Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Gdzie spędzić ostatni dzień długiego styczniowego weekendu, gdy temperatura sięga nawet 10 stopni Celsjusza, a słońce świeci jak w pogodny wiosenny dzień? My nie mieliśmy z tym problemu. Wybraliśmy Zamek Cisy. Zapakowaliśmy się całymi rodzinami do aut, a że blisko mamy, w pół godziny dotarliśmy z Żarowa do Cisowa.

Zamek Cisy znajduje się w lesie, około 5 km na zachód od Świebodzic, w powiecie wałbrzyskim, w województwie dolnośląskim. Poniższa mapka pomoże dotrzeć Ci na polanę w Cisowie, gdzie można zostawić auto i pójść pieszo w kierunku ruin zamku.

 

Czarna kropka - rozjazd na Jelenią Górę i Kamienną Górę w Świebodzicach, czerwona - polana w Cisowie


W Świebodzicach należy kierować się na Jelenią Górę (droga nr 34). Dalej jednak, wyjeżdżając z miasta droga rozwidla się przy dużym kamiennym krzyżu, druga prowadzi do Kamiennej Góry i tą drogą należy pojechać. Gdy miniesz znak oznaczający koniec Świebodzic, pokonać trzeba będzie dość stromy i długi podjazd. Gdy uznasz, że jesteś na "górze", rozejrzyj się dobrze, a zobaczysz taki widok :


Zamek Książ widziany z drogi do Cisowa


Kilka minut później dojedziesz do zabudowań Cisowa. Gdy miniesz wszystkie zabudowania, zauważysz po lewej stronie znak wskazujący drogę do Zamku Cisy. Droga jest polna, ale wjedź w nią i jedź aż do rozwidlenia (ok 200m) i dużej polany, Tam można zostawić auto.


Cisowa widziana z polany.


Moja pełnoletnia już Toyota, Karolcia jej na imię ;)


Widok z polany w kierunku Wałbrzycha


Mapka ze strony (mtb.walbrzych.pl), lokalizacja Zamku Cisy względem Starego Książa i Zamku Książ


Miłe widoczki w trakcie spacerku...


Później troszkę się skomplikowało, bo droga była mocno zabłocona, ale dzieci się cieszyły


Kamienny krzyż pojednania (pokutny), na szlaku Zamek Książ - Zamek Cisy


Idąc z Cisowa wchodzimy na ten szlak właśnie przy krzyżu


Tu widać ile błotka na drodze było


Gdyby ktoś zapomniał gdzie jest


Do Zamku Cisy na szczęście już tylko 5 min


Przeprawa przez rzekę dość łatwa, trzeba przeskoczyć po kilku kamieniach, można też spłukać ubłocone buciki


I tu już jesteśmy właściwie przy samym zamku, stąd wypada parę słów o zamku zapodać. Pierwsza wzmianka o Cisach pochodzi z 1242 r. Prawdopodobnie jeszcze wcześniej istniał tu drewniany gród o charakterze obronnym. Wnuk Bolka I Surowego, budowniczego zamku, rozbudował i umocnił warownię. Otoczony fosą zamek nad urwistym zboczem (350 m) doliny Czyżynki stanowił dobry punkt obronny. Stał również na straży szlaków handlowych.

 

Zamek Cisy - Plan zamku z 1939 roku według Walthera Bremera (ze strony zamki.pl)


Zamek Cisy w Cisowie - Rekonstrukcja zamku w średniowieczu według Jana Salma, 'Leksykon zamków w Polsce' (ze strony zamki.pl)


 

W połowie XIV w. zamek stanowił siedlisko rycerzy-rabusiów, później został zajęty przez Bolka II. W 1355 r. Cisy przeszły w ręce kasztelana strzegomskiego, Nickela Boltze, który z kolei sprzedał warownię Aleksandrowi von Grunau. W 1429 zamek został odkupiony przez Ulricha von Seydlitz. W 1466 r., podczas wojeny husyckich, częściowo zniszczony, został następnie odbudowany i powiększony o przedzamcze zachodnie. W trakcie kolejnych modernizacji powstało przedzamcze wschodnie, a XVI w. wzniesiono półkolistą basteję w celu obrony mostu. W początku XVII w. należał do Mikołaja von Czeschhaus. Podczas wojny trzydziestoletniej, w 1634 r., spalony przez Szwedów. Opuszczony zamek zaczął popadać w ruinę. Od 1655 r. jego właścicielką była Susanne von Sauermann z domu Czettritz. W 1719 r. odkupił go Christoph Friedrich, hrabia Stolberg-Wenigerod. Następnie obiekt przeszedł w ręce hrabiego von Zieten ze Strugi, który w 1833 r. oczyścił teren zamku z drzew i krzaków. Następni właściciele niezbyt przejmowali się ruinami, z których okoliczni chłopi czerpali materiał budowlany. XIX stulecie przyniosło powrót zainteresowania pozostałościami zamku, które teraz stały się miejscem licznych wycieczek. W połowie wieku ruiny przeszły w ręce wrocławskiego kupca. Następni właściciele to m.in. gwarectwo górnicze ze Szczawna-Zdroju, berliński radca handlowy, hurtownik z Wrocławia. W późniejszym czasie właścicielami budowli byli m.in. radca handlowy z Berlina oraz hurtownik z Wrocławia. W 1927 r. wałbrzyszanin Walter Brehmer podjął prace konserwatorskie, podczas których zabezpieczono teren. Zrekonstruowano wówczas bramę i wieżę. Po II wojnie światowej obiektem opiekowali się harcerze, a w 1961 Cisy ponownie zabezpieczono jako trwałą ruinę.

Wiedza powyższa pochodzi z wikipedii. Jeśli uważasz, że należało by coś dodać bądź poprawić, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nam o tym napisać...

 

Jak widać dotarcie do zamku jest dziecinnie proste...


Most prowadzący do zamku




Co nieco, można dowiedzieć się z tablicy umieszczonej przy bramie zamku.

 

Widać, że zamek nie jest zupełnie porzucony



























 

Ostatnie spojrzenie w drodze powrotnej na zarys ruin pośród drzew

 

Całkiem niedaleko znajduje się ruina Starego Książa o której pisaliśmy TUTAJ !

 


Fotografował i opracował ; Matthias