Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Przeglądając niegdyś zasoby Instytutu Herdera w Marburgu, zapadło nam w pamięć zdjęcie przedstawiające portret Fryderyka II Wielkiego, wiszący w pałacu w Łażanach, wykonane przez bliską współpracownicę Günthera Grundmanna - Renate Hesse. Zdjęcie wykonano w 1944 roku, więc samoistnie nasunęła się taka myśl, że jest to swoista dokumentacja przygotowywanych do przekazania Grundmannowi dzieł sztuki w celu ich ukrycia. Jakie były losy dzieł sztuki pochodzących z pałacu w Łażanach nie wiemy. Ostatnio jednak trafiliśmy na stronę : www.van-ham.com, gdzie chwalono się osiągnięciem na aukcji ceny za wspomniany obraz w wysokości : € 56.250! Co daje niemal 250 tys złotych (link do informacji : TUTAJ). Cóż, może to być dowód na to, że nie mamy pojęcia o wielu depozytach, które ukrył Grundmann i których nie odnaleźli alianci, żołnierze sowieccy i Polacy...


Obraz Dawida Matthieu z roku 1743, przedstawiający Fryderyka II wielkiego jako młodego generała. Tytuł oryginalny "Friedrich II. von Preußen"

(źródło : http://www.kulturstiftung.de) Kliknij obraz aby powiększyć

Zdjęcie z Instytutu Herdera w Marburgu z roku 1944, przedstawiające obraz z pałacu w Łażanach. Instytut potwierdza, że był on autorstwa Dawida Matthieu (źródło : www.herder-institut.de)


Inny, bardzo podobny obraz malarza Antoine Pesne, "Friedrich II. (der Große) von Preußen", ale ten nie wisiał nigdy w pałacu w Łażanach (źródło : www.bildergipfel.de)


 


Przygotował : Matthias