Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Najnowszym nabytkiem na "Regał pamięci" jest zakupiona na aukcji ebay za kwotę 10 zł, kartka korespondencyjna, która została wysłana 13 czerwca 1922 roku między godziną 7:00, a 8:00 (7-8 V) z Bonn w zachodnich Niemczech do Saarau (Kr. Schweidnitz). Treść korespondencji pozostaje nieprzetłumaczona ze względu na trudny do odczytania charakter pisma.

Najnowszym nabytkiem na "Regał pamięci" jest zakupiona na aukcji ebay za kwotę 10 zł, kartka korespondencyjna, która została wysłana 13 czerwca 1922 roku między godziną 7:00, a 8:00 (7-8 V) z Bonn w zachodnich Niemczech do Saarau (Kr. Schweidnitz). Treść korespondencji pozostaje nieprzetłumaczona ze względu na trudny do odczytania charakter pisma. Aktualizacja 22.12.2019, na stronach Świdnickiego Portalu Historycznego pojawił się w dniu 21.12.2019 roku wpis dotyczący niniejszego zakupu (link TUTAJ), gdzie przeczytać możemy :

 

 

  

Zatem śpieszymy z pomocą, dzięki niezastąpionemu w takich wypadkach świdnickiemu historykowi i zastępcy redaktora naczelnego Świdnickiego Portalu Historycznego – Sobiesławowi Nowotnemu, który doczytał treść korespondencji z kartki (odczyt w języku niemieckim i tłumaczenie).

 

Pierwsza strona (awers)


 

B. Kahl; z. Zt. Bonn; Hindenburgstraße 95

Meine Lieben. Wir freuen uns sehr auf die Hochzeit und hoffen Euch alle gesund und munter anzutreffen. Recht herzliche Grüße – Eure Sophie

Familie Eisenbahningenieur Kahl; Saarau Kr. Schweidnitz; am Bahnhof Schlesien.

(Adres nadawcy): B. Kahl; Obecnie w Bonn; Hindenburgstraße 95

Moi drodzy. Cieszymy się już bardzo z powodu ślubu i mamy nadzieję, że zastaniemy Was wszystkich zdrowych i w dobrym nastroju. Serdeczne pozdrowienia – Wasza Sophie.

(Adres odbiorcy): Rodzina Inżyniera do spraw kolejnictwa Kahla; Żarów w powiecie świdnickim na Śląsku; Przy dworcu

 

Druga strona (rewers)


 

Bonn, den 22. 6. 22.

Liebe Eltern. Eure Einladung zur Hochzeit haben wir jetzt erhalten. Ich bin bereits seit mehr als 14 Tagen mit Bobi hier in Bonn. Hans-Jürgen ist selbstverständlich auch hier. Bobi und ich fahren am Samstag, den 24. 6. 22. hier ab und gedenken am Sonntag früh 7 Uhr dort einzutreffen. Wir freuen uns schon beide auf die Hochzeit.

Beste Grüße an alle Euer Sohn Bernhard

B. Gertners Tasse bringen wir mit.

Bonn, 22 czerwca 1922

Drodzy rodzice. Wasze zaproszenie na ślub właśnie otrzymaliśmy. Ja już od ponad 14 dni przebywam z Bobim tu w Bonn. Hans-Jürgen jest naturalnie również tutaj. Bobi i ja wyjeżdżamy stąd już 24 czerwca 1922 r. i zamierzamy dotrzeć tam w niedzielę z rana o godzinie 7. Oboje cieszymy się z powodu ślubu.

Najlepsze pozdrowienia dla wszystkich. Wasz syn Bernhard

Filiżankę B. Gertnera przywieziemy ze sobą.

 

 

 

Komentarz


 

Ze źródeł wiadomo (1929 r.), że przy zachowanym do dziś budynku przy obecnej ulicy Kolejowej 8, mieszkał Paul Kahl, który był szefem nastawniczych (manewrowych – niem. Rangierführer) na stacji kolejowej w Żarowie. Być może to ta sama osoba, do której adresowana była kartka korespondencyjna i z której treści wynika, że nadawca kartki – Bernhard Kahl, mógł być jego synem. Więcej o Paulu Kahlu i jego rodzinie z pewnością można odnaleźć w księgach stanu cywilnego dla przedwojennego Saarau.

Andrzej Dobkiewicz & Sobiesław Nowotny

Fundacja Idea

 

 

 

Serdecznie dziękujemy Redakcji Świdnickiego Portalu Historycznego,za wkład włożony w tłumaczenie tekstu z niniejszej kartki korespondencyjnej...

 

 

 

Zakup był możliwy dzięki wpłatom : Tomasz Nycz (10,00 zł) - dziękujemy za wsparcie!

 

 

 

Pocztówka trafia na Regał pamięci do szuflady „Wspomnienia/Listy”

 

 

 

Awers karty korespondencyjnej, część adresowa

zakup121 (1)

 

 

 

Rewers, część korespondencjna

zakup121 (2)

 

 

 

Prezentowany dokument posiada licencję CC-BY-NC-SA 3.0 PL: Wolne licencje Creative Commons: możliwość nieograniczonego, nieodpłatnego i niewyłączne korzystania z dzieła, aczkolwiek z wyraźnym zapisem o pochodzeniu dokumentu.

 

 

 

Pobierz PDF TUTAJ

 

 

 


Przygotował : Matthias