Wyszukaj na stronie

Nasz kanał Youtube

Piszą o NAS...

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Poniższe zdjęcia pochodzą z prywatnej kolekcji mieszkanki Gminy Żarów. Nie są to rodzinne zdjęcia, lecz znaleziska pochodzące z pałacu w Zastrużu. Wykonano je przed rokiem 1945, w przypałacowym, pięknym niegdyś parku. Pani napisała nam, że bardzo chciałaby wiedzieć, kto na tych zdjęciach się znajduje i czy to może wielmożni z wspomnianego pałacu? Chyba nie. Właścicielem pałacu był bardzo zamożny człowiek Eugen von Kulmiz, który kupił ten pałac w 1910 roku. Wcześniej przez niemal sto lat pałac należał do innej rodziny, która to kupiła go w 1810 roku jako rezydencję opatów krzeszowskich. Wiadomym jest, że tego typu obiekt, oraz cały folwark wymagały rezydencja w tamtych czasach wymagała obsługi wielu ludzi : służby, kucharzy, lokai, stajennych, itd. itd... Prawdopodobnie to oni korzystali z możliwości wejścia do pięknego parku przypałacowego. aby zrobić pamiątkowe zdjęcia. Przypuszczalnie, para młoda na przysłanym od Pani zdjęciu, złożyła śluby w kaplicy przypałacowej w Zastrużu.


Dziś przedstawiamy migawki z miejscowości Zastruże


Przysłane od Pani zdjęcie kobiety w parku przypałacowym w Zastrużu


Przysłane od Pani zdjęcie pary młodej w parku przypałacowym w Zastrużu


Zbliżenie twarzy kobiety z pierwszego zdjęcia


Zbliżenia twarzy młodych z drugiego zdjęcia


Po co zrobiliśmy zbliżenia tych twarzy? Otóż, tak się składa, że jakiś czas temu za sprawą wydarzenia z Łażan, gdzie inna Pani znalazła przypadkiem ukryte w rodzinnym domu w obrazach na ścianie zdjęcia "poniemieckie" (pisaliśmy o tym TUTAJ, oraz TUTAJ), my szperając w obrazkach u babci znaleźliśmy zdjęcie ślubne wykonane właśnie w Zastrużu (pisaliśmy o tym TUTAJ). Zamieszczamy je poniżej. Wykonaliśmy nawet powiększenia poszczególnych postaci, aby porównać ze zdjęciami Pani, czy osoby się dublują. Zadanie okazało się jednak trudne. Poza tym nie wiemy jaki okres dzieli wszystkie zdjęcia. Nie mniej jednak, publikujemy wszystko poniżej, może ktoś z czytelników będzie w stanie zidentyfikować czy osoby ze zdjęć od Pani, znajdują się na zdjęciu naszym zdjęciu ślubnym.


Zdjęcie znalezione pod obrazkiem


Powiększenia, par, pojedynczych osób lub dzieci

Jeśli komuś uda się przyporządkować osoby z różnych zdjęć, proszę nas o tym poinformować. Chętnie przyjmiemy od Was stare zdjęcia rodzinne w których tle widoczne są budynki, różne obiekty, sytuacje, tym bardziej, jeśli dziś już nie istnieją. Proszę zgłaszać takie znaleziska za pośrednictwem formularza kontaktowego na naszej stronie. Przyjedziemy, zeskanujemy zdjęcia bez uszkodzeń, wyciągania czy odklejania z albumu...


 


 

Przygotował : Matthias