Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Żarów i okolice przed rokiem 1945

gmina : Żarów

powiat : świdnicki

województwo : dolnośląskie

 

 

 

Rzadko się zdarza, ale jak widać zdarza się, że pojawiają się zdjęcia (nie pocztówki) przedstawiające Żarów i miejscowości okoliczne wykonane przed zakończeniem wojny. Dziś prezentujemy kilka z nich. Mamy nadzieję, że uda się tę kolekcję powiększyć z Waszą pomocą.

 

 

Dziękujemy za udostępnienie zdjęć : anonimowej mieszkance Żarowa, Pani Iwonie Cholewie, Beacie Płusa, oraz Fundacji Inicjatywa B za udostępnienie fotografii

Fot. 1. Zamek w Żarowie (Saarau) przed 1945 r., dzieci bawiące się nad nieistniejącym dziś stawem w parku. Data wykonania i fotograf nieznany.

saarau (4)

Fot. 2. Zamek w Żarowie (Saarau) przed 1945 r., dzieci bawiące się zimą na nieistniejącym dziś, zamarzniętym stawie w parku. W tle po lewej nieistniejący dziś dużych rozmiarów ogród zimowy (szklarnia). Data wykonania i fotograf nieznany.

saarau (1)

 

 

 

Fot. 3. Zamek w Żarowie (Saarau) przed 1945 r., siedząca kobieta w jednym z pomieszczeń . W tle charakterystyczny piec, który jeśli istnieje, może dac nam odpowiedź na pytanie w którym pomiesczeniu wykonano fotografię. Data wykonania i fotograf nieznany.

saarau (2)

 

 

 

Fot. 3 (rewers). Notatka na odwrotnej stronie fotografii - czy ktoś potrafi rozszyfrować kolejne słowa? "Marin-..... A. in ......"

saarau (3)

 

 

 

Fot.4. Rok 1936, Saarau, Zobtenerstrasse, czyli Żarów, ulica Słowiańska. W tle widoczna wieża kościoła, na pierwszym planie i po prawej budynki 9, 7, 6 i 4. Data wykonania i fotograf nieznany.

 

 

 

Fot.5. Rok 1936, Saarau, Zobtenerstrasse, czyli Żarów, ulica Słowiańska budynek 5 - 7. Data wykonania i fotograf nieznany.

 

 

 

Fot.6. Rok 1936, Saarau, Freiburgerstraße, czyli Żarów, ulica Wojska Polskiego, jeden z budynków w budowie, czyżby nr 7?. Data wykonania i fotograf nieznany.

 

 

 

Fot. 7. Rok 1936, Mrowiny, nie możemy zidentyfikować budynku, może ktoś pomoże? Data wykonania i fotograf nieznany.

 

 

 

Fot.8. Rok 1936, Mrowiny, dziś ulica Wojska Polskiego 5 i w głębi 7. Data wykonania i fotograf nieznany.

 

 

 

Fot.9. Fotografię zidentyfikowała w dziale zdjęć niezidentyfikowanych (zobacz TUTAJ) Pani Beata Sypułowicz : na pierwszym planie widoczny jest skwer przed cmentarzem radzieckim, w tle ulica Sportowa, budynki od lewej remiza, dawne warsztaty, itd... Fotografia przedwojenna. Dziękujemy za wsparcie. Według Zbigniewa Malickiego skwer nazywano do 1945 r. ogrodem zakładowym (Silesii). Ogród obejmował także teren późniejszego cmentarza radzieckiego. Data wykonania i fotograf nieznany.

 

 

 

Fot.10. Prawdopodobnie ten sam "ogród zakładowy Silesii" widziany od strony remizy, w tle za drzewami fabryka chemiczna, po lewej budynek przy Armii Krajowej 59-61-63. Uwaga! potrzebne potwierdzenie! Data wykonania i fotograf nieznany.

 

 

 

Fot.11. Prawdopodobnie pierwotny wjazd do Silesii. Nie ma jeszcze portierni a droga brukowana to dzisiejsza Armii Krajowej... W budynku znajduje się dziś sklep z częściami samochodowymi... Data wykonania i fotograf nieznany.

 

 

 

Fot.12. Żarów, budynek przy Armii Krajowej 59-61-63 widziany od tyłu. Data wykonania i fotograf nieznany.

 

 

 

Fot.13. Żarów, widok z ul. Krętej na wylot do Armii Krajowej. Budynek widoczny w tle, to adres Armii Krajowej 12a. Data wykonania i fotograf nieznany.

 

 

 

Fot.14. Żarów. Brawo Pani Dorota Sip-Malczewska za identyfikację miejsca ze zdjęcia. To budynek przy Armii Krajowej 12 a widziany z ulicy Wyspiańskiego... Po prawej widoczne dwa nieistniejące dziś budynki dawnego Dominium. Data wykonania i fotograf nieznany.

 

 

 

Fot.15. Cmentarz i kaplica cmentarna w Żarowie. Zdjęcie datowane jest na okres 1930-1939, pochodzi ze zbiorów Pana Horsta Schöpe, byłego burmistrza Lohmar, miasta partnerskiego Żarowa. Zdjęcie trafiło do Burmistrza Miasta Żarów, dlaej do Fundacji Inicjatywa B i do naszego Cyfrowego Archiwum Lokalnego... Data wykonania i fotograf nieznany.

zarow i okolice (6)

 

 

 

Fot. 16. Fotografia czarno biała, wykonana przed rokiem 1945, budynek przy dzisiejszej ul. Dworcowej 2. Widzimy na ścianie duży szyld "Stephan Herbert, Razier & Friseur Salon". Księgi adresowe z roku 1929 i 1942 potwierdzają pod tym adresem zamieszkującą osobę Stephana Herberta. Dziś możemy zobaczyć dowód na archiwalnej fotografii. To może być bardzo cenny nabytek, dokumentujący dawny Żarów, jakiego dziś już nie znamy... Uwagę zwracą zaśnieżon dachy i ulice, oraz drewniany płotek wzdłuż ul. Dworcowej. Data wykonania i fotograf nieznany.

 

 

 

Fot.17. Fotografia czarno-biała, panorama wschodniej części miasta Saarau (Żarów), wykonana z jednego z budynków przy dzisiejszej ulicy Armii krajowej 25 - 29 przed rokiem 1945. Widzimy tu plac przed dworcem, wspomniany wcześniej budynek przy Dworcowej 2, w oddali dzisiejszy teren targowiska (istniała jeszcze suwnica), natomiast w dalszym planie domy przy Wojska Polskiego... Data wykonania i fotograf nieznany.

 

 

 

Jeśli posiadasz więcej zdjęć pochodzących sprzed 1945 roku, napisz do nas...

 

 

 


Przygotował : Matthias