Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kolejny nabytek w ramach projektu Biblioteka Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej, który trafia na Regał Pamięci, to zakupiona za kwotę 100 zł od prywatnego kolekcjonera, przedwojenna unikatowa kartka, datowana w/g stempla poczty w Saarau (Żarowie) na 11 marca 1918 roku, która przedstawia: „Gesamtansicht Conradswaldau und Saarau”, czyli ogólny widok na Mrowiny oraz przemysłowy Żarów. Pocztówkę wydał Edmund Schuch, Domanze u Saarau i. Schl. (z Domanic pod Żarowem na Śląsku).

 

 

 

Zakup możliwy był dzięki wsparciu : Urszuli Porabik-Lehmann (100,00 zł), za co bardzo serdecznie dziękujemy!

 

 

 

Pocztówka trafia do szuflady : „Fotografie / Pocztówki”

 

 

 

 

Awers pocztówki przedstawia panoramiczny widok prawdopodobnie z Góry Kaplicznej w kierunku południowo-zachodnim ponad Mrowinami i Żarowem aż do Piotrowic Świdnickich. Ponad 100-letni widok zdradza przemysłowy charakter Żarowa (wiele kominów). Najwyższa natomiast wieża (w głębokim tle pośrodku) to ewangelicki, nieistniejący dziś, kościół w Piotrowicach, obok mniejsza to kościół katolicki tamże. Kościół w Żarowie w momencie tworzenia widokówki (musiało to być zatem przed 1910 rokiem) jeszcze nie istniał...

zakup132 (1)

 

 

 

 

Rewers z adresem odbiorcy, bez znaczka pocztowgo, ale za to z adnotacją "Feldpost" (poczta polowa, czyli mogła iść bez opłaty - w marcu 1918 roku trwała jeszcze I wojna światowa) i stemplem poczty nadawczej w aarau (Żarowie).

zakup132 (2)

 

 

 

Pobierz zdigitalizowany, kompletny dokument
Prezentowany dokument posiada licencję CC-BY-NC-SA 3.0 PL: Wolne licencje Creative Commons: możliwość nieograniczonego, nieodpłatnego i niewyłącznego korzystania z dzieła, aczkolwiek z wyraźnym zapisem o pochodzeniu dokumentu.

 

TUTAJ

 

 

 

 


Przygotował : Matthias