Drukuj
Kategoria: Powiat lubański
Odsłony: 3324
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Świeradów-Zdrój : (niem. Bad Flinsberg)

gmina : Świeradów-Zdrój

powiat : lubański

województwo : dolnośląskie

(50.906487, 15.334923)


Warto było się wybrać do Świeradowa. Nie dość, że tamtejszy Dom Zdrojowy wraz z pięknym, zadbanym parkiem zachwyca, to w dodatku panuje tu cisza i spokój. No, przez kilka chwil było głośno, ale muzyka klasyczna na żywo to istne cudo. Świeradów-Zdrój może pochwalić się najdłuższą bo długości 80 metrów halą spacerową... Zapraszamy na wirtualny spacer po tym uroczym uzdrowisku.


Dom Zdrojowy


Herb Świeradowa

herb


Dom Zdrojowy


Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są : miasto, z XVII-XIX w., zespół willowy, ul. Asnyka 10, z 1905 r. (willa, oficyna, park), budynek mieszkalno-inwentarski, ul. Długa 18, z poł. XIX w., budynek mieszkalno-gospodarczy, drewniany, ul. Długa 67, z poł. XIX w., sanatorium „Turoń”, ul. Górska 15, z 1910 r., budynek „Stary Zdrój”, ul. 15 Grudnia 6, z XVIII w., pierwszej poł. XIX w., pensjonat „Eldorado”, ul. Piastowska 1, z 1904 r., pensjonat „Paprotka”, ul. Piastowska 5, dom mieszkalno-inwentarski, szachulcowy, ul. Pszczela 1, po 1890 r., pensjonat, ob. żłobek, ul. Sienkiewicza 10, z 1907 r., sanatorium „Szarotka”, ul. Zdrojowa 2, z 1900 r., zespół uzdrowiskowy, ul. Zdrojowa 2, z k. XIX w. Świeradów Zdrój – Czerniawa : Kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża, kościół par. pw. Podwyższenia Krzyża, ul. Główna 8, z l. 1934-37, plebania z łącznikiem (galeria), dom nr 12, ul. Główna, z 1765 r., „Czarci Młyn” wodny z systemem hydroenergetycznym i wyposażeniem, został zbudowany ok. 1890 roku. Do ok. 1951 roku młyn był napędzany kołem wodnym, jednym z nielicznych zachowanych w regionie. Wyposażenie młyna jest oryginalne, nie ulegało zmianie i jest ono typowe dla młynów gospodarczych z przełomu XIX i XX wieku. Inne zabytki : Kościół pod wezwaniem świętego Józefa, kościół pod wezwaniem świętego Józefa – został wybudowany z inicjatywy hrabiny Marii von Schaffgotsch w latach 1898-1899. Swoją nazwę kościół zawdzięcza ołtarzowi poświęconemu św. Józefowi przeniesionemu ze starej kaplicy, która tworzy integralną część obecnego kościoła. Kaplica w Świeradowie powstała już w roku 1785, poświęconą rok później pod wezwaniem św. Jana Nepomucena, łazienki Leopolda, powstały przy górnym źródle w latach 1838-1839. Budynek jest w kształcie czworoboku, przebudowany po pożarze w 1881 roku, w trakcie temu dobudowano drugie piętro. Budynek przeszedł również modernizację w roku 1908. Obecnie w budynku mieści się Centrum Reumatologii Goplana, ul. Marszałka J. Piłsudskiego 16, zakład kuracji borowinowej (dawniej Łazienki Marii), powstał w 1904 roku. W budynku można korzystać z zabiegów borowinowych. Znajdowało się tu 12 kabin do całkowitych kąpieli, poczekalnia, dwie kadzie i zbiornik do parowania kory, później również kotłownia, zbiornik na wodę mineralną i pralnia parowa.


Dom Zdrojowy


Dom Zdrojowy z wieżą zegarową o wysokości 40 m



Wejście do pijalni i hali spacerowej z parku

 

Wejście do pijalni i hali spacerowej



Budynek Domu zdrojowego powstał w roku 1899 na podstawie projektu architekta Grossera w miejscu zniszczonego w trakcie pożaru (14 grudnia 1895 roku) Domu Źródlanego . Obiekt składa się z dwóch części połączonych halą spacerową. Dom zdrojowy jest zaakcentowany wieżą zegarową o wysokości 46 metrów. Taras przed domem zdrojowym ma ponad 160 metrów długości


Pijalnia wód mineralnych


Wodę pobiera się z kranu w okienku



 

Przypadkowo trafiliśmy na próby orkiestry

 

To było bardzo miłe doświadczenie



Hala spacerowa

 

Hala spacerowa

 

Hala spacerowa

 

Hala spacerowa - 80 metrów









 

Hala spacerowa, drewniana o długości 80 metrów, najdłuższa na Dolnym Śląsku






 

 

Wieża zegarowa

 


Zejście do Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego



Zejście do Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego


Park Zdrojowy


Dalsza część gmachu Domu Zdrojowego


Tarasy


Hala spacerowa widziana z tarasów


Wieża zegarowa









Ulica Zdrojowa - główny deptak miasta

 

Fontanna z żabkami

 


 

Ulica Zdrojowa


























Parafia rzymskokatolicka, kościół św. Józefa Oblubieńca NMP





 

Stara część kościoła

 

Ambona

 

Dobudówka

 

Obecny główny ołtarz

 

Dawny ołtarz

 

Spojrzenie na starszą część kościoła z organami


 

Ołtarz


 


 

Zabytkowy konfesjonał



 

Wróciliśmy do punktu wyjścia





Pijalnia wód mineralnych – sztuczna grota znajduje się przed Domem Zdrojowym,


Sztuczna grota


Sztuczna grota



Za kratą znajduje się sztuczna grota








Pomnik „Tym, którym zawdzięczamy wolność i niepodległość naszej Ojczyzny”. Taki napis znajduje się na tablicy pamiątkowej umieszczonej na prawej części trzyczęściowego monumentu. Na jego głównej, środkowej części widoczne są dwa miecze.



Urząd Miasta w Świeradowie






Podróżował, fotografował i przygotował : Matthias