Jeśli masz mało czasu na to żeby zobaczyć cały Wrocław, nie wahaj się, wybierz się na taras widokowy Sky Tower, gdzie w ciągu nieco ponad kwadrans, zobaczysz prawie całe miasto... :) Oczywiście to żart, ale niewątpliwie miły dla oka jest widok Wrocławia z dużej wysokości. Podczas  piętnastominutowego zwiedzania tarasu widokowego na przemian świeciło słońce, lał deszcz a nawet sypał drobny grad, ponad to taras od świata dzieli szyba, co powoduje, że bardzo trudno zrobić było bardzo wyraziste zdjęcia, za co z góry przepraszamy...Poza najwyżej położonym tarasem widokowym, Sky Tower wygrywa jako najwyższy budynek w Polsce w kategoriach wysokość do dachu oraz wysokość do najwyżej położonego piętra. Jest to kompleks mieszkalny, biurowy, handlowo-usługowy i rekreacyjny we Wrocławiu, na osiedlu Południe. Budynki stoją w miejscu rozebranego budynku Poltegoru między ul. Powstańców Śląskich, Wielką, Gwiaździstą i Szczęśliwą. Poniższy plan sytuacyjny zamieszczamy dlatego, że odległość dzieląca punkt sprzedaży biletów i hall z windą jadącą do tarasu widokowego dzieli dość spora odległość, co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu zwiedzania Sky Tower. Otóż bilety nabyć można wyłącznie w Punkcie Informacyjnym znajdującym się w hallu głównym Centrum Handlowego, do którego najszybciej dotrzeć można wejściem od ulicy Szczęśliwej, przez restaurację McDonald, lub wejściem głównym od ul. Powstańców Śląskich (oba zaznaczone strzałkami (Punkt Informacyjny zaznaczony jest kółkiem). Ceny biletów to 10zł za normalne i 5zł za ulgowe. Mimo, że fala kulminacyjna przeszła już przez taras widokowy, warto przed wyjazdem zadzwonić i upewnić się, czy godziny w których planujemy odwiedzić punkt widokowy Sky Tower nie są zarezerwowane dla grup zorganizowanych. Informacje dotyczące wolnych miejsc dostępne są pod numerem telefonu: 71 738 31 55 (Punkt Informacyjny).Na mapce Google zaznaczyłem trasę przejścia z dworca Wrocław Główny do Sky Tower ulicami Swobodną i Powstańców Śląskich. Po drodze będziecie mijać Galerię Arkady Wrocławskie. Czas przejścia (bez zaglądania do galerii) ok. 15 minKilka informacji technicznych o budynku.

Kompleks składa się z 3 budynków: budynek B1 – czterokondygnacyjny (-1,0,1,2) podest, w którym znajdują się m.in. galeria handlowa, kręgielnia, klub snookerowo-bilardowy. budynek B2 – 50-piętrowa wieża, w której na piętrach od 28. do 48. znajdują się 184 apartamenty, a niższe poziomy stanowią przestrzeń biurową. Na dachu wieży znajduje się klatka meteorologiczna oraz taras widokowy. Na przedostatnim czyli 49. piętrze znajduje się oszklony punkt widokowy, od 3 stycznia 2014 roku publicznie dostępny. Jest to najwyżej położony punkt widokowy na budowli w Polsce. budynek B3 – 19-piętrowy, kaskadowy "żagiel", w którym znajdują się 52 apartamenty na poziomach od 11. do 18., a także biura

Pierwotnie planowano, że najwyższa jego wieża będzie miała 258 m wysokości (z iglicą – dach na wysokości 221 m). Pod koniec kwietnia 2010 roku wydano ponownie pozwolenie na budowę. Budowę konstrukcji żelbetowej zakończono we wrześniu 2011, a jej ostateczna wysokość wyniosła 205,82 m. Całkowita wysokość budynku wynosi 212 m.

Pierwszy projekt budowlany opracowała wrocławska pracownia Walas sp. z o.o. Autorem koncepcji, na podstawie której zespół architektów opracował projekt budowlany, był Łukasz Magdziarz. Zrealizowana została jednak koncepcja Dariusza Dziubińskiego, która bazuje na konstrukcji projektu pierwotnego. Zredukowana została liczba budynków z 6 do 3, zmieniona forma i elewacje.

 

Cóż, pozostaje nam zaprosić Was do wirtualnej wycieczki na taras widokowy Sky Tower...

Kilka ujęć "bardzo" w dół...


Kilka ujęć "bardzo" w dal...


Artykuły powiązane :

Zdjecia z Wieży Montparnasse w Paryżu zobaczysz TUTAJ.

 


Fotografował i przygotował : Matthias, info o Sky Tower wikipedia.pl