Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kolejny nabytek w ramach projektu Biblioteka Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej, który trafia na Regał Pamięci, to zakupiona za kwotę 100 zł od prywatnego kolekcjonera przedwojenna kartka pocztowa datowana wg stempla pocztowego na 31 października 1904 roku, która została wysłana z Duisburga (?) do Breslau (Wrocław). Pocztówka wydana przez A. Schuch’a przedstawia: „Festlich geschmückte Schweidnitzerstrasse am Tage der Vermählungsfeier des Frl. Margarethe v. Kulmiz mit Herr Leutnant v. Ploetz a. 29/10 1902", czyli w tłumaczeniu : uroczyście przystrojoną obecną ulicę Świdnicką (dziś Armii Krajowej) w Żarowie w dniu ślubu (29.10.1902 r.) Margarethe von Kulmiz z porucznikiem von Ploetz.

 

 

 

Margarethe von Kulmiz (1881-1972) była pierwszym dzieckiem Eugena i Marii von Kulmiz. W 1902 roku wyszła za mąż za oficera i właściciela majątku w Stróży Dolnej w pow. wrocławskim Friedricha von Ploetz. Brał on udział w pierwszej wojnie światowej, dostał się do niewoli rosyjskiej. Uciekł przez Chiny do Niemiec. Zmarł w maju 1939 roku. Małżonkowie mieli dwie córki: Edith i Marie-Luise oraz syna Joachima, który zginął w lutym 1944 roku na froncie wschodnim. Po wojnie Margarethe mieszkała koło Karlsruhe w RFN.

tłumaczenie i nota historyczna : Zbigniew Malicki

 

 

Zakup możliwy był dzięki wsparciu : Iwona Nieradka (50,00 zł), Anonimowy darczyńca (50,00 zł), Wojciech Dziedzic (30,00 zł) oraz Anna Kądziołka-Krzesińska (20,00 zł), za co bardzo serdecznie dziękujemy!

 

 

Pocztówka trafia do szuflady : „Fotografie / Pocztówki”

 

 

Awers pocztówki przedstawia fragment dawnego Żarowa u zbiegu ulic Armii Krajowej i Wojska Polskiego na wysokości budynku nr 60. Widoczne są liczne ozdoby wzdłuż ulicy, w oknach, oraz rodzaj ozdobnej bramy, którą zapewne przejeżdżała para młoda, na awersie znajduje się również  tekst korespondencji, który ze względu na nieczytelny charakter pisma pozostaje nieprzetłumaczony

zakup131 (1)

 

 

 

Rewers z adresem odbiorcy w Breslau (Wrocławiu), znaczkiem pocztowym i stemplem poczty nadawczej w Duisburgu, oraz stemplem poczty odbiorczej w Breslau... Znaczek z serii Germania, przedstawia Germanię w koronie imperialnej, nr w katalogu: Mi:DR 70, Sn:DE 67, Yt:DR 68, Sg:DR 69, tematyka: kobiety | korony, data wydania: 1902-04-01, data ważności: 1922-10-31, rozmiar: 22 mm x 26 mm, kolor: zielony, emisja: obiegowy, perforacja: grzebieniowa 14 x 141/4, druk: typografia, znak wodny: brak, wartość nominalna: 5 Reichspfennig niemiecki

zakup131 (2)

 

 

 

Pobierz zdigitalizowany, kompletny dokument
Prezentowany dokument posiada licencję CC-BY-NC-SA 3.0 PL: Wolne licencje Creative Commons: możliwość nieograniczonego, nieodpłatnego i niewyłącznego korzystania z dzieła, aczkolwiek z wyraźnym zapisem o pochodzeniu dokumentu.

TUTAJ

 

 

 


Przygotował : Matthias