Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Dziś pragniemy zaprezentować kolejny, 128. zbiór w naszym Cyfrowym Archiwum Ziemi Żarowskiej, składający się z piętnastu fotografii, pochodzących z albumu mieszkanki Żarowa. Zobaczymy dziś wiele osób, oraz ciekawe fragmenty Żarowa i Łażan - szczegóły poniżej. Jak zwykle ustalenie nazwisk autorów zdjęć po 50. latach lub starszych, graniczy z cudem...

 

Jak zwykle prosimy o komentarze do fotografii, które pomogą jak najdokładniej określić dokładną datę, okoliczności i osoby znajdujące się na zdjęciach, oraz autorów zdjęć, z czym są zwykle największe kłopoty...

 

 

 

Kopie cyfrowe zdjęć udostępniła:  Pani Wanda Krzesińska za co serdecznie dziękujemy!

 

 

 

To dzięki Wam rozrasta się Cyfrowe Archiwum Ziemi Żarowskiej, więc bardzo prosimy o więcej takich pamiątek. Wszystkie zdjęcia zostaną skopiowane i zwrócone właścicielom bez żadnego dla nich uszczerbku. Jest to kolejny zestaw fotografii który trafił w nasze ręce, pozostałe można zobaczyć w dziale Cyfrowe Archiwum Ziemi Żarowskiej w serii "Fotografie Żarowa i okolic z prywatnych albumów", oraz w tematycznych publikacjach TUTAJ. Proszę zwrócić uwagę, ilu ciekawostek możemy dowiedzieć się z takiej dokumentacji zalegającej w Waszych domowych archiwach...

 

 

 

Fot.1. Pracownicy MZBM (Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych) lub MPGK (Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej) najpewniej w latach 50. bądź na przełomie 50. i 60. XX w. W grupie m.in. Władysław Bednarz, Zbigniew(?) Śmietanka, Michał(?) Majda, księgowy MZBM ?. Pochopień, ?. Chojnacki, Stanisław Hryciuk...

album128 (1)

 

 

 Fot.2. Cztery eleganckie Panie (być może idą na jakąś uroczystość) przed dawną salą/ świetlicą DZCh "Organika" w Żarowie, przy ul. Armii Czerwonej (dziś Armii Krajowej). W tle widzimy remizę strażacką i wylot ul. Sportowej

album128 (1)

 

 

 Fot.3. Kobieta z dziećmi przy ul. Dworcowej w Żarowie. W tle widoczny nieistniejący dziś budynek sąsiadujący niegdyś z pocztą - pierwsza połowa lat 70.

album128 (1)

 

 

 Fot.4. Dzieci pozują do zdjęcia przy osadnikach należących do DZCh "Organika", znajdujących się pomiędzy Żarowem i Łażanami. W tle widzimy budynki wspomnianej fabryki chemicznej (niemal wszystkie już nie istnieją), pierwsza połowa lat 70.

album128 (1)

 

 

 Fot.5. Mężczyzna wykonujący zdjęcie przy kiosku "Ruch-u" w Żarowie przy ul. Mickiewicza. Na przeciw kiosku znajdował się zakład fotograficzny fotografa Józefa Babica. Prawdopdobnie lata 70.

album128 (1)

 

 

 Fot.6. Ten sam mężczyzna co na poprzednim zdjęciu w drzwiach zakładu fotograficznego fotografa Józefa Babica o nazwie "Foto-Tempo". Czyżby powyższe zdjęcie było ostatnim kadrem i film trafił do wywołania do Józefa Babica? Prawdopdobnie lata 70.

album128 (1)

 

 

 Fot.7. Rodzina pozująca do zdjęcia w żarowskim parku przy ogromnym platanie kloniastym. W tle widoczny fragment zamku. Lata 70.

album128 (1)

 

 

 Fot.8. Dziewczynka pozuje do zdjęcia przy skałce w żarowskim parku. W tle widzimy fragment zamku. Prawdopodobnie lata 70.

album128 (1)

 

 

 

 Fot.9.  Rodzina pozuje do zdjęcia z dziewczynką przystępującą do pierwszej komuni świętej w żarowskim parku z zamkiem w tle. Druga połowa lat 70.

album128 (1)

 

 

 Fot.10. Widok na żarowski park w zimowej szacie z jednego z balkonów w zamku, lata 90-te(?).

album128 (1)

 

 

 Fot.11. W drodze z Żarowa do Łażan. Droga wciąż wyłożona kostką brukową, w tle na poboczach aleja lipowa, połowa lat 70.

album128 (1)

 

 

 Fot.12. W drodze z Żarowa do Łażan, lub odwrotnie. Most nazwyany w/g relacji "Krowim", na rzece Strzegomce na drodze pomiędzy wspomnianymi miejscowościami, prowadzącej od cmentarza w Łażanach, aleję dębową i stadion w Żarowie do Piotrowic Świdnickich.

album128 (1)

 

 

 Fot.13. W drodze z Żarowa do Łażan, lub odwrotnie. Most na rzece Strzegomce pomiędzy wspomnianymi miejscowościami na głównej szosie. Prawdopodobnie początek lat 70.

album128 (1)

 

 

 Fot.14. Kobieta z dziećmi podczas spaceru w Łażanach wzdłuż głównej ulicy Strzegomskiej. W tle widoczna wieża tamtejszego kościoła. Najpewniej połowa lat 70.

album128 (1)

 

 

 Fot.15. Łażany - wtedy Łazany... Wtedy, czyi zgodnie z namalowanym na ścianie napisem w roku 1969. Rodzina pozuje do zdjęcia z chłopcem przystępującym pierwszy raz do komunii świętej, najprawdopodobniej przy obecnej ul. Leśnej...

album128 (1)

 

 


Przygotował : Matthias