Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Na wstępie, nieco wiedzy wikipedycznej. Otóż, wyjaśnić należy, czym jest miasto partnerskie? Jest to forma partnerstwa między miastami w różnych krajach, która ma na celu wymianę kulturalną, gospodarczą i informacyjną. Najważniejsza jest współpraca ludzi, niezależnie od granic państwowych. Często początkiem partnerstwa miast są osobiste kontakty między ich mieszkańcami (np. grupy polonijne). Ale nie tylko, równie często pierwszym krokiem są partnerstwa szkół w poszczególnych miastach. Gdy pierwsze lody są przełamane i kryteria partnerstwa spełnione, ma miejsce oficjalna wizyta prezydenta miasta i naturalnie rewizyta. Nawiązanie partnerstwa następuje przez podpisanie obustronnie odpowiedniego dokumentu o partnerstwie. Następnie mają miejsce regularne wizyty, często o charakterze półoficjalnym, gdzie np. gospodarz miasta przyjmuje delegację we własnym domu - co jeszcze bardziej zbliża przedstawicieli. Chociaż nie ma tu reguł, czasem kontakty pozostają bardzo oficjalne.

Żarów utrzymuje partnerskie kontakty z trzema miastami : Újfehértó na Węgrzech, Nymburkiem w Czechach oraz Lohmar w Niemczech. Mimo, że większość z nas wie o tym,  choćby dzięki znakom ustawionym w pobliżu Gimnazjum w Żarowie (zdjęcie poniżej), lub przy wjeździe do Żarowa od strony Łażan, to niewiele osób może powiedzieć cokolwiek o partnerskich miastach, ich położeniu, historii i zabytkach. Dziś postaramy się ten stan rzeczy nieco zmienić...


Znak ustawiony przy otwartej siłowni, przy Gimnazjum w Żarowie, wskazujący kierunki i odległości do miast partnerskich


Znak ustawiony przy wjeździe do Żarowa od strony ŁażanOdległości do Miast Partnerskich w zbliżeniu : Lohmar - 798 km, Nymburk 194 km, oraz Ujfeherto 745 km, w każdym przypadku dość sporo, by ot tak wybrać się na zwiedzanie...

 

T r z y   m i a s t a


Ujfeherto - Węgry

 


 

Nieprzypadkowo zaczniemy od węgierskiego miasta Ujfeherto, bowiem, jest to dla Żarowa pierwsze miasto z którym podpisana została umowa partnerska...

 

Ujfeherto - 745 km


Újfehértó to miasto w powiecie Nagykálló komitatu Szabolcs-Szatmár-Bereg w północno-wschodnich Węgrzech. Leży na granicy wysoczyzny Nyírség i równiny Hajdúság. Przez miasto przebiega droga nr 4, łącząca Debreczyn z Nyíregyháza i równoległa do niej magistrala kolejowa. Lokalne drogi prowadzą do Nagykálló, Hajdúdorog i do Hajdúböszörmény. Pierwsza pisemna znana wzmianka o mieście pochodzi z wieku XV. Znaleziska archeologiczne świadczą jednak, że okolica jest zamieszkana od 5000 lat. W 1836 roku miasto otrzymało rangę miasta, co pobudziło gospodarkę miasta. W 1886 roku, straciło jednak tę rangę, ale rozwój gospodarczy i kulturalny były kontynuowane. Od 1992 roku, Újfehértó jest ponownie miastem.

To Gmina Żarów zainicjowała partnerskie stosunki z miastem węgierskim Ujfeherto, co zaowocowało podpisaniem w dniu 18 grudnia 2003 roku przez Burmistrzów obu zaprzyjaźnionych miast listu intencyjnego, a wiosną 2004 roku umowy o partnerstwie. Nawiązanie stosunków partnerskich pomiędzy obydwoma miastami jest oficjalnym sfinalizowaniem kontaktów, mających na celu m. in. propagowanie zrozumienia i szacunku między społecznościami Polski i Węgier, wzajemne poznawanie tradycji, kultury i historii. Współpraca pomiędzy miastem Ujfeherto i Żarowem skupia się wokół spraw kulturalnych, gospodarczych i z zakresu ochrony środowiska.


Újfehértó w odniesieniu do Żarowa na mapie Google


Herb miasta


Widok na miasto z lotu ptaka


Widok na miasto


Centrum miasta


Z a b y t k iRatusz z 1905 roku w stylu neoklasycystycznym


Widok na ratusz z lotu ptaka

m


Kościół grekokatolicki został zbudowany w 1832 roku

k


Kościół ewangelicki został zbudowany w 1754 roku, pomnik późnego baroku. Obok Casino

m


Muzeum Miejskie


Przed budynkiem Muzeum Miejskiego


Główny plac miasta


Niestety, zbyt duża odległość i dość nietypowy kierunek, nie sprzyjają przypadkowym odwiedzinom tego miasta. Kto wie, może kiedyś się przydarzy. Tymczasem, prosimy Państwa, jeśli byliście tam i udało się Wam uwiecznić na fotografiach ciekawe miejsca, podzielcie się z nami.

 

* * *


Nymburk - Czechy, miasto Bohumila Hrabala, patrona żarowskiego "Teatru Bezdomnego"


Nymburk, (niem. Nimburg, Neuenburg an der Elbe) - miasto powiatowe w Czechach w kraju środkowoczeskim nad rzeką Łabą, 53 km na wschód od Pragi. Jako miasto istnieje od XIII w. (prawa miejskie nadał Przemysław Ottokar w 1275 roku) na terenach, gdzie osadnictwo sięga czasów prehistorycznych. Z okresu średniowiecznego zachował się gotycki kościół i - w dużej mierze zrekonstruowane i przebudowane - potężne mury obronne. Oprócz wymienionych, warte obejrzenia są jeszcze: renesansowy ratusz, park w stylu angielskim na wyspie, Dom kata (Hořice), pozostałości kolejarskiego "miasta-ogrodu" (zał. w 1916 roku) w okolicach dworca oraz browar, w budynkach którego mieszkał młody Bohumil Hrabal, produkuje Postřižinské pivo.


Nymburk - 194 km


W dniu 28.05.2004 roku, podczas obchodzonych Dni Żarowa, w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Żarowie odbyło się uroczyste podpisanie umowy o nawiązaniu stosunków partnerskich pomiędzy przedstawicielami czeskiego miasta Nymburk, a burmistrzem miasta Żarów. Strony umowy zadeklarowały swoja wolę rozszerzenia i umacniania przyjacielskich stosunków między społecznościami obu miast, lokalnymi władzami, urzędami, instytucjami działającymi w miastach jak również między rodzinami i poszczególnymi osobami. Celem partnerskich stosunków jest wzajemny rozwój społeczności lokalnych poprzez stworzenie warunków do rozwoju wzajemnie korzystnych i pożytecznych kontaktów, które będą podtrzymywane, pielęgnowane i ożywiane. Przedstawiciele obu miast, wymiennie raz w roku, w ramach obchodów święta poszczególnych miast spotykają się celem dokonania oceny stanu współpracy partnerskiej i zaplanowaniu przedsięwzięć na kolejny rok kalendarzowy.


Nymburk w odniesieniu do Żarowa na mapie Google


Widok na miasto z lotu ptaka


Herb miasta


Flaga miasta


Plan miasta z oznaczeniem ciekawych obiektów

 

Z a b y t k i


Mury obronne miejskie


Gimnazjum


Wieża Turecka


Most na Łabie


Niestety, jak dotąd również nie było dane nam zwiedzić to miasto osobiście. Kto wie, może kiedyś się przydarzy. Tymczasem, prosimy Państwa, jeśli byliście tam i udało się Wam uwiecznić na fotografiach ciekawe miejsca, podzielcie się z nami.

 

* * *

 

Lohmar (Niemcy)


Lohmar to miasto w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji kolonia, w powiecie Rhein-Sieg. W 2010 roku liczyło 31 129 mieszkańców. Lohmar ma prawa miejskie od 1991 roku.

 

Lohmar - 798 km


W dniu 28 października 2007 roku w Lohmar, podpisano Umowę Partnerską pomiędzy Żarowem a niemieckim miastem Lohmar, które położone jest między Bonn a Kolonią. Współpraca pomiędzy miastami układa się wzorcowo. Zaowocowała m.in. wieloma wizytami przedstawicieli obu stron oraz co ważne bezpośrednimi wizytami młodzieży. Integracja europejska i zacieranie granic między obywatelami zjednoczonego kontynentu różnych narodowości to cel i motto tego partnerstwa.


Położenie Lohmar w odniesieniu do Żarowa na mapie Google


Herb miasta

 

Z a b y t k i


Kilka migawek z Lohmar i jego najbliższych okolic. W okolicy znajduje się kilka zamków.

 

Kościół
Kościół


Szanowni Państwo, jeśli odwiedziliście któreś z naszych Partnerskich Miast i chcielibyście rozszerzyć wiedzę na ich temat, skontaktujcie się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego na naszej stronie. Mile widziana jest każda fotografia, oraz cenna każda uwaga i wskazówka...Przygotował : Matthias

źródła : www.um.zarow.pl, pl.wikipedia.org, www.ujfeherto.hu,