Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 


 

Ośrodek Wczasowy 

Żarowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych

w Złotym Lesie

 

Rok przejęcia obiektu: ???

Rok opuszczenia obiektu: ???

Remonty, przebudowy: ???

Osoby kierujące ośrodkiem: ???

 

Materiały pochodzą z albumów nr: 73100, 101108, 109,

 

 

 

W oparciu o pozyskane materiały (głównie) fotograficzne pochodzące z różnych albumów mieszkańców Ziemi Żarowskiej i byłych pracowników Żarowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych, pragniemy zbudować bazę wiedzy o Ośrodku Wczasowym w Złotym Lesie należącym do Żarowskich Zakłądów Materiałów Ogniotrwałych. Organizowano tam wczasy pracownicze, kolonie letnie, ferie zimowe, oraz wiele innych wypadów weekendowych, rajdów, uroczystości zakłdowych itp., itd..

Złoty Las (niem. Goldener Wald) to osada leśna położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Świdnica pomiędzy Lubachowem, Modliszowem i Dziećmorowicami. Niezbyt to daleko od Żarowa, ale otoczenie wspaniałe z kąpieliskiem w pobliżu, oraz niedalekimi atrakcjami Zagórza Śląskiego.

 

 

 

Jak zwykle prosimy o komentarze do fotografii, które pomogą jak najdokładniej określić czas, miejsce, okoliczności i osoby znajdujące się na zdjęciach. Prosimy też o uzupełnianie informacji, dat, nazwisk osób kierujących obiektem itp.

 

 

 

Trochę Historii...


 

 

 

"Złoty Las (Goldener Wald) - las zakupiony w 1351 roku przez miasto Świdnicę od spadkobierców Johannesa von Schwenkenfelda. Obecnie nazwą Złoty Las określany jest obszar po obu stronach drogi Lubachów – Modliszów, należący do Nadleśnictwa Świdnica. Nazwę Złoty Las (w przeszłości Goldener Wald, Goldene Waldmühle, Nieganów) nosi również położona nad Złotym Potokiem (Goldener Bach), lewym dopływem rzeki Bystrzycy, część wsi Lubachów w gminie Świdnica, wcześniej kolonia Lubachowa, niegdyś także Modliszowa. Po II wojnie światowej miejscowość nosiła nazwę Nieganów, obowiązująca do 1996 roku. Uważa się, że zarówno dawna nazwa lasu, jak i potoku pochodzi od wypłukiwanych na tym obszarze okruchów złota, wykorzystywanego być może także do bicia w połowie XIV w. świdnickich florenów.


    Połowa XIX wieku (...), to wzrost zainteresowania walorami turystycznymi malowniczej doliny Złotego Potoku. W przewodniku turystycznym z 1869 roku, jako cel wycieczki ze Świdnicy „w góry” wymieniany jest Złoty Las i miejscowa „w najwyższym stopniu skromna gospoda”. Popularność Złotego Lasu, jako celu wycieczek, rosła w szybkim tempie. Jeszcze w 1886 roku pisano  o „ zacisznej, położonej nad małym strumykiem, gospodzie Goldene Waldmühle, a już cztery lata później powstała Villa zur Erholung, zaś  Goldene Waldmühle została rozbudowana i poszerzyła swoją ofertę o możliwość  wynajmowania latem pokoi.

 

 

1.

 

 

Oba obiekty wybudował Wilhelm Krohe (1843 – 1912), mistrz budowlany, wykonawca wielu budynków użyteczności publicznej w Świdnicy. Z relacji jego córki, Elisabeth Thiessen z domu Krohe, wynika, że  oba obiekty w samym środku Złotego Lasu: Villa i Mühle, powstały jako jego własność, a zajazd Goldene Waldmühle był naszym najpiękniejszym spośród wszystkich miejscem pobytu.

 

 

3.

 

 

W materiałach ze spisu powszechnego z 1895 roku Złoty Las wymieniony jest jako część wsi Modliszów w powiecie świdnickim, z trzema budynkami i 23 osobami. Na kartce pocztowej z 1900 roku widać już kompleks pięciu budynków wraz z kilkoma mniejszymi szopami, a opodal następne budynki – tartak i willę Knappe. Krótko po 1900 roku budynek stojący przed zajazdem został zburzony, żeby umożliwić gościom lepszy widok. Ale przede wszystkim zajazd Goldene Waldmühle został poszerzony poprzez dobudowanie obszernej sali i wielką, pokrytą dachem, werandę. Zajazd był w tym czasie prowadzony przez restauratora Carla Welza, wymienianego w Przewodniku po Górach Wałbrzyskich i Sowich wydanego w 1900 roku w Wałbrzychu. Czytamy w nim m. in.: Krótko przed Lubachowem dochodzi się do gospody Goldene Waldmühle oferującej  niewyszukane, ale smaczne i niedrogie potrawy. Jeśli większe grupy wcześniej zaawizują swoje przybycie, przygotowywany jest na ich życzenie bogatszy poczęstunek. Złoty Las jest ulubionym celem wycieczek świdniczan, jak również wałbrzyszan. Kilka lat później zajazd Goldene Waldmühle został przejęty przez Alberta Frömla, który prowadził go co najmniej do roku 1923, a od ok. 1930 roku zajazd należał do Otto Tschirpkego.  

    W latach 30-tych XX wieku powstał w Złotym Lesie przystanek linii komunikacji publicznej łączącej Wałbrzych, poprzez Dziećmorowice, z Zagórzem Śląskim. W czerwcu 1939 roku miało miejsce uroczyste otwarcie nowo wybudowanej drogi łączącej Złoty Las z Modliszowem. W latach 1948 – 1953 Złoty Las i jego okolice były terenem intensywnych poszukiwań, przez geologów radzieckich, a później polskich, rud uranu.   
    Po II wojnie światowej w byłym zajeździe Goldene Waldmühle mieścił się ośrodek wypoczynkowy Żarowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych w Żarowie, rozbudowany i zmodernizowany w latach 80-tych. Organizowano w nim m. in. kolonie letnie, łączące wypoczynek dzieci z leczeniem chorób górnych dróg oddechowych. Obecnie, w całkowicie przebudowanym budynku, znajduje się nowoczesny hotel z restauracją i salą konferencyjną.
    W połowie lat 70-tych XX wieku u zbiegu dróg z Dziećmorowic i Modliszowa powstał, przy współudziale zakładów pracy ze Świdnicy i powiatu, Ośrodek Wypoczynku Świątecznego. Inwestycję realizował Świdnicki Ośrodek Sportu, Turystyki i Wypoczynku. Powierzchnia ośrodka wynosiła 2,3 ha, z czego zbiornik wodny miał 1,25 ha, przy głębokości do 5 m. Cieszył się on ogromną popularnością, zwłaszcza wśród mieszkańców Świdnicy i Wałbrzycha. Funkcjonował do 2003 roku. Aktualnie teren dawnego ośrodka należy do inwestora prywatnego..."

 

Wykorzystano fragmenty artykułu Zbigniewa Malickiego

ze strony Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy

(http://muzeum-kupiectwa.pl/index.php?page=zloty-las)

 

 

 

Zatem wspomniana gospoda "Goldene Waldmühle" to późniejszy Ośrodek Wczasowy Żarowskich Zakładów Materałów Ogniotrwałych w Żarowie. W niezmienionej formie obiekt przetrwał mniej więcej do końca lat 70-tych XX wieku, potem zmodernizowano go i rozbudowano, przez co nie przypominał dawnej gospody. Kolejna przebudowa miała miejsce już po przejęciu ośrodka od ŻZMO przez prywatnego inwestora z końcem XX wieku (potrzebne dokładne daty).

 

 

 

Nieco archiwaliów - "Goldene Waldmühle"


 

 

archiwa (1)

 

 

 

archiwa (2)

 

 

 

archiwa (3)

 

 

 

archiwa (4)

 

 

 

archiwa (6)

 

 

 

archiwa (7)

 

 

 

Ośrodek Wczasowy Żarowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych od przejęcia do remontu w latach 70-tych 

 

 

Album 108. Fot.1. Ośrodek Wczasowy w Złotym Lesie z okresu sprzed modernizacji rozpoczętej pod koniec lat 70.

album108 (1)

 

 

 

Album 108. Fot.2. Ośrodek Wczasowy w Złotym Lesie z okresu sprzed modernizacji rozpoczętej pod koniec lat 70.

album108 (6)

 

 

 

Album 108. Fot.3. Ośrodek Wczasowy w Złotym Lesie z okresu sprzed modernizacji rozpoczętej pod koniec lat 70.

album108 (1)

 

 

 

Album 108. Fot.4. Ośrodek Wczasowy w Złotym Lesie z okresu sprzed modernizacji rozpoczętej pod koniec lat 70.

album108 (1)

 

 

 

 Album 108. Fot.5. Ośrodek Wczasowy w Złotym Lesie z okresu sprzed modernizacji rozpoczętej pod koniec lat 70.

album108 (1)

 

 

 

 Album 108. Fot.6. Ośrodek Wczasowy w Złotym Lesie z okresu sprzed modernizacji rozpoczętej pod koniec lat 70.

album108 (1)

 

 

 

Album 101. Fot.14. Złoty Las, KOlonie Letnie Żarowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych, , fotografował Franciszek Lichwała(?)

album101 (14)

 

 

 

Ośrodek Wczasowy Żarowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych od remontu w latach 70-tych do sprzedaży w latach 90-tych 

 

Album 109. Fot.1. Ośrodek Wczasowy ŻZMO w Złotym Lesie nad Złotnicą w roku 1996

album109 (1)

 

 

 

 Album 109. Fot.2. Ośrodek Wczasowy ŻZMO w Złotym Lesie nad Złotnicą w roku 1996

album109 (1)

 

 

 

 Album 109. Fot.3. Ośrodek Wczasowy ŻZMO w Złotym Lesie nad Złotnicą w roku 1996

album109 (1)

 

 

 

 Album 109. Fot.4. Ośrodek Wczasowy ŻZMO w Złotym Lesie nad Złotnicą w roku 1996, teren przy obiekcie

album109 (1)

 

 

 

 Album 109. Fot.5.  Ośrodek Wczasowy ŻZMO w Złotym Lesie nad Złotnicą w roku 1996, boisko przy obiekcie

album109 (1)

 

 

 

 Album 109. Fot.6. Ośrodek Wczasowy ŻZMO w Złotym Lesie nad Złotnicą w roku 1996, bar

album109 (1)

 

 

 

 Album 109. Fot.7. Ośrodek Wczasowy ŻZMO w Złotym Lesie nad Złotnicą w roku 1996, bar

album109 (1)

 

 

 

 Album 109. Fot.8. Ośrodek Wczasowy ŻZMO w Złotym Lesie nad Złotnicą w roku 1996, jadalnia

album109 (1)

 

 

 

 Album 109. Fot.9. Ośrodek Wczasowy ŻZMO w Złotym Lesie nad Złotnicą w roku 1996, jadalnia

album109 (1)

 

 

 

Kolonie Letnie Żarowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych w Złotym Lesie 

 

 

Album 100. Fot.8. Kolonia Letnia Żarowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych w Złotym Lesie (?), autor fotografii nieznany

album100 (1)

 

 

 

Album 108. Fot.7. Kolonia Letnia Żarowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych w Złotym Lesie. Trwała od 28 lipca do 19 sierpnia 1965 roku. Fotografię tę znamy już - publikowana była w gazetce Biblioteka Dziedzictwa z błędnym opisem 1976 rok.

album108 (1)

 

 

 

Zimowiska w Żarowskich Zakałdów Materiałów Ogniotrwałych w Złotym Lesie 

 

 

brak zdjecia

 

 

 

Wczasy Pracownicze w Żarowskich Zakałdów Materiałów Ogniotrwałych w Złotym Lesie 

 

 

brak zdjecia

 

 

 

Turystyczne wypady rodzinne, turystyczne, uroczystości Dnia Hutnika, imprezy nwowroczne i inne... 

 

Album 73. Fot.24. Prawdopodobnie Ośrodek Wypoczynkowy w Złotym Lesie, Żarodreptaki (potrzebne potwierdzenie)

album73 (1)

 

 

 

Przypinki z kolekcji Stowarzyszenia Labiryntarium.pl - więcej o ich pozyskaniu TUTAJ 

 

 

Przypinka : 1945 - 1985, 40 lat ŻZMO Żarów PTTK,  Rajd Górski Złoty Las (powiększenie)

znaczki (1)

 

 

 

Przypinka : 30 Lecie Koła PTTK nr 14 przy Żaroszamot S.A. ŻaroDrepTaki, Żarów ŻaroSzamot S.A., Jubileuszowy Rajd Złoty Las 11 - 12 maj 1996. Jedna sztuka metalowa o wym. 29 x 42 mm z agrafką 

znaczki (1)

 

 

 

Przypinka : II Rajd ŻZMO, Góry Sokole,  Złoty Las, 7-8.06.1986. Jedna sztuka metalowa o wym. 25 x 32 mm z pinem i nakrętką

znaczki (1)

 

 

 

 Przypinka : 50 Lat Żaroszamot S.A., PTTK - Żarów, Rajd Górski Złoty Las, 27.05.1995. Jedna sztuka metalowa o wym. 27 x 40 mm z agrafką

znaczki (1)

 

 

Inne...


 

 

Folder reklamowy Ośrodka Wypoczynkowo-Wczasowego w Złotym Lesie wydany w latach 90-tych. Kopię cyfrową przekazał Ryszard Kozioł, który napisał, że kiedy folder powstawał, myślano już o sprzedaży ośrodka. Jeśli chcesz powiększyć obraz, otwórz go w nowej karcie lub zapisz na swoim dysku...

Ośrodek wypoczynkowy Złoty Las1

 

 

 

Folder reklamowy Ośrodka Wypoczynkowo-Wczasowego w Złotym Lesie wydany w latach 90-tych. Kopię cyfrową przekazał Ryszard Kozioł. Tekst przygotowano w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim

Ośrodek wypoczynkowy Złoty Las2

 

 

 

 To dzięki Wam rozrasta się Cyfrowe Archiwum Ziemi Żarowskiej, więc bardzo prosimy o więcej takich pamiątek. Wszystkie zdjęcia zostaną skopiowane i zwrócone właścicielom bez żadnego dla nich uszczerbku. Jest to kolejny zestaw fotografii który trafił w nasze ręce, pozostałe można zobaczyć w dziale Cyfrowe Archiwum Ziemi Żarowskiej w serii "Fotografie Żarowa i okolic z prywatnych albumów", oraz w tematycznych publikacjach TUTAJ. Proszę zwrócić uwagę, ilu ciekawostek możemy dowiedzieć się z takiej dokumentacji zalegającej w Waszych domowych archiwach...

 

 

 


Przygotował : Matthias