Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Żarów : niem. Saarau

gmina : Żarów

powiat : świdnicki

województwo : dolnośląskie

(50.943359, 16.495902)

 

Cyklicznie temat pojawia się w różnych gazetach, portalach lokalnych czy historycznych. U nas, temat wykorzystywania nagrobków ze starych niemieckich cmentarzy w "budownictwie" poruszany był na przykładzie Wierzbnej (możesz poczytać i zobaczyć to TUTAJ). Tym razem (już jakaś chwila minęła), jak to zwykle bywa, przypadkowo ujawniła się taka praktyka w sercu Żarowa.

 

Skwer przy "Szamotowni", ul. Krasińskiego, murek wzdłuż dawnej bocznicy kolejowej prowadzącej do "Organiki"

 

Od dłuższego czasu ten fragment miasta jest zmieniany. Najpierw usunięto tory bocznicy kolejowej, następnie od głównego skrzyżowania zaczęto zasypywać i wyrównywać teren wszelakimi odpadami, by wykorzystać go jako parkingi i kto wie co jeszcze. Jednym z etapów prac przy ul. Krasińskiego było też usunięcie stalowej kładki dla pieszych (możesz o tym przeczytać TUTAJ). W związku z tym, ze wspomnianą kładkę zaplanowano zastąpić zwykłym ubitym przejściem, konieczne było usunięcie fragmentu murka biegnącego w tym miejscu wzdłuż dawnej bocznicy. To właśnie te prace ujawniły, że dawni włodarze miasta (bądź władze jednego z zakładów pracy), chcąc zrobić coś z niczego, wykorzystywało do tego nagrobki z jednego z cmentarzy żarowskich. Ile tych nagrobków tam jest? Nie wiemy, bo rozebrano tylko mały fragment, nie sądzę jednak, by był to tylko jeden...

 

W tym miejscu stał żelazny mostek, wkrótce będzie zwykły chodnik. W związku z tym murki zostały częściowo rozebrane. Tu jeszcze w całości.

 

Tutaj już rozebrany fragment murka

 

Powolny proces zasypywania dawnej bocznicy kolejowej

 

Pierwszy widoczny "kamień" który widzimy po rozbiórce fragmentu murka, to fragment nagrobka

 

Widoczne są na granicie cyfry - prawdopodobnie powyżej data urodzin (1874?), na dole data śmierci (12 1936?)

 

Większe fragmenty były rozbijane, dlatego tu nie widać nazwiska

 

Obrobiona krawędź nagrobka (półokrągła)

 

Inny znaleziony obok fragment (ze zdobieniami), który mógł być częścią innego nagrobka

 

Jeśli znasz inne miejsca gdzie stare nagrobki były wykorzystane, lub jeśli masz wiedzę na powyższy temat, napisz do nas za pośrednictwem formularza kontaktowego, zamieszczonego na naszej stronie.

 


Fotografował i przygotował : Matthias