Drukuj
Nadrzędna kategoria: Regiony
Kategoria: Kruków (niem. Raaben)
Odsłony: 3104

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kruków : niem. Raaben

gmina : Żarów

powiat : świdnicki

województwo : dolnośląskie


Wiosenna pogoda sprzyja spacerom, dlatego postanowiliśmy połączyć przyjemne z pożytecznym, i odwiedzić od dawna planowane miejsce. Mowa o znajdującym się w pobliżu Krukowa kamieniu pamiątkowym, który obalony i połamany leży na skraju niewielkiego lasku pod Górą Krukowską. Nie istnieją już historyczne drogi prowadzące do tego miejsca, dlatego trzeba troszkę improwizować. My wybraliśmy drogę prowadzącą do Góry Krukowskiej od strony Mrowin, na której w charakterystycznym miejscu, przy lekkim załamaniu drogi tuż pod szczytem góry należy skręcić w lewo w stronę widocznego w oddali lasu. Dalej, idąc skrajem lasu dojdziemy do drogi leśnej na końcu której jest rozwidlenie, przy którym między drzewami dojrzeć można pozostałości pomnika.


Położenie pomnika oznaczonego czerwoną obręczą w odniesieniu do Krukowa (foto : GoogleMap)


Fragment mapy przedwojennej z oznaczeniem szczytu Góry Krukowskiej, wieży widokowej (T), oraz umiejscowienia względem nich pomnika (Denkm)


Fragment wielopolowej przedwojennej pocztówki z kolekcji Horsta Adlera, przedstawiającej pomnik, w tle  po lewej Góra Krukowska (www.horst-adler.de)


Czemu poświęcony był pomnik? Otóż, w roku 1875 odbyły się na Śląsku wielkie manewry cesarskie, które zaszczycił swoją obecnością sam Cesarz Wilhelm I. Odwiedził wtedy wiele miejscowości, co było to dla miejscowej ludności wyjątkowo ważnym wydarzeniem. Na trasie podróży Wilhelma I znalazł się również Kruków. Właścicielem ówczesnym Krukowa był Eugen Kulmiz, porucznik dragonów, który otrzymał wtedy od Cesarza Wilhelma I nagrodę w postaci "Orderu Wojskowego Wilhelma", nadawanego wojskowym za wyjątkową odwagę, zasługi przy dowodzeniu lub za wielką lojalność wobec monarchy i ojczyzny. Wydarzenia te wprawiły miejscowych w euforię, przez co postanowiono upamiętnić ten wielki dla Krukowa dzień, wzniesieniem omawianego dziś kamienia pamiątkowego.


Wilhelm I. (1797 - 1888) als Wilhelm Friedrich Ludwig von Preußen Hohenzollern (de.wikipedia.org)


Order Wojskowy Wilhelma I


Pomnik został zniszczony prawdopodobnie przez żołnierzy Armii Radzieckiej w 1945 roku. Do dziś wszystkie elementy pomnika leżą pośród drzew, zarośnięte krzakami tak, że trudno go znaleźć. Dlatego do takich poszukiwań, najlepsza jest wczesna wiosna gdy nie ma jeszcze bujnej zieleni i liści... Oto co zastaliśmy na miejscu w pierwszy dzień wiosny 2015 roku.


Zdjęcie wykonane w stronę Góry Krukowskiej "dziś". Nie widać szczytu góry i ledwo widać resztki obalonego kamienia pamiątkowego


Więcej rozróżnić można patrząc na obalony pomnik z boku. Rozróżnić można cokół, oraz przełamany na dwie części, sporych rozmiarów, kamień


Zbliżenie na tekst znajdujący się na pomniku - widoczna data 1875


Zbliżenie na tekst znajdujący się na pomniku, niestety nie do odczytania


Zbliżenie na tekst znajdujący się na pomniku, niestety nie do odczytania


Zbliżenie na tekst znajdujący się na pomniku, niestety nie do odczytania


Zbliżenie na tekst znajdujący się na pomniku, niestety nie do odczytania


Tu widzimy cokół z dwom wystającymi grubymi prętami, na których osadzony był kamień


Widać również fragment z odłupanym fragmentem, z widocznym otworem dla pręta


Widok od przodu


Ten sam widok co powyżej, zbliżenie - widać cokół, wystające pręty i przewrócony do tyłu kamień


Za chwilę urośnie trawa, pojawią się liście i znów na kilka miesięcy obraz ten zaniknie

 

Połamana płyta pomnika

 

Zachęcamy szczególnie mieszkańców Krukowa, Mrowin i Żarowa, jeśli posiadacie w prywatnych albumach zdjęcia wykonane w pobliżu pomnika we wczesnych latach powojennych, lub posiadacie wiedzę z nim związaną, skontaktujcie się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego.



Fotografował i Przygotował : Matthias