo). Pierwszy z budynków, znajdował się w miejscu, gdzie dziś stoi „Nefryt”, drugi zaś zajmował teren dzisiejszego pareczku, w centrum miasta. Pocztówka wg stempla poczty w Saarau (Żarowa), pochodzi z 27 sierpnia 1936 roku i została wysłana do Weisstein – Biały Kamień (w Polsce do 1950 roku samodzielne miasto, od 1951 roku; dzielnica Wałbrzycha) w godzinach popołudniowych: 12-1N. Pocztówka posiada znaczek 6 Deutsches Reich i została wydana przez Paula Haase (Buch- und Papierhandlung).

"W 1913 roku Eugen von Kulmiz wybudował w Żarowie dom opieki nad młodzieżą, który na cześć żony nazwał Marienhaus (dom Marii). Największe z pomieszczeń przeznaczono na kaplicę. Odbywały się w niej nabożeństwa ewangelickie: początkowo popołudniowe dni świąteczne, a od 1921 roku regularnie, gdy piotrowicki wikary przeniósł się do Żarowa. Wcześniej żarowscy ewangelicy modlili się w Piotrowicach. W Żarowie w tym czasie było ponad 2 tysiące ewangelików. Poza kaplicą w Marienhaus, pozostałe pomieszczenia wykorzystywano w celu wychowania kulturalnego i zawodowego młodzieży. Obywały się tutaj zebrania licznych grup ewangelickich. W tym budynku funkcjonowała także biblioteka założona przez Kulmizów, której księgozbiór składał się z ok 2000 książek. Krótko po wybudowaniu budynku, Kulmiz przekazał obiekt gminie. W momencie likwidacji fabryki maszyn „Marie”, okazało się że darowizna posiadała uregulowanych kwestii prawnych. W 1926 roku okazało się, że gmina wyznaniowa nie posiadała praw własności do placów, na którym stał Marienhaus oraz pobliska pastorówka. Dzięki pomocy Związku Gustawa Adolfa i Towarzystwa Ewangelickiego, społeczności żarowskiej udało się zebrać potrzebne pieniądze na wykup terenu. W 1927 roku uporządkowano wszelkie sprawy urzędowe. Po odebraniu ewangelikom budynku, nie został on ostatecznie przekazany katolikom, nie potrafiono zagospodarować budynku, który pełnił wtedy funkcję magazynu. Marienhaus w latach 60-tych groził katastrofą budowlaną, dlatego w latach 70-tych został rozebrany i zastąpiony przez obiekt handlowo-restauracyjny „Nefryt”".


Opracowanie : Zbigniew Malicki, Marek Wąsowski, Wspomnienia o Naszym Żarowie, 2002

 

 

 

 

Zakup był możliwy dzięki wpłatom : Agnieszka i Krzysztof Hennig (100,00 zł) oraz Sabina Zawalska (60,00 zł), za co serdecznie dziękujemy!

 

 

 

Kartka trafia na Regał pamięci do szuflady : „Fotografie / Pocztówki”.

 

 

 

Awers pocztówki, dwa pola Marienhaus i pastorówka (oba obiekty ewangelickie)

zakup84a

 

 

 

Rewers - tekst korespondencji, adres odboircy w dzisiejszym Białym Kamieniu (Wałbrzych), oraz znaczek ze stemplem poczty Saarau

zakup84b

 

 

 

 


Przygotował : Matthias