Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Geoportal, daje nam możliwość oglądania map wykonanych techniką LIDAR (numeryczny model terenu), czyli za pomocą lasera w połączeniu z teleskopem. To urządzenie działające na podobnej zasadzie jak radar. Nazwa pochodzi od angielskiego akronimu LIDAR, utworzonego od wyrażenia: Light Detection and Ranging. Nie będziemy wnikać jak działa, ale skupimy się na tym, że "widzi" rzeczy, które gołym okiem często nie da się dostrzec. Przejdźmy zatem do rzeczy i zajrzyjmy sami w interesujące nas miejsca, pokonując przedtem kilka niezbędnych kroków :

Oczywiście, najpierw należy wejść na stronę http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/

krok 1 - kliknij ikonkę największego "oka", którą wskazuje strzałka w fot.1

 

fot.1krok 2 - kliknij ikonkę mapy z napisem WMS, którą wskazuje strzałka w fot.2 (pojawi się okno)

 

fot.2krok 3 - kliknij w nowym oknie opcję WMTS, która wskazuje strzałka w fot 3

 

fot.3krok 4 - kliknij w tym samym oknie znak "+" przy Usługi Krajowe WMTS, które wskazuje strzałka w fot 4

 

fot.4krok 5 - kliknij opcję zaznaczoną czerwoną ramką (ISOK Cieniowanie), następnie kliknij przycisk "Połącz" wskazany przez strzałkę na fot.5.

 

fot.5krok 6 - kliknij w nowej zakładce przycisk dodaj, który wskazuje strzałka na fot.6

 

fot.6


krok 7 - powiększaj i pomniejszaj mapę w/g własnego uznania, właśnie zaczęła się Twoja zabawa. Miejsca ciemne oznaczają tereny dostępne w systemie LIDAR, więc nie jest nim obiety cały teren Polski, ale Dolny Śląsk jest praktycznie cały... Opcje w oknie po prawej stronie do samodzielnego przetestowania, w każdym razie pomocna jest opcja ortofotomapa, pokazująca teren, bo poruszanie się wyłącznie po mapie skanowanej nie jest łatwe.

 

fot.7


 


Miłej zabawy...Przygotował : Matthias