Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

10 LAT

 

CYFROWEGO ARCHIWUM ZIEMI ŻAROWSKIEJ

 

 

 

 

 

 

Często w życiu jest tak, że najlepsze rzeczy są dziełem przypadku. Tak było z pewnością z powstaniem Cyfrowego Archiwum Ziemi Żarowskiej, w którym już od 10 lat kolekcjonujemy zdjęcia pochodzące z prywatnych kolekcji mieszkańców Żarowa i okolic. Latem 2013 roku zupełnym przypadkiem zauważyłem poprzez polubienia znajomych, archiwalne zdjęcia z Wierzbnej opublikowane przez znajomego znajomych, tak jak to ma zwykle miejsce na Fejsbuku. Skontaktowałem się z tym człowiekiem i zwyczajnie poprosiłem o zgodę na publikację jego zdjęć na naszej stronie www i naszym fejsbukowym fanpejdżu. Zgodę otrzymałem i już w listopadzie 2013 roku, pierwszymi sześcioma zdjęciami mogli cieszyć się wszyscy fani Stowarzyszenia Labiryntarium.pl. Tym człowiekiem jest Grzegorz Kudas z Wierzbnej a zdjęcia które stanowią pierwszy album Cyfrowego Archiwum Ziemi Żarowskiej możesz zobaczyć poniżej:

 

 

 

Fot.1. Widok wsi od znaku z nazwą miejscowości Wierzbno (dziś Wierzbna) od strony Świdnicy w kierunku Żarowa. Po lewej widoczny duży budynek Szkoły Podstawowej w Wierzbnej, dziś budynek mieszkalny przy ul. Świdnickiej 1, oraz po prawej dwa budynki: niżej mało widoczny dom mieszkalny przy ul. Świdnickiej 6 i wyżej kolejny dom przy ul. Świdnickiej 8.

 

 

 

Fot.2. Samochód Warszawa M20 w Wierzbnej przy ul. Kościelnej. Nieco wyżej widać kolumnę św. Jana Nepomucena i fragment muru kościelnego. Przełom lat 50. i 60. XX w.

 

 

 

Fot.3. Grupa dzieci pozuje do zdjęcia przy kolumnie Jana Nepomucena w Wierzbnej przy ul Kościelnej. Za plecami nieznanego fotografa znajduje się wejście na teren kościelny i pałacowy.  

 

 

 

Fot.4. Wierzbna, teren parku przy dawnym pałacu letnim opata krzeszowskiego. Dwóch chłopców pozuje do zdjęcia na pozostałościach fontanny z pałacem w tle.

 

 

 

Wierzbna, w oknach dawnego pałacu letniego opata krzeszowskiego wiele głów dzieci zaglądających na fotografa. Wtedy (lata 60.) pałac zmieszkiwali ludzie.

 

 

 

Wierzbna, teren parku przy dawnym pałacu letnim opata krzeszowskiego. Trzech chłopców pozuje do zdjęcia na pozostałościach fontanny z tzw. Długim Domem (budynek klasztorny) w tle..

 

 

 

Kolejnym, naturalnym krokiem było przejrzenie albumów ze zdjęciami we własnej najbliższej rodzinie. Efektem tych działań były kolejne dwa opublikowane już w 2014 roku przez Stowarzyszenie Labiryntarium.pl albumy - zobacz je TUTAJ i TUTAJ. Mimo, że wtedy jeszcze nie było w zamyśle stworzenie zorganizowanego cyfrowego archiwum, z tyłu głowy już na stałe zadomowiła się myśl, skąd pozyskać kolejne zdjęcia...

 

 

 

Dziś, w listopadzie 2023 roku, dokładnie 10 lat od publikacji pierwszego zestawu, mamy za sobą publikację 170 zestawów na które składa się łącznie prawie 3400 zdjęć. Wiele z powierzonych nam fotografii z różnych powodów nie opublikowaliśmy a w kolejce do opracowania czeka co najmniej kolejnych 40 zestawów!

 

 

 

Cały ten zbiór nie powstałby, gdyby nie wola współpracy mieszkańców Ziemi Żarowskiej. Przez cały ten czas współpracowało z nami ponad sto osób które zgodziły się ujawnić przy publikacjach swoje nazwiska. Ponadto jest kilkadziesiąt osób, które wolały pozostać anonimowe. 

 

Poniżej wymieniamy osoby, które wyraziły zgodę na publikację nazwisk przy przekazanych zestawach zdjęć:

 

Adam Ciupiński, Adrian Grzegorzewski, Agnieszka Derek-Czekaj, Agnieszka Kosińska, Alicja Gładyś, Alicja Godek, Anastazja Chrząstek, Aneta i Mariusz Kondratowicz, Anna Góra, Anna i Mariusz Łuczyk, Anna Kania, Anna Kądziołka-Krzesińska, Arkadiusz Arabasz, Barbara Grzybowska-Maciejasz, Beata Płusa, Beata Sypułowicz, Bogusława Nowak, Bolesław Bartnik, Danuta Szkudniewska, Danuta Szymczyk, Dorota Bawolska, Edmund Miazga, Eleonora i Wiesław Rój, Elżbieta Reimus, Emilia Wiśniowska, Eugenia Skoczyńska, Ewa Kotułowska, Gabrysia Siedlecka, Grażyna Głuch, Grażyna Przybylska, Grzegorz Fedorcio, Grzegorz Kudas, Grzegorz Mikołajek, Halina Korda, Halina Parużyńska, Helena Sobala, Henryk Hanc, Iwona Cholewa, Iwona Nieradka. Iwona Ruszkiewicz, Jacek Gołaszewski, Jacek Szumański, Jadwiga Koszeluk, Jan Orłowski, Janina Zajko-Ignatowicz, Jarosław Sypułowicz, Jerzy Dziedzic, Jerzy Łoś, Joanna Szymczyk-Wabik, Joanna Walkiewicz, Julian Buca, KGW Imbramowice, KGW Kalno, Krystyna Dyduch-Maciejasz, Krystyna i Jerzy Becher, Krystyna Wlazło, Krzysztof Frantkiewicz, Krzysztof Jacek Matzioł, Leszek Lichwała, Łukasz Brańka, Łukasz Romaniecki, Maciej Korłub, Magdalena Szymczyk, Magdalena Worsa-Kozak, Marcin Łukomski, Marcin Rój, Marek Wąsowski, Maria Bryl, Maria Michalska, Mariusz Kondratowicz, Michał Poleszczuk, Mirosław Becher, Natalia Szymkowiak, Pani Niczyporuk, Piotr Kozłowski, Piotr Zadrożny, Przemysław Sikora, Radosław Mazur, Rafał Okruta, Regina Norek, Robert Gorzycki, Roman Domański, Roman Konieczny, Ryszard i Anna Waszak, Ryszard Kozioł, Ryszard Szymczyk, Stanisław Fedorowicz, Stanisław Płaszczak, Stanisława Biernacka, Sylwia Jastrzębska, Sylwia Mazur, Teresa Gotowała, Teresa i Sylwia Mazur, Teresa Jackiewicz, Teresa Pomierski, Tomasz Furyka, Tomasz Nycz, Walter Pawłowski, Wanda Krzesińska, Weronika Przewoźna, Wiesław Kądziołka, Wiesława Elster, Zbigniew Malicki, Zofia Szczęsna...

 

 

 

Wszystkim za okazane zaufanie i poświęcony czas tej sprawie serdecznie dziękujemy.

 

 

 

Trzeba wiedzieć i z pewnością wielu fanów Cyfrowego Archiwum Ziemi Żarowskiej wie, że wspomniane 170 kolejnych albumów stanowi często duży przekrój tematyczny. To znaczy, że w albumach rodzinnych mamy przeważnie podobne zdjęcia: klasowe ze szkoły jednej lub innej, z rocznika jednego lub innego, podobnie ze zdjęciami komunijnymi, z bierzmowania czy ślubu. Są też zdjęcia wykonane przy okazji większych wydarzeń, dawniej to były pochody 1 Majowe, akademie szkolne, wydarzenia sportowe i wiele temu podobnych. Aby uporządkować zdjęcia, tworzymy sukcesywnie albumy tematyczne. Dla przykładu album tematyczny pod nazwą "Uczniowie żarowskiej Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Adama Mickiewicza (zobacz TUTAJ), składa się z 39 zdjęć pochodzących z 13 różnych albumów rodzinnych. Takie działanie pozwala nam na chronologiczne budowanie historii danego tematu w oparciu o zdjęcia. Ta praca jest żmudna i niełatwa, ale przynosi wiele radości.

 

 

 

Dziś w listopadzie 2023 roku mamy otwartych 39 różnych tematów a w zamierzeniu już kilka kolejnych, dla których pojawia się w powierzonych przez Was zestawach coraz więcej zdjęć.

 

 

 

Nie rozpisując się zbytecznie, pragniemy jeszcze raz podziękować wszystkim, którzy wspierają budowę Cyfrowego Archiwum Ziemi Żarowskiej i obiecujemy, że nie poprzestaniemy w jego rozbudowie.

 

 

 

Jeśli ktoś uzna, że z okazji jubileuszu wypada przekazać nam jakiś prezent, niech będzie to ciekawe zdjęcie z rodzinnego albumu a jeśli przekazaliście już do kopiowania swoje zdjęcia, namówcie do tego kogoś w rodzinie lub wśród sąsiadów. Kolejne przekazane zdjęcia będą prezentem nie tylko dla nas, ale z pewnością również dla Was.

 

 

 

Pamiętajcie, każde przekazane zdjęcie zostanie elektronicznie skopiowane i bez żadnych uszczerbków wróci do swojego właściciela. Jeśli zdjęcia są do albumu wklekjone, udostępnij nam album, skopiujemy zdjęcia bez ich odklejania. Mamy również możliwość skanowania klisz fotograficznych różnych formatów. Czasem skanowanie jest jedynym sposobem na zachowanie rodzinnych zdjęć gdy twoje albumy zostały np. zalane lub zapleśniały...

 

 

 

W imieniu własnym i Stowarzyszenia Labityntarium.pl - Maciek Wabik