Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Godnym pochwały rozsądkiem, wykazał się jeden z naszych czytelników, który powiadomił nas w niedzielę, o przypadkowo odkrytym niewybuchu. Niewybuch znajdował się co prawda na poboczu drogi polnej, ale uczęszczanej przez spacerowiczów z okolic Żarowa (w powiecie świdnickim). Znalezisko, to nic innego jak radziecki moździerzowy granat odłamkowy 82 mm typu O-832D. Z czasów II Wojny Światowej. Nasz czytelnik zamaskował go suchą trawą i dokładnie opisał nam miejsce gdzie leży, dzięki czemu mogliśmy bez większych problemów go odnaleźć.


Znaleziony granat odłamkowy 82 mm typu O-832D.


Wcześniej jednak, ze względu na fakt, iż nie posiadamy żadnych uprawnień nawet do identyfikacji podobnych znalezisk, poinformowaliśmy o całej sprawie, Specjalistę od Zasobów Muzealnych, archeologa, Pana Bogdana Muchę. Na miejsce udaliśmy się wspólnie. Pan Mucha, bez wątpliwości stwierdził, że znalezisko jest niebezpieczne i konieczne jest wezwanie odpowiednich służb. Poinformowana została zatem policja, a dalej za jej pośrednictwem służby saperskie. Nie podajemy dokładnej lokalizacji niewybuchu, dlatego, że w jego pobliżu był niegroźny element (łopatki) innego granatu moździerzowego, co sugeruje, że może ich być tam więcej. Zapewne służba saperska sprawdzi teren.

Zastanawialiśmy się, jak granat moździerzowy znalazł się w tym miejscu. Osoba, która znalazła niewybuch powiedziała nam, że spaceruje tam z psem bardzo często i nigdy nie natknął się na coś podobnego. Oznaczać to może, że znalezisko odkryte zostało przypadkowo, podczas prac rolnych, lub znalezione zostało przez poszukiwaczy, i ze względu na ryzyko wybuchu porzucone. Jeśli tak, poszukiwacz zachował się bardzo nieodpowiedzialnie. Gdyby drogą nie spacerował rozsądny, dorosły człowiek, a np grupa dwunastolatków?


Widoczne miejsce na zapalnik, albo go nie ma, albo jest utrącony...


Znaleziony w pobliżu element innego granata moździerzowego większego kalibru (120mm?). Trafi on zapewne do Żarowskiej Izby Historycznej.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pochodzeniu, przeznaczeniu i wyrzutniach stosowanych do radzieckiego granatu odłamkowego 82 mm typu O-832D, polecamy serdecznie bogate opracowanie Pana Bogdana Muchy na stronie Żarowskiej Izby Historycznej (TUTAJ).

 


fotografował i przygotował : Matthias