Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Najnowszym nabytkiem na "Regał pamięci", jest pozyskana na Świdnickiej Giełdzie Staroci, Numizmatów i Osobliwości za kwotę 75 zł, nieobiegowa kartka pocztowa przedstawiająca widok na Freibad Saarau (Kąpielisko w dawnym Żarowie, dziś staw miejski) datowana na ok. 1930 rok. Pocztówka została wydana przez: Paula Haase, Buch – u. Papierhandlung, Saarau i. Schls.

„Staw Miejski w Żarowie” – znajdujący się przy dzisiejszej ul. Wyspiańskiego, powstał po wyrobisku kopalni. Pierwszym surowcem wydobywanym na terenie Żarowa był węgiel brunatny. Jego wydobycie rozpoczęto w 1847 roku, metodą odkrywkową. Od 1855 r. kopalnia „Marie”, rozpoczęła eksploatację węgla metodą górniczą. Rozpoczęcie wydobycia węgla oraz innych surowców na terenie Żarowa, nastąpiło w trakcie budowie linii kolejowej Wrocław – Świebodzice. Wtedy Carl Friedrich von Kulmiz, nie marnując okazji, zainwestował majątek i siły w rozwój przemysłu w oparciu o lokalne surowce.

Staw Miejski pełnił także funkcję jednego z większych obiektów rekreacyjnych w Żarówie. Kąpielisko gminne zajmowało część stawu nazywanego „Baggerteich” (lub „Baggerloch”). Do kąpieliska należał obszar wodny o powierzchni 0,5 ha, na którym wyznaczony był basen kąpielowy o długości 100 m. Brzeg był zagospodarowany: przy plaży znajdował się budynek usługowy oraz tereny zielone. Co roku odbywały się zawody pływackie („Rund um’s Baggerloch”), a ich dystans wyznaczał obwód stawu, wynoszący wówczas ponad 600 m.

 

Zakup był możliwy dzięki wpłatom : Dominice Szary właścicielki salonu Lashara (75,00 zł) - dziękujemy za wsparcie!

 

Pocztówka trafia na Regał pamięci do szuflady „Fotografie / Pocztówki”.

 

 

 

Awers - staw w Żarowie w czasach przedwojennych, jako kąpielisko miejskie

zakup102a

 

 

 

Rewers - bez obiegu, nadruk danych wydawcy pocztówki j/w

zakup102r

 

 

 


Przygotował : Matthias