Drukuj
Nadrzędna kategoria: Regiony
Kategoria: Miasto Żarów (niem.Saarau)
Odsłony: 6222

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Żarów : niem. Saarau

gmina : Żarów

powiat : Świdnica

województwo : dolnośląskie

 

Od jakiegoś czasu nosiliśmy się z zamiarem opublikowania kilku informacji i zdjęć dotyczących dawnych, obecnych i przyszłych kąpielisk w Żarowie. Trudno wyobrazić sobie lepszy moment niż ten, gdy właśnie Urząd Miasta ogłosił, iż długo oczekiwany basen kryty przy gimnazjum doczeka się realizacji. Według informacji zawartej na stronie urzędu, prace mogą ruszyć już w czerwcu br. Osobiście często korzystam z basenów krytych, przez co dla mnie informacja ta jest naprawdę dobra.


Zdjęcie satelitarne Google z zaznaczonymi byłymi, obecnymi i przyszłymi kąpieliskami.



Staw Miejski


Już przed wojną, w mieście takim jak Żarów, czyli dość mocno uprzemysłowionym, widziano potrzebę budowy obiektów pozwalających różnorako spędzać wolny czas. Poza restauracjami, parkiem ze ścieżkami spacerowymi i boiskiem, gdzie prócz zajęć sportowych odbywały się także festyny, utworzono również kąpielisko miejskie. Utworzono je nad dzisiejszym Stawem Miejskim, w miejscu zalanej, nieczynnej  dawnej kopalni węgla brunatnego.


Fragment planu Żarowa z lat 30-tych XX wieku, z oznaczonym stawem, wyspą (z lewej strony) i kąpieliskiem (z prawej strony). Źródło obrazka : Monografia "Żarów Historia Miasta i Gminy" - Tomasz Ciesielski, 2006


Przedwojenna kartka pocztowa na której widać, że kąpielisko było dość mocno rozbudowane. Są pomosty i budynki przebieralni. Za budynkami widać niewielkie drzewa (dziś sporych rozmiarów). Żródło : "Wspomnienia o naszym Żarowie" - Zbigniew Malicki, Marek Wąsowski, Żarów 2002.


Te same drzewa dziś. Dziś staw jest trochę większy niż kiedyś, ponieważ stan wody podniósł się o około 3m. Prawdopodobnie spowodowane jest to tym, że woda ze stawu nie jest pobierana już przez żarowskie zakłady, jak to miało miejsce kiedyś. Gdy spojrzeć jeszcze raz na plan Żarowa, na stawie widać małe kółeczko oznaczone Insel, co oznacza z niemieckiego wyspę. Wyspa ta jeszcze kilkanaście lat temu była widoczna, co zapewne pamiętają szczególnie wędkarze.


Widok na staw od ul. Wyspiańskiego w kierunku kościoła


Widok na staw od ul. Wyspiańskiego w kierunku dawnej makaroniarni


Widok na staw od ul. Wyspiańskiego w kierunku centrum miasta


Widok na linię brzegową stawu od ul. Wyspiańskiego


Widok ogólny na staw



Basen miejski odkryty przy Wodociągach Miejskich



Mapa satelitarna Google z oznaczonym dawnym basenem miejskim


Mapa satelitarna Google - zbliżenie na teren basenu i okoliczne obiekty


Mapa satelitarna Google - teren dawnego basenu, widoczne dwie niecki


Zdjęcie ze strony mapofpoland.pl - basen miejski w Połczynie Zdroju, foto Władysława Kucza. W związku z tym, że nie znalazłem żadnego zdjęcia z czasów funkcjonowania żarowskiego basenu miejskiego, udało mi się znaleźć inny, który jest chyba najbliższy temu co posiadał kiedyś Żarów. Jeśli wśród Żarowian jest ktoś, kto posiada zdjęcia z żarowskiego basenu, prosimy o ich udostępnienie...


Dziś teren po basenie wygląda, jakby był to poniemiecki basen, mimo że od jego zamknięcia minęło niespełna 20 lat, a od budowy może 40 lat. Kilka lat temu teren basenu miasto odsprzedało prywatnemu inwestorowi, który ma zupełnie inne plany związane z tym miejscem.


Kto pamięta? Popatrzmy na pozostałe zdjęcia bez komentarza...






















Kopalnia "Andrzej"


Jeszcze w latach 90-tych XX wieku kopalnia "Andrzej" coś tam produkowała, w każdym razie wody było tam niewiele. Wystarczyło kilka lat, aby od końca lat 90-tych obserwować tworzenie się dość obszernego stawu. Woda w zbiorniku jest czysta (zasilana z podziemnych źródeł), więc amatorów kąpieli nie brakowało od samego początku, jednak odbywało się to "na dziko". Na początku XXI wieku staw, wraz z przyległym, zalesionym wzgórzem ulokowanym wzdłuż tzw. Stumetrówki, sprzedany został prywatnemu inwestorowi. Ten, zaplanował wiele inwestycji związanych z tym miejscem łącznie z ekskluzywnym hotelem, ale w związku z tym, że przebieg planowanej jeszcze wówczas obwodnicy przeniesiono pod Piotrowice Świdnickie, straciły one sens. Od 2012 roku roku staw dzierżawi żarowski przedsiębiorca, który utworzył plaże, parkingi, zapewnia napoje i jedzenie, dzięki czemu w gorące dni można spotkać tutaj ludzi z Żarowa, Mrowin, oraz innych miejscowości.


Zdjęcie satelitarne Google - staw w miejscu byłej Kopalni "Andrzej"


Widok na staw i plażę , w tle budynki należące do Mrowin


Widok na staw, w tle komin na terenie żarowskiego złomowiska



Basen kryty przy Gimnazjum w Żarowie - inwestycja przyszłości, która nie może się doczekać kontynuacji realizacji od kilkunastu lat.


Budowę kompleksu rozpoczęto z końcem lat 90-tych XX wieku. Szkołę oddano do użytku w 2002 roku, halę sportową, oraz pomieszczenia Gminnego Centrum Kultury i Sportu w 2009 roku. Basen kryty nie miał tyle szczęścia. Mieszkańcy czekają na niego już kilkanaście lat, ale pojawia się kolejna szansa, że się doczekają. Mimo, że z reguły zajmujemy się przeszłością, tu niecierpliwie wypatrujemy w przyszłość...


Zdjęcie satelitarne Google - kompleks gimnazjum - hala sportowa - basen (niedokończony)


Kilka fotografii  stanu z roku 2014, niezmienny od kilkunastu lat, kilka fundamentów, niecka basenowa w stanie surowym i dwie ściany... Według najnowszych obliczeń, budowa pochłonie 9,5 mln złotych








CZEKAMY NA DOKOŃCZENIE TEJ INWESTYCJI Z UTĘSKNIENIEM

 

UWAGA ! Zwracamy się z prośbą do naszych czytelników o udostępnienie zdjęć z domowych archiwów, przedstawiających basen miejski z okresu jego  świetności, oraz zdjęcia stawu miejskiego na którym widoczna jest wyspa, bądź pomosty, które stały jeszcze w latach 70-tych XX wieku.



Fotografował i przygotował : Matthias

źródła : zdjęcia zapożyczone opisane, pozostałe własne,