Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Do Cyfrowego Archiwum Ziemi Żarowskiej trafił bardzo ciekawy dokument wydany przez Wójta Gminy Żarów w dniu 3 września 1946 roku. Mowa o "zezwoleniu na rower", którego skany prezentujemy poniżej.

 

Serdeczne podziękowania dla Pani Magdaleny Szymczyk za udostępnienie dokumentu.

 

Dzięki temu dokumentowi możemy się kilku rzeczy dowiedzieć o działalności Zarządu Gminy Żarów, gdyż adnotacje urzędowe zawarte są na pierwszej i ostatniej stronie dokumentu, oraz o osobie której wydano zezwolenie - zdjęcie i dane personalne znajdują sie na stronie drugiej i trzeciej dokumentu. Wraz z danymi osobowymi zapisano markę i numer roweru. To ciekawe, że tak banalna sprawa jak poruszanie się rowerem wymagała dokumentu i w to w dodatku ze zdjęciem. Być może miało to zapobiegać kradzieżom, albo być może miało na celu nabijanie gminnej kasy. Dokument bowiem wydawano pobierając opłatę 150 zł. Jakby tego było mało, zezwolenie wydawano na czas określony, w tym wypadku dokument miał ważność do 31 marca 1947 roku.

Z niniejszego "zezwolenia na rower" dowiedzieć się możemy także, że w momencie jego wydania w 1946 roku, było to 41 zezwolenie wydane w Żarowie. Możemy liczyć zatem, że w Waszych domach, w głębokich szufladach leżą wciąż podobne dokumenty. Uwagę zwracają także czerwone pieczęci urzędowe na stronie drugiej i czwartej o kształcie owalnym z orłem i napisem Zarząd Gminy Żarów i Świdnica. Na ostatniej stronie znajduje się także podpis Wójta (zastępcy lub sekretarza). Jeśli ktoś jest w stanie rozszyfrować nazwisko zawarte w podpisie, będziemy wdzięczni.

 

Kartonik po rozłożeniu ma wymiary 17 cm x 12 cm (po złożeniu 8,5 cm x 12 cm)

 

Skan zezwolenia po rozłożeniu - pierwsza i ostatnia strona

 

Skan zezwolenia po rozłożeniu - druga i trzecia strona (strony wewnętrzne)

 

Strona 1

 

Dokument 41/46

 

Strona 2

 

Na zdjęciu, wówczas jeszcze panna, Wanda Szydlakówna (dziś niestety nieżyjąca już)... Owalna pieczęć z napisem Zarząd Gminy Żarów, Świdnica

 

Strona 3

 

Trzecia strona poza imieniem i nazwiskiem, datą i miejscem urodzenia, zawiera dane rejestrowanego roweru : jego markę (trochę nieczytelna, może Bernhard?), numer, oraz numer tablicy rejestracyjnej (?)

 

Strona 4

 

Ostatnia strona poza informacją o opłacie, dacie wydania i daty ważności zezwolenia, zawiera pieczęć taką samą jak na stronie drugiej, oraz podpis Wójta (bądź innej osoby działającej w jego imieniu)

 

Serdecznie prosimy Państwa o udostępnianie podobnych archiwalnych dokumentów znalezionych w domowych archiwach. Kontaktować się z nami można za pośrednictwem formularza kontaktowego na naszej stronie.

 


Przygotował : Matthias