Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pierwszy raz zetknęliśmy się z czeskimi pojazdami marki Velorex, w Nowym Mieście nad Metują w Czechach oczywiście. W Jednym z zamkowych pomieszczeń ustawiono ku uciesze turystów stała ekspozycję w postaci kilku modeli tego "innego" pojazdu.


zamkowa ekspozycja w Nowym Mieście nad Metują


Velorex to nietypowa marka pojazdów mechanicznych o bardzo prostej konstrukcji produkowana w latach 1945-1973 z części i podzespołów motocykli marki DKW i Jawa. Nadwozie pojazdu wykonane było z rur stalowych obciągniętych początkowo płótnem, a późniejszych modelach sztuczną skórą (dermą). Pierwotnie pojazdy były wytwarzane pod nazwą OSKAR przez prywatny warsztat braci Franciszka i Mojmira Stránských. W 1950 roku został jednak znacjonalizowany i włączony do państwowej organizacji VELO Hradec Králové, która w 1953 roku została przekształcona w przedsiębiorstwo produkcji pojazdów inwalidzkich Velorex. Łącznie wyprodukowano 15.300 sztuk tych pojazdów (w tym 12.000 sztuk typu Velorex 16/350).

Według czechosłowackich planów gospodarczych głównym użytkownikiem samochodów marki Velorex mieli być inwalidzi, którzy otrzymywali je z przydziału na podstawie wcześniejszej wnikliwej weryfikacji lekarskiej oraz z tytułu członkostwa w organizacjach osób niepełnosprawnych. W praktyce jednak wielokrotnie dochodziło do nadużyć i pewna cześć pojazdów została sprzedana także osobom, które w żadnym stopniu nie kwalifikowały się do otrzymania pojazdu inwalidzkiego. Jakie to swojskie...

Modele seryjne :

OSKAR 54

OSKAR 16/250

Velorex OSKAR

Velorex 16/175

Velorex 16/250

Velorex 16/350

Velorex 435-0


 

Model na zdjęciach poniżej spotkaliśmy ostatniej niedzieli (06-10-2013), podczas świdnickiej Giełdy Staroci, Numizmatów i Osobliwości. Jak się po krótkim "śledztwie" okazało, jest to podrasowany model - samoróbka - zbudowany od podstaw w 2009 roku. Posiada silnik CBR1000, chłodzony cieczą o mocy 120KM. Układ kierowniczy pochodzi od Opla Vectry. Materiał obiciowy kordura. Kierownica sportowa, sprzęt audio 200Watt. Kompletne poszycie z dachem... Dodatkowo w wyposażeniu znajdują się : woltomierz,amperomierz i czujnik temp. wody. Całość ładnie wkomponowana w deskę rozdzielczą. Wzmocnione nadwozie, z aluminiową podłogą... Cudo to można nabyć na aukcji za jedyne 28 tysięcy złotych.




 


 

 

 


 

Przygotował i fotografował : Matthias